Trešdiena, 16. jūlijs
Egons, Egmonts, Egija, Henriks, Heinrihs
weather-icon
+18° C, vējš 1.79 m/s, Z-ZA vēja virziens
Dzirkstele.lv ikona

Šogad Gulbenes mūzikas skolā jauno mācību gadu uzsāk ar jaunu pianīnu

Vijoles pasniedzēja Lūcija Brice (no labās) un koncertmeistare Lidija Musajeva ir neizsakāmi priecīgas par jauno mūzikas instrumentu, kurš bija ļoti nepieciešams. Foto: Ilona Matīsa

Gulbenes mūzikas skolai jaunais mācību gads iesācies patīkami – ir iegādāts jauns mūzikas instruments un mācības uzsāktas klātienē.

Gulbenes mūzikas skolas direktore Ilona Matīsa “Dzirkstelei” stāsta, ka gadu mijā skola piedalījās Valsts kultūrkapitāla fonda izsludinātajā projektā “Mūzikas izglītības iestāžu materiāltehniskās bāzes uzlabošana” un saņēma atbalstu.

Gulbenes mūzikas skolas direktore Ilona Matīsa. Foto: Gatis Bogdanovs.

“Ar projekta piešķirtajiem līdzekļiem un Gulbenes novada pašvaldības līdzfinansējumu skola jauno mācību gadu uzsāk ar jaunu pianīnu, šoreiz mūsu vijolnieku atbalstam vijoles spēles klasē. Kvalitatīvi mūzikas instrumenti ir jebkuras mūzikas skolas lepnums, un sava novada bērniem mēs cenšamies dot to labāko – kvalitatīvu izglītību mūzikā. Šogad notiks valsts konkurss vijoles spēlē, tāpēc novēlam saviem vijolniekiem parādīt savu varēšanu, lai ieguldītais darbiņš un saspēle ar koncertmeistaru pie jaunā pianīna nes prieku!” uzsver skolas direktore.

Atliek vien pieskarties taustiņam!

Arī Gulbenes mūzikas skolas pedagoģes Lūcija Brice un Lidija Musajeva sarunā ar “Dzirksteli” atzīst, ka ir ļoti priecīgas par jauno pianīnu. L.Musajeva, demonstrējot laikrakstam, kā skan jaunais pianīns, uzsver: “Atliek vien pieskarties taustiņam! Jūs dzirdat, kas par skaņu! Un vēl klāt vijole – cik tas ir skaisti!”

Foto: Ilona Matīsa

Arī L.Brice ļoti priecājas par tik skanīgu instrumentu. “Bērni labprāt arī paši apsēžas un paspēlē. Vecais instruments mums tagad stāv koridorā, un tas jau mums bija no pagājušā gadsimta. Gaidījām jaunu instrumentu, bet necerējām. Bet, kad tiekam pie jauna instrumenta, esam laimīgas, viss pārējai neeksistē!” smaida L.Brice un piebilst, ka laika gaitā mūzikas instrumenti ir jāmaina, un Gulbenes mūzikas skola ir labs piemērs tam, jo savu laiku nokalpojošo instrumentu vietā tiek iegādāti jauni.

Direktore I.Matīsa uzsver, ka jauna mūzikas instrumenta iegāde tiek rūpīgi plānota. “Skatāmies, kuri instrumenti mums ir nokalpojuši savu laiku. Tad to vietā mēģinām tikt pie jauna. Iesaistāmies projektos, tā iegūstot papildu naudu, un pašvaldība mums palīdz ar līdzfinansējumu. Skola šajos gados ir iegādājusies diezgan daudz jaunu instrumentu,” stāsta I.Matīsa.

Viņa arī skaidro, ka visus mūzikas skolas audzēkņus simtprocentīgi nevar nodrošināt ar mūzikas instrumentiem, jo tas nav iespējams, bet skolā cenšas, lai pamatinstrumenti, ar ko strādāt uz vietas, piemēram, klavieres, kokles, ir sagādāti. Skola aicina arī vecākus iespēju robežās iegādāties saviem bērniem mūzikas instrumentus. “Mūsu iespējas ir ierobežotas, tāpēc katram bērnam nopirkt instrumentus nevaram, bet šobrīd, ko varam, to dodam arī uz mājām bez maksas. Daudzas mūzikas skolas iznomā instrumentus, bet par to prasa samaksu, bet mēs kopā ar pašvaldību esam vienojušies, ka mēs nomas maksu neprasīsim,” stāsta I.Matīsa.

