Trešdiena, 16. jūlijs
Hermīne, Estere, Liepa
weather-icon
+24° C, vējš 1.63 m/s, A-DA vēja virziens
Dzirkstele.lv ikona

Kur var redzēt unikālo Gulbenes karogu? “Dzirkstele” meklē pilsētas identitātes zīmes (1)

Gulbenes sirds ir gulbis, kas redzams pilsētas ģerbonī. Un šis ģerbonis savukārt ir Gulbenes karoga centrā. Heraldikas komisijas apstiprināts ģerbonis Gulbenei ir jau 85 gadus, bet karogs – 21 gadu. Karogs glabājas pilsētas pārvaldes vadītāja Ginta Āboliņa darba kabinetā. Pilsētas dzimšanas dienā šis karogs tiks iznests uz svinību vietu. Foto: Diāna Odumiņa.

Gulbenei ir unikāls ar roku izšūts savs karogs un ir tā dublikāts. To atgādina Gulbenes novada pašvaldības kultūras komisijas vadītāja Sandra Dikmane. Pilsētnieki diendienā šo karogu nedabū redzēt, taču tas ir un to nedrīkstam aizmirst.

Pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Lana Upīte teic – karogs stāv pilsētas pārvaldes vadītāja darba kabinetā. Īstais vai dublikāts? Tas ir jautājums, atbildi uz kuru meklē “Dzirkstele”.

Visas atbildes zina bijušie darbinieki

Gulbenes pilsētas pārvaldes vadītājs Gints Āboliņš zina tikai par vienu pilsētas karoga eksemplāru, un tikai viens šāds karogs esot arī pārvaldes grāmatvedības datos. Tā bijis jau 2015.gadā, kad G.Āboliņš pilsētas pārvaldes vadību pārņēmis no priekšgājēja Jāņa Nagļa. Arī viņš saka – darba kabinetā glabājis tikai vienu pilsētas karoga eksemplāru. Otrs, iespējams, atrodoties pašvaldības aģentūrā “Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs”. Šā centra vadītāja Simona Sniķe teic – pārceļoties no darba telpām pašvaldības administrācijas ēkā uz Gulbenes dzelzceļa staciju 2020.gadā, veikta inventarizācija un šāda karoga nav bijis. Viņa īsti pat nezinot, kāds tas izskatās.

Gulbenes novada domes priekšsēdētājs Andis Caunītis, kurš pirms J.Nagļa vadījis pilsētas pārvaldi, atceras, ka pilsētas karogi ir divi – gan unikālais izšūtais, gan vienkāršāks dublikāts. Viņaprāt, dublikātam ir jābūt Gulbenes kultūras centrā. Taču šā centra tagadējos darbiniekus “Dzirkstele” ar šo jautājumu samulsina. Skaidrību ievieš bijušais Gulbenes kultūras centra vadītājs Egons Kliesmets, kurš skaidri zina – pilsētas karoga dublikāts patiešām ir kultūras centrā un atbilstošos brīžos tiek uzvilkts mastā pie kultūras centra.

“Dzirkstelei” atzvana arī kādreizējās Gulbenes pilsētas domes bijušais priekšsēdētāja vietnieks Valtis Krauklis, kurš aizgājis uz G.Āboliņa darba kabinetu, apskatījis un aptaustījis tur esošo Gulbenes pilsētas karogu – esot īstais, unikālais, ar roku izšūtais.

Bet kur palicis “Sagšas” darinātais karogs?

Savukārt novada vēstures un mākslas muzeja vadītāja Valda Dārgais zina stāstīt, ka “kožu saēstu” izšūto Gulbenes vimpeļveida karogu, kurā attēlots pilsētas ģerbonis, esot atradusi izglītības nodaļā novada pašvaldībā. Karogs bijis turēts sarullēts uz kāta. Muzejā tas restaurēts, sakārtots. Tas varēja būt 2002.gadā, kad “Sagšai” svinēti 50 gadi. Pēc ekspozīcijas slēgšanas karogs atdots atpakaļ pašvaldībai. Tagadējā Izglītības pārvaldē gan neko nezina teikt, kur šis karogs atrodas. Arī pilsētas kultūras centrā nezina.

