Trešdiena, 16. jūlijs
Egons, Egmonts, Egija, Henriks, Heinrihs
weather-icon
+17° C, vējš 1.82 m/s, Z-ZA vēja virziens
Dzirkstele.lv ikona

Jaunās Gulbenes novada grafiskās zīmes un saukļi raisa diskusiju sabiedrībā

Foto: Gatis Bogdanovs.

Jauna grafiskā zīme un sauklis top kopējās Gulbenes novada zīmolvedības un mārketinga komunikācijas stratēģijas un vizuālās identitātes izstrādes kontekstā. Gulbenes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Jana Igaviņa skaidro – pēc Gulbenes novada pašvaldības iepirkuma pagājušā gada rudenī tika noslēgts līgums ar SIA “Triple Bounce” par zīmolvedības un mārketinga komunikācijas stratēģijas un vizuālās identitātes izstrādes pakalpojumiem. Grafiskās zīmes un saukļa izstrādātāja ir tieši šī firma. “Dzirkstele” jau rakstīja, ka šī pakalpojuma līgumcena ir 28 350 eiro. Summa ietver ne tikai saukli un grafisko zīmi.

Šobrīd ikviens ir aicināts piedalīties tautas balsojumā un izteikt savu viedokli. Līdz 4.maijam var balsot elektroniski “https://ej.uz/gulbeneslogo”.

“Tiks izsludināta arī papīra formāta balsošana, kas plānota Gulbenes novada pašvaldības klientu apkalpošanas centrā, tūrisma informācijas centrā Gulbenē un visās novada bibliotēkās,” stāsta J.Igaviņa.

Noslēdzoties vizuālās identitātes izstrādes procesam, iepriekš aktuālā grafiskā zīme ar trīs gulbjiem, izsaukuma zīmi un saukli “Skaties plašāk!” vairs nebūs spēkā. “Gulbenes novada ģerbonis un karogs turpina kalpot par novada simboliem,” uzsver J.Igaviņa.

Varbūt “uzlādes” vietā labāk – “sadarbība”?

Jaunās grafiskās zīmes un saukļi ir raisījuši plašu diskusiju sabiedrībā. Kāda ilggadēja Gulbenes iedzīvotāja lūdz “Dzirksteli” noskaidrot, vai Gulbenes zīmes un saukļa radītāji un atbalstītāji patiešām vēlas tekstā vārdu, kas saistās ar lādēšanos, nolādēšanu un tā tālāk. “Un vai ir zinoši, ka karmiski bezgalības simbols nozīmē arī – ko sēsi, to pļausi? Jāciena latviešu valoda, dzīvesziņa. Varbūt sauklī “savstarpējas uzlādes” vietā izvēlēties “sadarbību”? Tā taču nav sarunvaloda, tas ir Gulbenes novada simbols vārdos!” šādu elektronisku vēstuli ir saņēmusi “Dzirkstele”. Ir zināms arī autors, kurš vēlējies publiski savu vārdu neatklāt.

J.Igaviņa skaidro: “Par vārdu “uzlāde”. Saukļa veidošanas pamatā ir vārda “uzlāde” darbības vārda forma “uzlādēt”, un tās nozīme nāk no fizikas jomas. Saskaņā ar latviešu valodas skaidrojošo vārdnīcu, kas atrodama vietnē “Tezaurs.lv”, tai ir arī pārnestā nozīme – “spēcīgi rosināt”. “Lādēt”, “nolādēt” nozīme ir pilnīgi atšķirīga, proti, “paust nepatiku”. Par bezgalības simbolu. Primārā bezgalības simbola nozīme ir neierobežotība, nepārtrauktība. Bezgalība ir jēdziens, kas ir plaši izmantots fizikā, matemātikā, filozofijā. Aicinu pārliecināties! Taču grafiskajā zīmē primāri ir iekļautas citas nozīmes un asociācijas, pirmkārt, loks kā cieša saikne starp Gulbeni kā novada centru un pārējo novadu, otrkārt, ceļš, pa kuru notiek nemitīga ritmiska kustība un mijiedarbība starp elementiem, kas viens otru nepārtraukti virza un uzlādē.”

J.Igaviņa, cienot “Dzirksteles” lasītājas pārliecību, ka bezgalība nozīmē arī “ko sēsi, to pļausi”, vēlas uzsvērt, ka arī šāda iespējamā nozīmes nianse nav pretrunā ar Gulbenes novada būtību – “sējot labo, mēs pļaujam labo, runājot un darot labu, mēs vairojam labu”. Par vārdu “sadarbība” “savstarpējas uzlādes” vietā, J.Igaviņa skaidro, ka šie vārdi ir atrodami otrā saukļa aprakstā, taču ne pašā sauklī (sauklis skan “Te rodas”). “Piekrītu, ka ir iespējams veidot dažādas teikumu konstrukcijas un izvēlēties dažādus vārdus, tomēr šajā gadījumā “savstarpējā uzlāde” ir atsauce uz Gulbenes novada tēla komunikācijas koncepciju. Te fragments no tās: “Gulbenes novads uzlādē visus, kas šeit dzīvo, strādā, viesojas. Bet kas uzlādē pašu novadu? Tā ir mūsu cilvēku individualitāte – dažādās personības, stiprās puses un intereses, mūsu plusi un mīnusi, kas viens otru pievelk un papildina. Tieši šī pozitīvi lādētā spriedze ļauj novadam strādāt ar pilnu jaudu,”” saka J.Igaviņa.