Mūzika attīsta domāšanu, iztēli, intelektu

Mūzikas skolas kolektīvs šobrīd īpaši novērtē mācības klātienē un ļoti vēlas, lai tā būtu visu mācību gadu. “Šo gadu atklājām ar lielu cerību īstenot koncertus, lai iepriecinātu mūsu novada cilvēkus, kopprojektu ar Gulbenes mākslas skolu, kura tēma būs “Latvija – Ukraina”. Skolotāji ar audzēkņiem plāno startēt starptautiskajos konkursos, un pirmais jau būs oktobrī Rīgā. Skolā – rosība un mūzikas skaņas. Šogad mūzikas skolā – 183 mūzikas skolas audzēkņi un 30 skolotāji. Priecājamies par mūsu jaunajiem audzēkņiem gan Gulbenē, gan visās četrās pagastu klasēs – Stāķos, Rankā, Lejasciemā un Lizumā. Mācības sagatavošanas klasē uzsāk 24 bērni, bet 1.klasē – 34 bērni,” stāsta I.Matīsa.

L.Brice un L.Musajeva “Dzirkstelei” uzsver, cik svarīgi ir bērniem mācīties mūziku. Tā attīsta domāšanu, iztēli, dzirdi, intelektu un daudz ko citu. Mūzikai ir būtiska loma bērna attīstībā un izaugsmē. L.Musajeva novērojusi, ka vecāki reizēm baidās palaist bērnu mūzikas skolā, jo tas ir darbs. “Bet mēs sabalansējam bērna iespējas un darbu,” uzsver pedagoģe. Savukārt L.Brice vērš uzmanību uz to, ka visā pasaulē mūzikas apguve un izglītība ir ļoti augstu vērtēta. “Tā ir inteliģence. Tā ir kultūra,” saka L.Brice.

Seko līdzi savu audzēkņu gaitām

Gulbenes mūzikas skolotāji seko līdzi savu audzēkņu gaitām pēc skolas absolvēšanas. Ja kāds izvēlējies turpināt mūzikas ceļu, tas gandarī. I.Matīsa stāsta, ka pagājušajā mācību gadā mūzikas skolu pabeidza 21 absolvents un 2 iestājās mūzikas vidusskolās – viens Jāzepa Mediņa mūzikas vidusskolā Rīgā, otrs Rēzeknes mūzikas vidusskolā. “Katru mācību gadu ir skolēni, kuri turpina mācības mūzikas vidusskolās. Audzēkņi, kuri izvēlas mūzikas ceļu, neatmet domu darīt arī kaut ko citu,” saka I.Matīsa.

Savukārt L.Brice un L.Musajeva priecājas, ka, piemēram, bijusī Gulbenes mūzikas skolas audzēkne Jana Baldone tagad ir skolotāja šajā pašā skolā. Vēl kāda cita audzēkne tagad dzīvo un strādā mūzikas skolā Īrijā. “Operas orķestrī spēlē mūsu skolas audzēkne Gerda Dazarte. Talantīga meitene ir Velga Polinska, Sabīne Krilova, kā arī Aleksis Pusts, kurš pabeidza Gulbenes mūzikas skolu, pēc tam absolvēja Rīgas Doma kora skolas Džeza fakultāti un tagad studē tālāk džezu Nīderlandē,” stāsta skolotājas.

Šobrīd skolā pedagogu netrūkst

Kas attiecas uz skolotājiem, tad šobrīd skolā pedagogu netrūkst. “Mums šobrīd ir ļoti labi, jo daudzās skolās, arī mūzikas, trūkst pedagogu. Tuvākā nākotnē izskatās, ka situācija var kļūt diezgan bēdīga, jo pedagogu nepaliek vairāk, tāpēc jau arodbiedrība kopā ar pedagogiem cīnās un rīko streiku, lai pievērstu uzmanību tam, ka krīze ir neizbēgama, jo skolās jauno skolotāju gandrīz nav.

Un cik daudzi jaunie skolotāji, kuri sāk strādāt, ir gatavi strādāt tālāk? Bieži vien ir tā, ka gadu nostrādā un saprot, ka tas nav vienkāršs darbs. Mūsu skolotāji, kas ir vecāka paaudze, ir entuziasti, kuri strādās līdz pēdējam, bet pienāks brīdis, kad viņi dosies pelnītā pensijā, un kas tad notiks skolās?” retoriski vaicā I.Matīsa.

  • Inita Savicka

Dzirkstele.lv ikona Komentāri