
Rezultatīvs nav bijis pašvaldības izsludinātais konkurss uz Gulbenes novada vidusskolas direktora vietu. To “Dzirkstelei” apstiprina novada domes priekšsēdētājs Andis Caunītis. Viņš saka – bijuši vairāki kandidāti, bet komisija nepieņēma gala lēmumu. Tāpēc pagaidām neviena kandidatūra direktora amatam nav virzīta deputātu apstiprinājumam domes sēdē.
“Dzirksteles” rīcībā ir informācija, ka izsludinātajā konkursā uz direktora vakanci startējuši divi cilvēki, viens no kuriem strādā Gulbenes novada vidusskolā. Tā kā komisija nav pieņēmusi pozitīvu lēmumu, visticamāk, konkurss varētu tikt izsludināts atkārtoti.
“Nevar saprast, vai tā mūsu novadā ir tāda politika vai tās ir tādas spēles, vai tā ir vienkārši muļķība. Vai tās ir bailes no gudriem cilvēkiem? Vai vispār vajag apstiprināt skolai direktoru? Vērojot to, kā notiek spēlēšanās ar personālijām, rodas jautājumi. Redzējām, kā novada domē notika vai pareizāk – nenotika apstiprināšana Rankas pamatskolas direktora amatā,” “Dzirkstelei” saka Gulbenes novada vidusskolas skolotāja Biruta Rukmane.
Direktoram jābūt ar noteiktām iezīmēm
B.Rukmanes uzskats – tik lielu skolu vadīt var tikai cilvēks ar pieredzi, kā arī tāds cilvēks, kurš dzīvo uz vietas, šajā novadā. To viņa saka no savas pieredzes, novada vidusskolā būdama atbildīga par tās internātu. Ja naktī saņemot zvanu, ka ēkā ir ūdensvada avārija, B.Rukmane ceļoties no gultas, sēžoties mašīnā un braucot uz internātu tos sešus kilometrus, lai risinātu situāciju. Taču skolas direktora uzdevumus viņa redz vēl daudz plašākus.
“Tam ir jābūt cilvēkam ar savu skatījumu, un jāskatās ir visos virzienos. Nevar būt ar noslieci kādā vienā virzienā. Tur ir gan saimnieciskie jautājumi, gan izglītības darbs, gan skolas budžets, gan kadru politika un darbinieku labsajūta skolā, gan nākotnes redzējums. Direktoram ir jābūt kā Baltajam tēvam, kas spēj mainīties līdzi laikam. Un nevar būt tā, ka direktoram skolā strādā tuvi ģimenes draugi, jo tad ir ļoti grūti demonstrēt vienādu attieksmi pret visiem darbiniekiem, arī pret draugiem,” uzsver B.Rukmane.
Viņa arī neslēpj – novada vidusskolā pedagogu kolektīvs nav saliedēts un tam ir pašsaprotami, objektīvi iemesli. “Savā laikā Gulbenes vidusskolai, kurā tiku strādājusi, bija saliedēts kolektīvs. Bet tad klāt tika pievienota Bērzu sākumskola. Mēs īsti vēl nebijām savā starpā saraduši, kad mūs jau salika kopā ar valsts ģimnāziju. Nepaspējām vēl saliedēties, kad mūs savienoja ar 2.vidusskolu. Īstenībā katra tāda apvienošanās, lai cik laba un pareiza tā būtu, vienmēr cilvēkos izraisīs kaut kādu pretreakciju. Tās ir emocijas. Un reizēm tās sit augstu vilni, jo mēs esam dzīvas būtnes, cilvēki. Viens vairāk pārdzīvo, cits mazāk,” saka B.Rukmane.
Pagaidām novada vidusskolai esot apstiprināts tikai direktora pienākumu izpildītājs. Pašvaldības Juridiskajā un personālvadības nodaļā “Dzirkstelei” apstiprināja, ka ar 16.augustu šo darbu veic skolotāja Liena Silauniece, kura jau līdz šim šajā skolā jau trīs gadus ir bijusi direktora vietniece darbam ar 1.-4.klašu posmu un jau agrāk palaikam aizvietojusi direktori viņas prombūtnes laikā. Iepriekš L.Silauniece strādāja Galgauskas pamatskolā, kuru slēdza ar 2020./2021. mācību gadu. Arī Galgauskas pamatskolā L.Silauniece bija direktora vietniece.
Novada vidusskolai skolēnu netrūkst
B.Rukmane saka – Gulbenes novada vidusskola izpilda skaitliskos kritērijus pa skolēnu klašu grupām. Kā zināms, Izglītības un zinātnes ministrija ir nākusi klajā ar jauniem uzstādījumiem un Gulbenes novadā redz, ka 7.-9.klašu posms atrastos tikai vienā vietā – novada vidusskolā. Lauku pamatskolas tiek piedāvāts pārveidot par sešu klašu sākumskolām. B.Rukmane domā – tas nebūtu prātīgi un vismaz Lizumā būtu saglabājama deviņu klašu pamatskola. Bet novada vidusskola Gulbenē jau tagad esot noslogota, un, iespējams, vēl papildu skolēnu pieņemšanai 7.-9.klašu posmā jau pat varētu pietrūkt telpu.
“Mums ir katrā klašu komplektā vismaz piecas klases. Klasē vidēji ir 20 skolēnu. Mums nav teju neviena klašu komplekta ar tikai trīs klasēm, mums visur ir četras vai vairāk. Mums tagad būs vairāk nekā 100 pirmklasnieku. Ir runa par piecām 1.klasēm. Šogad, piemēram, pamatskolas posmu absolvēja piecas 9.klases. Ļoti daudzi no šiem skolēniem ir palikuši mācīties vidusskolā. Arī šajā posmā skolēnu mums netrūkst. Piemēram, tagad mācību uzsākšanai vidusskolā ir četras 10.klases, kuras tiek veidotas pēc mācību priekšmetu izvēles “groziem”. Arī vidusskolas posmā, pat ņemot vērā specializāciju, nevienā klasē nav mazāk par 15 skolēniem. Jaunajā mācību gadā mācības 10.klasē pie mums uzsāks apmēram 80 skolēnu. To skaits vēl papildinās. Zinu, ka vienā no 10.klasēm esot pat 27 bērni,” stāsta B.Rukmane.
Pagājušajā mācību gadā novada vidusskolā mācījušies aptuveni 1200 skolēnu.
Fakti
Gulbenes novada pašvaldībai vajadzīgi pedagogi:
* Gulbīša pamatskolā pastāvīgam darbam ir vajadzīgs vispārējās pamatizglītības skolotājs (datorikas skolotājs);
* Lejasciema pamatskola pastāvīgam darbam meklē speciālās izglītības pedagogu;
* speciālās izglītības pedagogs pastāvīgam darbam vajadzīgs Sveķu pamatskolai;
* Stāķu bērnudārzam pastāvīgam darbam ir vajadzīgs direktora vietnieks izglītības jomā;
* Stāķu bērnudārzam vajadzīgs pirmsskolas izglītības skolotājs pastāvīgam darbam;
* Gulbenes 3.bērnudārzs “Auseklītis” pastāvīgā darbā aicina pirmsskolas izglītības mūzikas skolotāju, pirmsskolas izglītības skolotāju un pirmsskolas izglītības sporta skolotāju.
Avots: Gulbenes novada pašvaldība