Gulbenes novada domes priekšsēdētājs Andis Caunītis “Dzirkstelei” saka: “Tas, ka cilvēki “iedegas” un biežāk ir pret, nevis par, liecina – nav vienaldzīgo.” Viņš te saredz labo vēsti. Ja kaut kas neapmierina, ir par to jārunā, ir jāpilnveido ideja. Taču moderno mākslu cilvēki “ne vienmēr uztver un saprot”. Tāpēc no pašvaldības puses ir jābūt uzcītīgam skaidrojošajam darbam. Iznākumam būtu jābūt tādam, ka cilvēki uztver, saprot un pieņem. Tajā pašā laikā A.Caunītis pieļauj – mēdz būt situācijas, kad cilvēki vienkārši nepieņem piedāvāto, jo uzskata – tas neraksturo pagastu vai novadu.

– Inita Savicka, Diāna Odumiņa

Viedoklis

Sandra Dikmane.

Gulbenes mākslas skolas direktores Sandras Dikmanes viedoklis par Gulbenes novada logo variantu ar atsauci uz Madernieku:

– Viens no balsošanai izvirzītajiem logo variantiem ir aprakstīts ar atsauci uz mākslinieka Jūlija Madernieka (1870-1955) rokrakstu, pieņemu, ka te domāti meistara veidotie burtveidoli, nevis rokraksts. Jauki, ka tiek atzīts Madernieka devums un vērtība, bet piedāvātajā logo risinājumā varu saskatīt tikai vāju atblāzmu no viņa izteiksmīgajiem rakstiem. Burts G ir veidots kā dzirnavas, un, lai iegūtu kustību, ir izmantots kvadrāta novietojums 45 grādu leņķī. Un tas arī ir viss. Laukumu proporcijas ir neizteiksmīgas, tāpat arī krāsu risinājums ir bez enerģijas. Bultu mēs saprotam kā virzienu, bet kā sabiedrības virzības raksturojums – tas ir primitīvi un sekli. Madernieka grafiskajiem darbiem raksturīgas kontrastiem pilnas kompozīcijas ar laukumu un smalku līniju rakstiem. Ir neskaitāmas variācijas ar tā saucamajiem “augošajiem rakstiem”, bieži tiek izmantoti dažāda slīpuma leņķi, kas nav sastopami latviešu etnogrāfiskajos rakstos un norāda uz mākslinieka iedvesmas meklējumiem citu tautu ornamentos. Madernieka stils – tie ir kontrasti, asi leņķi, smalku ornamentu un noteiktu laukumu kompozīcijas. Emocionāli un kaislīgi! Kā zināms, Madernieka raksti un burtveidoli ir tik īpatnēji, ka tie uzreiz atšķiras no Anša Cīruļa, Riharda Zariņa, Ģirta Vilka un citiem 20.gadsimta latviešu burtveidolu autoriem. Ja logo autori vēlas, lai cieņpilni varētu veidot atsauci uz Madernieka burtveidoliem vai rakstiem, vēl ir daudz jāpiestrādā! Pagājušā gada decembrī, noskatoties Gulbenes zīmola izstrādes pirmo prezentāciju vietnē “Youtube.com”, uzsāktais darbs likās cerīgs, bija interesanti izpētītie fakti, pamatoti izdarītie secinājumi. Lai veicas! Iedvesmai J.Madernieka citāts: “Kur remdenība ieperinājusies, tur mākslas attīstībai, radīšanas priekam vārti ir slēgti!”

Uzziņai

Lai uzlabotu Gulbenes novada tēlu atbilstoši mūsdienu tendencēm, nostiprinātu novada atpazīstamību Latvijas un starptautiskā kontekstā, popularizētu novada teritoriju un pakalpojumus kā produktu, veicinātu viesu un iedzīvotāju pieaugumu novadā, piesaistītu investīcijas un palielinātu iedzīvotāju lepnumu par savu novadu, Gulbenes novada pašvaldība uzsāka jauna Gulbenes novada zīmola izstrādi.

Avots: “Gulbene.lv”

Fakti

Gulbenes novada zīmolvedības un mārketinga komunikācijas stratēģijas un vizuālās identitātes izstrādes darba grupa

Darba grupas procesu vadītāja Gulbenes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Jana Igaviņa, tās pārstāvji: Gulbenes novada domes priekšsēdētājs Andis Caunītis; domes priekšsēdētāja vietniece Guna Švika; deputāti: Anatolijs Savickis, Daumants Dreiškens, Aivars Circens, Guna Pūcīte; Juridiskās nodaļas vadītāja Sanita Mickeviča; Gulbenes novada pašvaldības aģentūras “Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs” direktore Simona Sniķe; Kultūras pārvaldes vadītājs Atis Barinskis, Kultūras pārvaldes speciāliste Dārta Vilne; Sporta pārvaldes vadītājs Lauris Krēmers; Izglītības pārvaldes vadītāja Dace Kablukova; Rankas pagasta pārvaldes vadītājs Māris Jansons; Attīstības un projektu nodaļas uzņēmējdarbības konsultante Liena Kazāka; Attīstības un projektu nodaļas projektu vadītāja Zane Pūcīte; Informācijas tehnoloģiju kompetences centra vadītājs Renārs Biezais.

Avots: “Gulbene.lv”

Dzirkstele.lv ikona Komentāri