Otrdiena, 15. jūlijs
Egons, Egmonts, Egija, Henriks, Heinrihs
weather-icon
+18° C, vējš 1.79 m/s, Z-ZA vēja virziens
Dzirkstele.lv ikona

Gulbenes mūzikas skola mācību gadu noslēdz skanīgi, Nacionālā kultūras centra apbalvojumus saņēmušas sešas skolotājas (1)

Pūtēju orķestris laiku laikos ir bijis Gulbenes mūzikas skolas lepnums. Kolektīva mākslinieciskais vadītājs Jolands Anževs saka – mācību gads bijis bagāts ar koncertiem. Foto: Gatis Bogdanovs.

Skanīgi, pārdomāti, koši un rūpīgi. Ar šādiem vārdiem var raksturot Gulbenes mūzikas skolas mācību gada noslēguma koncertu, kas pilsētas kultūras centrā notika 26.maijā, un absolventu izlaidumu 27.maijā. Skolas direktore Ilona Matīsa “Dzirkstelei” stāsta, ka notika arī apbalvojumu pasniegšana pedagogiem un liecību izsniegšana audzēkņiem, beidzot kārtējo mācību gadu. Mācību gadu mūzikas skolā beidza 156 audzēkņi.

Suminātas ilggadējās pedagoģes

Nacionālā kultūras centra Goda raksts svinīgi tika pasniegts pedagoģei Lidijai Musajevai, kura mūzikas skolā ir nostrādājusi 50 gadus. ”Dzirkstelei” viņa šajā sakarā teic: “Vēlētos turpināt strādāt, ja dos iespēju un ja veselība ļaus. Man patīk savs darbs, nevaru iedomāties darbu bez tā. Starp maniem audzēkņiem ir tādi, kam ir sasniegumi konkursos. Ir arī tādi, kuriem neveicas tik ļoti. Tomēr man ir prieks par katra audzēkņa attīstību. Un par tiem, kuri pārvar grūtības un pierāda savu varēšanu tikai sev, man ir vislielākais prieks. Kad darbs ir izdarīts, ir gandarījums man kā skolotajai un arī katram manam audzēknim, vecākiem. Man patīk redzēt sava darba augļus. Patīk redzēt, ka spēju iemācīt. Patīk, ja audzēkņi uzstājas koncertos. Jāuzstājas ir visiem, nevis tikai augstus sasniegumus guvušajiem. Visiem ir vajadzīga skatuves pieredze, kas ir arī paliekoša dzīves pieredze. Ceru, ka jaunais radošo iniciatīvu centrs ar plašākām telpām pavērs mums iespējas biežāk rīkot koncertus.”

Nacionālā kultūras centra Atzinības raksts svinīgi tika pasnieg pedagoģēm Lūcijai Bricei (nostrādāti 45 gadi), Ingai Driķei, Indrai Ieviņai, Mārai Mezītei, Ivetai Putniņai (visām četrām šajā skolā ir nostrādāti 40 gadi). “Mainās skola, mainās pasaule, bet nemainīgs saglabājas mūsu skolas pedagogu entuziasms un mīlestība uz mūziku,” “Dzirkstelei” saka Gulbenes mūzikas skolas direktores vietniece M.Mezīte, kura pati savā laikā ir mācījusies Gulbenes mūzikas skolā. Visas domas un nākotnes ieceres tagad saistoties ar Gulbenē topošo radošu iniciatīvu centru, kur būs papildu telpas arī mūzikas skolai. “Ceram, ka vide piesaistīs jaunus audzēkņus, kuri gribēs mācīties mūzikas skolā. Ļoti gaidām jaunus audzēkņus, kuri vēlas iemācīties spēlēt tubu, klarneti, saksofonu,” bilst M.Mezīte.

Kolektīvi čakli pastrādājuši

Gulbenes mūzikas skolas mācību gada noslēguma koncertā uzstājās tikai un vienīgi lielie skolas kolektīvi: pūtēju orķestris Jolanda Andževa vadībā, kur koncertmeistars ir Jānis Dimants; meiteņu koris Lauras Anžes vadībā, kur koncertmeistare ir Vēsma Kļaviņa un kormeistare ir Megija Krista Strautmane; vijolnieku ansamblis L.Brices vadībā, kur koncertmeistare ir L.Musajeva.

L.Brice “Dzirkstelei” stāsta, ka vijolnieku ansamblī spēlē visi šā instrumenta spēles apguvēji no 3. līdz 8.klasei. Viņa akcentē, ka spēlēt grupā ir pavisam kas cits nekā solo izpildīt. “Ir jāklausās balsis. Ir divu, mēdz būt trīs vijoļu partijas. Ir jādabū unisons. Tā veidojas izpratne par mūziku. Spēle ansamblī arī dod pleca un drošības sajūtu,” skaidro L.Brice. Gulbenē vijoles spēle ir populāra meiteņu vidū. Tomēr bijuši gadi, kad vijoli spēlēt mācījušies puiši. Skolotāja teic – mācīties vijoles spēli nāk tie, kuriem ļoti patīk šis mūzikas instruments.

J.Andževs “Dzirkstelei” saka, ka šis mācību gads mūzikas skolas pūtēju orķestrim ir bijis pozitīvs. “Madonā reģionālajā pūtēju orķestru skatē savā vērtēšanas grupā ieguvām pirmo vietu. Koncertējām Igaunijā, piedaloties Repinas pūtēju orķestra 155 gadu jubilejā. Šogad ļoti daudz esam muzicējuši. Tagad būs vasaras pārtraukums. Atsāksim ar septembri,” viņš stāsta.