“Sagšas” vadītāja Biruta Akmentiņa par to pauž sarūgtinājumu. “Žēl. Tie cilvēki, kuri izšuvuši šo karogu, tagad jau ir aizsaulē. Tāda vērtība un… ir kaut kur,” viņa saka. Karogs savulaik ticis pasūtīts, bijis vajadzīgs, zīdā to izšūt nav bijis iespējams, jo tādu materiālu nebijis pie rokas. Tāpēc tas ir austs un izšūts no vilnas. 10-15 gadus sena Gulbenes vēsture nesaglabājas, teic B.Akmentiņa. Tas esot skumji. Tajā pašā laikā viņa pozitīvi vērtē Gulbenes novada jauno zīmolu un jaunas identitātes meklējumus, jo dzīve rit uz priekšu.

V.Dārgais akcentē – novada dārgums ir pilsēta kā centrs. To ir svarīgi izcelt un neaizmirst.

Gulbenei bija neoficiāls savs karogs vēl pirms tā, ko vēlāk apstiprināja Heraldikas komisija. Šo karogu Gulbenes pilsētas ģerboņa veidolā tika darinājušas Tautas lietišķās mākslas studijas “Sagša” meistares. Ar šo Gulbenes karogu 2002.gada 1.augusta “Dzirkstelē” fotogrāfijā ir redzama Gulbenes muzeja toreizēja darbiniece Irīna Zeibārte. Foto: Gatis Bogdanovs

No “Dzirksteles” arhīva

* Gulbenes ģerbonis ir apstiprināts 1938.gadā Heraldikas komisijā. Ģerbonī ir sudraba gulbis, kas peld uz melna vairoga. Gulbja tēlam par pamatu kalpojis bareljefs uz kādreizējā Vecgulbenes muižas kroga fasādes (sagrauts 1944.gadā). 1989.gada 31.maijā Gulbenes pilsētas Tautas deputātu padomes sesijā tika nolemts atjaunot Gulbenes pilsētas vēsturisko ģerboni.

* Gulbenes ģerboni vimpeļveida lielā karogā pirmā tika darinājusi Tautas lietišķās mākslas studija “Sagša”. Tas bija no vilnas. Karogu izšuva Olga Osipova. Gar karoga malu iestrādāta austa tautiskā josta ar raksturīgajiem Vecgulbenes rakstiem (saskaņā ar “Sagšas” informāciju). Nav izdevies precīzi noskaidrot gadu, kad šis karogs tika pagatavots. Taču 1990.gada 26.jūnijā “Dzirkstele” rakstījusi, ka “Sagšai” pasūtīts izgatavot pilsētas un katra Gulbenes rajona pagasta karogu. Visvairāk – septiņus karogus – izšuvusi O.Osipova. 1990.gads bija XX Vispārējo latviešu dziesmu un X deju svētku gads.

* 2017.gada 31.oktobrī Gulbenes pilsētas ģerbonis (ar tajā iekļautu baltu apmali) no jauna ievietots Kultūras ministrijas Ģerboņu reģistrā.

* Gulbenes pilsētas karoga skice (autore – Gulbenes mākslas skolas pasniedzēja Sandra Dikmane) Latvijas Valsts Heraldikas komisijā tika apstiprināta 2002.gada 4.jūnijā. Karoga centrā attēlots Gulbenes ģerbonis. Karoga fons sadalīts divās daļās – augšā sudrabaini pelēkā tonī, apakšā – zili pelēki violetā tonī. Garuma un platuma attiecības – 2:1. Karoga izšūšanu toreizējā pilsētas dome uzticēja Rīgas SIA “Līnija”, un darbs tika veikts mēneša laikā. Karogu Pilsētas svētkos 2002.gada 4.augustā iesvētīja luterāņu mācītājs Atis Bambāns un katoļu priesteris Vjačeslavs Bogdanovs. Toreizējais pilsētas domes priekšsēdētājs Nikolajs Stepanovs pie karoga kāta piestiprināja zīmīti “Gulbene 2002”. Tika noteikts, ka karogs glabāsies pilsētas domē un gulbenieši to varēs apskatīt Pilsētas svētkos un svarīgākajos pasākumos.

Dzirkstele.lv ikona Komentāri (1)

?
13:07 23.02.2023
Kas tās par krāsām? 🤦‍♂️