
Veicot reformas valsts slimnīcu tīklā, plānots pārtraukt grūtnieču un dzemdību palīdzību Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienībā, novirzot pacientes uz Rēzeknes slimnīcu. Tā teikts Veselības ministrijas sagatavotajā informatīvajā ziņojumā par slimnīcu tīkla izmaiņām.
Uz Balvu dzemdību nodaļu brauc māmiņas no Gulbenes, Alūksnes, pašiem Balviem, arī Krāslavas, Ludzas, Rēzeknes. Pagājušajā gadā Balvu dzemdību nodaļa tika renovēta. Jaunās telpas ir modernākas, mājīgākas un atbilst visām mūsdienu noteiktajām prasībām. Tās ir ērtākas un patīkamākas gan jaunajām māmiņām, gan funkcionālākas un parocīgākas personāla darbam.
Dzemdību nodaļas remonts tika pilnībā finansēts no slimnīcu apvienības budžeta.
Šobrīd notiek dialogs
“Dzirkstele” sazinājās ar SIA “Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība” valdes locekli Mariku Jermaševiču, kura skaidro, ka saistībā ar šo ziņojumu un ministrijas plāniem, šobrīd notiek dialogs.Marika Jermaševiča: “Mēs gribētu saņemt no ministrijas skaidrojumu, kādi ir šie kritēriji, kur dēļ tie esam mēs, kuri jāslēdz, jo iepriekšējais ministrijas ziņojums ļoti atšķīrās no šī ziņojuma. Gaidām papildus informāciju. Tiksimies arī ar ministrijas pārstāvjiem, lai pārrunātu, uz ko balstās šie kritēriji, jo 500 dzemdības gadā nevar būt kritērijs. Piecām slimnīcām Latvijā dzemdību skaits ir zem šī 500 sliekšņa, un teritoriāli mēs esam ļoti bēdīgā stāvoklī, jo apkārt tuvumā mums nav dzemdību nodaļu. Tādas nav ne Gulbenē, ne Alūksnē. Un Alūksnē ir visdramatiskākā situācija, jo viņiem attālums līdz Valmierai un Rēzeknei ir vairāk nekā simts kilometri. Nerunāju par mierīgām plānveida dzemdībām, bet kur paliek neatliekamā dzemdību palīdzība? Mums pagājušajā gadā bija trīs sievietes, kurām attālums bija noteicošais – gan māmiņai, gan bērna veselībai. Ir skumīgi, ja tagad ejam uz šo, jo Latvija jau tā nelabi izskatās, ņemot vērā mātes un bērna mirstības statistiku. Kas attiecas uz neatliekamās palīdzības brigādēm, tad pat, ja dzemdības pieņem, atbalstu sniegt bērniņam nevar. Ir jāgaida ārstu brigādes, ja, piemēram, būs nepieciešams reanimatologa atbalsts jaundzimušajam,” stāsta M.Jermaševiča.
Jautājumu ir daudz
Balvu dzemdību nodaļā pagājušajā gadā pasaulē nāca 216 bērniņi. M.Jermaševiča atzīst, ka šis skaits ir kritisks, bet tāds ir ne tikai Balvos. Tas ir zemākais punkts daudzu gadu laikā. Pērn kopumā bija viskritiskākā dzimstība visā Latvijā. “Uz dzemdību skaitu, protams, var skatīties, bet arī 216 māmiņas un bērniņi ir pelnījuši saņemt kvalitatīvu dzemdību palīdzību,” uzsver M.Jermaševiča un turpina: “Aizvērt jau ir viegli, un mēs, protams, izdomāsim pielietojumu telpām, bet mēs, slimnīcas vadība, esam sociāli atbildīgi. Šis pēdējais ministrijas ziņojums diemžēl nedomā par iedzīvotājiem. Arī māmiņas mums ir dažādas. Ir tādas, kas nestājas uzskaitē, materiālais nodrošinājums nav tik labs. Ir patoloģiskas dzemdības, kad rodas problēmas – mazulis piedzimst un ir nepieciešama reanimācija. Vai tiešām dzemdēt mašīnā vai ātrās palīdzības mašīnā ir drošāk nekā dzemdēt aprīkotā dzemdību nodaļā, kur ir speciālisti? Mums ir arī valsts atbalsts vecmātēm, kas pārcēlušās darbā uz reģionu. Ministrijai bija tāds projekts, ja jaunie speciālisti, beidzot mācības, dodas strādāt uz reģionu, tad viņiem tiek sniegts pārcelšanās pabalsts. Savukārt mums viņiem piecus gadus ir jānodrošina darbs slodzes apmērā, tad man jautājums – kā to nodrošināt? Mums caur šo projektu atnāca dažādi speciālisti, arī vecmātes. Bet mēs visus šos jautājumus runāsim ar ministriju. Ziņojumā skaisti ir uzrakstīts, ka tiks stiprinātas uzņemšanas nodaļas, lai varētu sniegt nepieciešamo palīdzību, bet nav rakstīts, kā tad tiks stiprinātas šīs uzņemšanas nodaļas. Ir daudz jautājumu saistībā ar šo ministrijas ziņojumu, uz kuriem mums vēl pašiem jāsaņem atbildes,” stāsta M.Jermaševiča.
UZZIŅA | Balvu dzemdību nodaļas galvenais uzdevums ir sniegt kvalitatīvu pirmsdzemdību, dzemdību un pēcdzemdību palīdzību:
● dzemdību pieņemšanu 24 stundas diennaktī,
● plānveida un steidzīgas ķeizargrieziena operācijas,
● dzemdību palīdzību ar individuāli izvēlētu ārstu – dzemdību speciālistu, vecmāti,
● epidurālo dzemdību atsāpināšanu,
● ģimenes palātas,
● augļa sirdstoņu kontroli,
● nepieciešamības gadījumā – citu profilu ārstu konsultācijas,
● jaundzimušo intensīvās terapijas nodrošinājums,
● jaundzimušo vakcināciju,
● jaundzimušā dzirdes izmeklēšanu,
● labiekārtotas vienvietīgas pēcdzemdību palātas,
● grūtniecības novērošanu un vadīšanu ārsta uzraudzībā,
● lekciju kursus un nodarbības topošajām māmiņām (topošiem vecākiem),
● Cilmes šūnu noņemšana.
Avots: Gulbenes un Balvu slimnīcas apvienība