L.Anže par mūzikas skolas meiteņu kori “Dzirkstelei” teic: “Esmu savas koristes audzinājusi ar domu, ka ir jāprot mobilizēties. Kad objektīvu iemeslu dēļ nonākam fakta priekšā, jo atbildīgā brīdī, iespējams, trešā daļa dziedātāju nevar būt klāt, tādos brīžos bēdājos, bet nekad nedusmojos. Viss pieder pie lietas. Mana taktika ir mobilizēties. Un tiešām meiteņu koris mani nav pievīlis. Koru skatē novadā ieguvām pirmo vietu. Labi piedalījāmies arī mūzikas skolas mācību gada noslēguma koncertā. Kora skanējums bija trausls, neuzbāzīgs – kā tauriņa spārnu pieskāriens. Kora sastāvs ir interesants, jo dzied meitenes, sākot no 2.klases un beidzot ar 9.klasi. Un mums ir jauni, skaisti tērpi.”

“Zelta” liecība – 16 audzēkņiem

Īpaši sumināti tika arī audzēkņi, kuri mācību gadu noslēdza ar “zelta” (mācās uz 9 un 10 ballēm) vai “sudraba” (mācās uz 8 līdz 10 ballēm) liecību. “Zelta” liecību saņēma 16 audzēkņi un sudraba liecību – 24 audzēkņi. Sumināti tika arī audzēkņi, kuri šajā mācību gadā ir kļuvuši par mūzikas konkursu laureātiem reģionā, valstī vai starptautiskā līmenī. Gada laikā mūzikas skolas audzēkņi ir piedalījušies 30 konkursos gan klātienē, gan attālināti. Viena audzēkne – pianiste Annija Keita Avina, kura mūzikas skolā mācās pēdējo gadu, – ir ieguvusi “Grand Prix” (galvenā balva) starptautiskā konkursā, 13 audzēkņi ir ieguvuši pirmo vietu, 9 – otro vietu, trešo vietu – 15 audzēkņi, atzinības saņēmuši 12 audzēkņi, un viens audzēknis ieguva speciālo balvu. “Šajā mācību gadā esam ļoti labi sevi parādījuši konkursos. Nebiju cerējusi, ka pēc Covid-19 pandēmijas mēs tik ātri ieiesim ritmā, ka izturēsim attālināto mācību laiku un atgriezīsimies klātienes darbā tik produktīvi, sevišķi jaunāko klašu audzēkņi. Darba temps ir bijis milzīgs! Audzēkņi bija motivēti, centās. Pašvaldība ir piešķīrusi naudas balvas tiem audzēkņiem, kuri ir ieguvuši godalgotas vietas, kā arī viņu pedagogiem. Tas arī ir stimuls. Skolotāji ir ieguldījuši lielu papildu darbu,” saka I.Matīsa.

Skolotāja I.Driķe “Dzirkstelei” saka – viņai ir patiess prieks, ka no 14 viņas audzēkņiem 7 šajā mācību gadā ir pirmās vietas ieguvēji dažādos mūzikas konkursos. Tātad – puse. “Kur vēl lielākus sasniegumus vēlēties!” priecājas I.Driķe. Viņa pati savā laikā ir beigusi Gulbenes mūzikas skolu un strādāt par pedagoģi turpat sāka no 1983.gada. I.Driķei ir iespēja salīdzināt to, kā bija agrāk un kā ir tagad. Viņa saka: “Audzēkņu ir nedaudz mazāk, bet ir! Ir ļoti daudz talantīgo.”

Neklātienes konkursu pieredze

Šajā mācību gadā zīmīgi ir tas, ka pilnīgi visu specialitāšu skolotāji Gulbenes mūzikas skolā ir sagatavojuši vismaz vienu savu audzēkni vai vairākus dalībai konkursos. “Tas ir milzīgs sasniegums! Agrāk tādu iespēju bija mazāk. Ja mācību gada laikā konkursos piedalījās divi mūsu skolas audzēkņi, tas jau bija ļoti daudz,” saka I.Driķe. Viņa skaidro, ka šobrīd pieejama iespēja piedalīties konkursos attālināti, jo ir internets. Tas paver daudz plašākas iespējas, taču nemazina nopietnību, atbildību un grūtību pakāpi. Uzstāšanās videoieraksts ir veicams interneta programmā. “Dalība ir tieši tāda pati kā klātienes konkursā,” saka I.Driķe. Sākumā pedagogi dalībai šādos neklātienes konkursos esot izmantojuši savus viedtālruņus, taču sapratuši, ka nepieciešams labāks tehniskais nodrošinājums. Pašvaldība sarūpēja videokameru. I.Driķe akcentē, ka neklātienes dalība konkursā audzēkņiem ir pat sarežģītāka, jo tur vērtēšanas komisija videoierakstu var noskatīties un noklausīties vairākas reizes, pamanot un fiksējot katru niansi.

“Vārdu sakot – ejam līdzi laikam. Uzskatu arī, ka varam priecāties, ka daudzi mūsu audzēkņi turpina izglītoties mūzikas vidusskolās un arī mūzikas specialitātēs studē augstskolā, iegūst mūziķa profesiju,” teic I.Driķe.

Dzirkstele.lv ikona Komentāri (1)

Cirpēji
22:42 07.06.2023
Visas bildes nerāda,iegādājieties abonementu, dzirkstele spridzina.