Piektdiena, 18. jūlijs
Rozālija, Roze
weather-icon
+27° C, vējš 4.94 m/s, A-ZA vēja virziens
Dzirkstele.lv ikona

Gulbenes neparastā varde aizceļojusi uz zooloģisko dārzu

Foto: Diāna Odumiņa.

Necerētu rezonansi zinātnes pasaulē ir izraisījis “Dzirksteles” 11.augusta raksts “Gulbenē piemājas dīķī pamanīta neparasta krāsojuma varde”, tāpēc 15.augustā pie dīķa īpašniekiem Brīvības ielā Gulbenē ciemos ieradās Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza Izglītības un zinātnes nodaļas vadītāja Rebeka Šķērstiņa ar savu darbinieku komandu. Tajā bija daži esošie un topošie bioloģijas doktori – Elza Birbele, Santa Meikališa, Arina Krauja un Alessandro Arlequin di Marzio.

Viņi gribēja paši savām acīm ieraudzīt šo mazo brīnumu, stāstīja, ka oficiāli zināmais šāds ir pirmais gadījums Latvijā. Otrs oficiāli zināmais nesen fiksēts Lietuvā.

Gulbenē Alessandro ļoti uzmanīgi ar tīkliņa palīdzību sagūstīja raibo vardīti, tad visi kolēģi kopā to mērīja, svēra, ņēma uztriepju paraugus no ādas, no dzīvnieciņa siekalām. Pēc tam īpatņu salīdzināšanas nolūkā dīķī tika noķertas vēl vairākas citas vardes, kurām visām bija dīķa vardes sugai atbilstošas, normālas pazīmes.

Sākumā zinātnieku komanda domāja, ka raibo vardīti palaidīs atpakaļ dīķī, bet pēc tam ar saimnieku atļauju tomēr to saudzīgi ielika mazā rezervuārā kopā ar dzimtā dīķa aļģēm un ūdeni, lai vestu uz zooloģisko dārzu tālākai izpētei. Izpēte bija viens no iemesliem, bet otrs – vardīte ir pārāk lēnīga, slikti redz un spilgtā krāsojuma dēļ tā ātri var kļūt putniem par barību, nemaz nenodzīvodama tai paredzētos 4-5 gadus. Rīgā vardīte vispirms atradīšoties karantīnā. To nekādā gadījumā nav paredzēts nogalināt. Viņai tagad sāksies jauna dzīve zooloģiskajā dārzā.

Tas, ko zinātnieki uzreiz jau Gulbenē varēja pateikt par šo vardi, ir, ka tā nav albīna, jo tad viņai būtu arī attiecīga acu krāsa. Visdrīzāk raibā mundiera iemesls ir ģenētiskas izmaiņas, kuru iemesls nav zināms. Par to mudina aizdomāties fakts, ka dīķī ir tikai viena šāda atšķirīgas krāsas varde, tāpēc nav pamata uzskatīt, ka krāsojuma izmaiņas ir vides piesārņojuma sekas, jo tad noteikti būtu vairāk par vienu raibo vardi. Piesārņojuma rezultātā vardes parasti paliekot bālas vai citādāk pleķainas.

Dzirkstele.lv ikona Komentāri