Piektdiena, 18. jūlijs
Rozālija, Roze
weather-icon
+22° C, vējš 2.79 m/s, A-ZA vēja virziens
Dzirkstele.lv ikona

Ar otru elpu Gulbenē darbojas kultūrvieta “Lokāls” (5)

“Būtībā piedāvājuma grozā nekas daudz nav mainījies, tāpat atslēgas vārdi turpina būt – kultūra, izglītība un sabiedrības iniciatīva. Idejiski viss turpinās, vien telpa mainījusies. Esam pateicīgi Baibai un “Gardumam” par šo iespēju!” saka kultūrvietas “Lokāls” idejas autori un realizētāji Jūlija un Atis Barinski. Piektdienu un sestdienu vakaros apmeklētājiem ir iespēja baudīt gan kultūru, gan arī kafejnīcas gatavoto produkciju. Foto: Gatis Bogdanovs.

Ar apņēmību gulbenieši Atis un Jūlija Barinski īsteno trīs mēnešu kultūras projektu “Lokāls”. Pirmais darbības mēnesis aizvadīts intensīvi, gulbeniešiem dodot iespēju klātienē neformālā gaisotnē sastapt pat pasaules līmeņa māksliniekus. Abi aicina novembrī un decembrī “Lokālu” apmeklēt gan draugu kompānijā, gan nebaidīties atnākt arī vienam.

“Šeit viss balstās uz mūsu pašu pieredzi, visas idejas, kas rodas, ir no mūsu vēlmes tās piedzīvot šeit, mazpilsētā, un parādīt to, ka viss ir iespējams,” tā stāstu par jaunatvērto kultūras telpu “Lokāls” iesāk Jūlija un Atis Barinski. Abi dzimuši Gulbenē, un tieši tas devis motivāciju savai pilsētai sniegt ko vairāk.

Kultūras pasākumu cienītāji noteikti atcerēsies līdzīga koncepta kultūras vietu ar vārdu “Lokāls Siltumnīca” pirms vairākiem gadiem. Atis stāsta, ka pirmās idejas pirmsākumos arī abi bijuši plecu pie pleca: “Toreiz vēl uzrunāju Rihardu Siļķēnu, kuram bija pieredze bāra jautājumos. Vēl joprojām uzskatu, ka viņš novadā ir labākais bārmenis, kurš, starp citu, ir radījis arī unikālu dzērienu, kas ir pieejams tikai “Lokālā”. Tā nosaukums ir “Patrīcija”, un tas ir viens no “top” dzērieniem.”

“Lokāls Siltumnīca” toreiz atradās Skolas ielā 1B – vēsturiskā namā, kurš, lai arī ar savu arhitektūru pārsteidza daudzus gulbeniešus, tomēr nevarēja apslēpt ēkas 20 gadu dīkstāves sekas. Līdzās tam “atnāca “kovids” un kritās arī pieprasījums, līdz darbība apstājās”. Atis neslēpj, ka pat tad, kad šo trīs iemeslu dēļ pirmais “Lokāls” apstājās, doma par kādu turpinājumu tuvākā vai tālākā nākotnē tomēr virmoja.

Atvērti sabiedrības iniciatīvām

Otrā elpa “Lokālam” ir rasta ar mērķi – trīs mēnešus kopā veidot, radīt un būt atvērtiem arī dažādām iniciatīvām, kas var īstenoties šobrīd “Lokāla” atrastajā mājvietā – kafejnīcas “Gardums” trešā stāva telpās.

“Mums ir būtiski, lai cilvēks jūtas gaidīts un viņam ir patīkams vakars. Svarīga ir brīva, estētiska vide, kurā justies ērti, arī nevienu nepazīstot,” stāsta Jūlija. Formāti, kas tiek piedāvāti ir tādi, ko paši pārsvarā piedzīvojuši. “Gribējās arī Gulbenē ko tādu radīt,” teic Jūlija.

Noteikti jāuzsver, ka “Lokāls” ir atvērts sabiedrības iniciatīvām. Abi atsauc atmiņā, ka tieši ar iniciatīvu tika aizvadīta atklāšana. “Pirmā iniciatīva “Lokālā” bija Sigitas Enikas gleznu izstāde, kurā māksliniece dažus darbus bija radījusi tieši šai vietai,” atceras Jūlija.

Apmeklētājiem doma par savu artavu kultūrvietā reizēm atnāk, apmeklējot kādu no vakariem. Tieši tā noticis ar novadniekiem no Sinoles. Dīdžeju apvienība “Kalte Studio” pēc viena no pirmajiem pasākumiem saprata, ka vēlas šai vietai dot arī ko no sevis, un tā jau divas reizes viņi ir pie mums spēlējuši,” stāsta Atis.

“Gandarījumu dod iespēja organizēt pasākumus, kuros varu aprunāties ar dažādiem cilvēkiem, uzzinot jaunas perspektīvas, kādas es līdz tam nebūtu iedomājusies. Piemēram, bija pasākums “Saruna ar tēviem” par tieši tēvu ikdienu un pieredzi. Piektdienās pulksten 17.30 norisinās lekciju cikls par seksualitāti, kur tēma tiek aplūkota filozofiski un vēsturiski. Katra lekcija ir aptuveni 45 minūtes gara, un vienmēr pēc tām ir sajūta, ka gribas dzirdēto apspriest,” stāsta Jūlija.

Aicina abonēt kultūru

Gan Barinsku pāris, gan apmeklētāju atsauksmes liecina, ka izsenis Gulbenē pietrūcis šādas neformālas vietas, kur jēgpilni baudīt dažādus kultūras un izglītības pasākumus.

