
Neattaisnoti kavējumi, grūtības mācībās, konfliktsituācijas, vardarbības izpausmju epizodes – tie visi ir faktori, kuru iespaidā skolēns var nepabeigt mācību gadu un pat pamest vai nomainīt skolu. Taču Gulbenes novada pašvaldības Izglītības pārvade jau ilgstoši strādā pie tā, lai identificētu šādus skolēnus un palīdzētu viņiem turpināt mācīties. Tas viss norit finansēta projekta īstenošana gaitā. Par to bija runa novada domes izglītības, kultūras un sporta komitejas sēdē 15.februārī.
Sākotnēji projekts attiecās uz 5.-12.klašu skolēniem un Ogres tehnikuma programmu apguvējiem Rankā, bet tagad atbalsts tiek sniegts arī sākumskolas 1.-4.klašu skolēniem.
Nepilnu sešu gadu laikā pašvaldība šādi ir palīdzējusi pietiekami lielam skolēnu skaitam, jo katram veidots individuālais atbalsta plāns reizi mācību semestrī. Un šādi plāni līdz šim ir sagatavoti gandrīz 1000 reižu. Ir noritējušas aptuveni 18 000 konsultāciju stundas.
Vidusskolēniem pagarinātais gads nav paredzēts
“Pieredze liecina, ka katru gadu jaunieši pie mums vidusskolā pamet mācības, viņiem netiek dota iespēja vasarā izlabot atzīmes. Varbūt to paredz skolas nolikums. Vidusskolēni ir lieli cilvēki, jāsaprot. Bet, tā kā mums ir šāds projekts, cik laikus mēs mudinām skolēnus sakārtot mācību procesu? Cik veiksmīgi mums tas izdodas?” vaicāja deputāte Lāsma Gabdulļina.

“Vidusskolēniem pagarinātais gads nav paredzēts. Viņiem ar visām problēmām ir jātiek galā mācību gada laikā. Skola, protams, redz tos bērnus, kuriem ir problēmas ar mācību satura apgūšanu,” komentēja Izglītības pārvaldes izglītības metodiķe Vija Medne. Esot būtiski, vai pats skolēns un viņa vecāki vēlas iesaistīties atbalsta projektā, lai tomēr sekmīgi varētu pabeigt katru mācību gadu. Novērots arī, ka skolēni ir samēra pasīvi konsultāciju apmeklētāji.
L.Gabdulļina iebilda, ka 15-18 gadus veci skolēni ne vienmēr apjauš, kas būtu jādara savā labā. “Varbūt tieši savas muļķība pēc neizdara lietas. Ir žēl, ja nevar turpināt mācības vidusskolā, jo cerēja, ka viss nokārtosies. Bet tad saka: “Man neļāva vairs.” Un tad ienāk informācija, ka tas mūsu novada bērns aiziet mācīties uz Balviem vai citur, kur viņu paņem pretim,” viņa teica un piebilda, ka ir labi, ja Gulbenes novadā vidusskolas posmā notiek cīņa par izglītības kvalitāti, bet žēl arī, ja novada jaunieši dodas vidējo izglītību iegūt ārpus novada vai arī izvēlas vidējo izglītību iegūt tālmācībā.
Izvēlas mācīties Rīgas tālmācības vidusskolā
L.Gabdulļina zināja teikt, ka Lejasciema pagastā vien ir kādi 5-6 jaunieši, kuri vidējo izglītību iegūst tālmācībā un nemācās mūsu “supervidusskolā”. Viņa atgādināja, ka novada deputāti balsojuši par šo “lielisko vidusskolu, kur mums ir ļoti lielas iespējas, plašas, katram bērnam piemērotas atbilstoši viņa spējām”. L.Gabdulļinai esot šaubas par tālmācībā iegūtas vidējās izglītības kvalitāti. Tāpēc viņa izteica nožēlu par šādu situāciju Gulbenes novadā, kad, laikus nereaģējot, tiek zaudēti skolēni, kuri vidusskolas posmā Gulbenē varētu piepildīt kādas divas klases. Viņa uzskata – vajag individuālu darbu ar ģimenēm, vajag nodrošināt internātu un laikus reaģēt, redzot, ka jaunieši “peld” un nereaģē laikus.
Deputāte Mudīte Motivāne arī akcentēja – Izglītības pārvaldes realizētajam projektam to skolēnu atbalstīšanā, kuri riskē nepabeigt mācību gadu, būtu vairāk jāpievēršas tieši vidusskolas posmam.

Izglītības pārvaldes vadītāja Dace Kablukova sacīja – šis projekts ir virzīts uz individuālu darbu ar skolēnu un ļauj pedagogam saņemt atlīdzību par šādu papildu darbu. Tas arī esot jāsaprot kā komplekss darbs sadarbībā ar novada sociālo dienestu. “Projekts nemaina bērnu”, “neizglābj bērnu”, bet “šī ir iespēja strādāt individuāli”. Novadā esot skolas, kurās ļoti maksimāli tiekot izmantota iespēja strādāt individuāli ar skolēnu. Tajā pašā laikā D.Kablukova uzsvēra – skolēnu ģimenēm ir tiesības izvēlēties, kur mācīsies viņu bērni. “Domāju, ka katra skolas vadība, pirms bērni aiziet no skolas, sazinās un izrunājas ar ģimeni,” viņa teica.
Fakti
Aktivitātes, lai skolēni priekšlaicīgi nepārtrauktu mācības (no 2017. līdz 2023.gada maijam):
* norit visās Gulbenes novada skolās;
* atbalsta finansējum – 314 000 eiro, papildus vēl jauniešu iniciatīvu projektiem – 30 360 eiro;
* katram projektā iesaistītajam skolēnam (ar vecāku rakstisku piekrišanu iesnieguma formā) tiek izveidot individuāls atbalsta pasākumu plāns katram mācību semestrim;
* skolēni saņem individuāla konsultācijas (priekšmeta skolotāja, logopēda, psihologa);
* katram projektā iesaistītajam skolēnam skola tiek nodrošināta uzticamības persona (mentors);
* ir iespēja iesaistīties jauniešu nevalstisko organizāciju projektos, kurus atbalsta pašvaldība.
Avots: Izglītības pārvalde