“Mūsuprāt, neformalitātei nepieciešami arī galdiņi un krēsli, arī kāda vīna glāze vai kafijas tase kā papildinājums piedāvājumam. Lai mazpilsētā šāda vieta varētu pastāvēt, bija nepieciešams kāds pamats,” stāsta Atis, skaidrojot ideju par abonementu ieviešanu.

Pirms “Lokāla” darbības sākuma bija aicinājumi “abonēt kultūru”, tā caur abonementu īpašniekiem sniedzot finansiālu atbalstu. “Telpu noma, komunālie maksājumi, aprīkojums, iekārtojums, mākslinieki, minimālā alga vienam cilvēkam, kā to nosaka likums, prasa resursus. Tā ideja sākumā bija – ja savācam pietiekamu skaitu abonementu, tad varam nosegt tekošos izdevumus un varam pastāvēt arī pie dažāda apmeklējuma,” skaidro idejas autori.

Jūlija neslēpj, ka ir lietas, ko noteikti abi bija gatavi pārņemt arī no “pirmā Lokāla” pieredzes. Viņa saka: “Tās noteikti ir vietējo iniciatīvas, par kurām es jau toreiz biju pārsteigta, cik daudzi cilvēki bija gatavi padalīties ar savām zināšanām un prasmēm. To noteikti gribējām ņemt līdzi.”

Piedāvājumi vēl līdz gada beigām

“Lokāls” savu programmu īsteno piektdienu un sestdienu vakaros, kad notiek gan lekcijas, gan stāstu vakari, kuros dalījušies uzņēmēji un ceļotāji, gan mūzikas vakari un stāvizrādes. Oktobrī pašvaldības organizētā kultūras projektu konkursa rezultātā šeit norisinājies gan džeza vakars, gan stāvizrāde ar Latvijā pazīstamākās komiķu apvienības dalību. Izdevies piedzīvot pasaules līmeņa audio/vizuālo mākslinieku “Rick Feds”, kurš ir “Finger-drumming” virtuozs un spēj vienlaikus kontrolēt skaņu un vizuālos elementus. Izmantojot tehnoloģiju piedāvātās iespējas, mūziķis rada novatoriskus, virtuozus un interaktīvus priekšnesumus, kurus novērtē gan mūzikas, mākslas festivāli, gan kompānijas “Coca-Cola”, “Lamborghini”, “Danfos” un citas.

“Klausoties viņā, es jutos kā dzimšanas dienā, sajūta bija fantastiska! Īpaši bija redzēt augsta līmeņa mākslinieku, ko viņš spēj radīt un kā tas dod emocionālu piepildījumu klausītājiem,” neslēpj Jūlija.

10. novembrī sev ko atrast varēs arī vecāki, kad norisināsies “Čīkstētava” ar Lindu Libeku. “Čīkstētava” ir vieta, kur vecāki neformālā gaisotnē citu vecāku un pediatra kompānijā var dalīties gan ar veiksmēm, gan neveiksmēm bērnu audzināšanā.

Šajā patriotisma mēnesī 11.novembra sestdienā “Lokāls” aicina vispirms visus doties lāpu gājienā, pēc tā kultūrvieta būs atvērta. Līdzīgi arī pēc nedēļas, kad tiks svinēts 18.novembris.

“Visu novembri pie mums notiks dažādas darbnīcas, pieredzes stāstu un dīdžeju vakari, lekcijas, arī bingo vakars. Decembrī jau zinām, ka pie mums uzstāsies grupa “Cita dimensija”, kuras sastāvā ir mūsu vietējais basģitārists Markus Matisons, kurš šobrīd studē Rīgā. 23.decembrī būs Ziemassvētku “stand-up” koncerts,” plānus nedaudz ieskicē Atis, piebilstot, ka apmeklētāji drīkst ienākt arī vienkārši, lai pasēdētu pie galdiņa vai ar draugiem parunātu pie bāra letes.

Ir atvērti idejām

Kultūrvietas īpašnieki nešaubās – kultūra pilsētvidei un mums katram individuāli ir nepieciešama. Kultūrai jābūt gan uz izklaidi, gan uz personisko izaugsmi vērstai.

“Sabiedrība veidojas no mums katra individuāli, un tas, cik esam apzināti un izglītoti, tas ir mūsu pilsētas, novada un arī valsts rādītājs. Mums nepieciešams augt, tādēļ “Lokālā” mēs mēģinām piedāvāt to, kas, mūsuprāt, ir svarīgs,” uzsver Atis.

Jūlija piebilst, ka strādā tikai personīgais piemērs. “Tas ir līdzīgi kā ar bērnu audzināšanu. Ja vēlamies, lai bērni lasa grāmatas, arī mums pašiem tās ir jālasa. Ja gribam, lai cilvēki izglītojas, mums jāsāk ar sevi.”

Barinsku pāris stāsta, ka, arī aizbraucot uz citām pilsētām, vienmēr izmanto iespēju nokļūt kādos neformāla satura mazos pasākumos ar mērķi gūt jaunu pieredzi. Tā var būt izstāde, koncerts, darbnīca vai kāds stāstu vakars.

“Bijām Tallinā, caur “Facebook” noskaidrojām, ka vienā hostelī norisinās jaunajiem uzņēmējiem organizēts muzikālais vakars. Pēc tā mums izdevās aprunāties ar īpašnieku par viņa idejām un sadarbošanos ar uzņēmējiem. Ir forši redzēt, kā lietas notiek citur,” atceras Jūlija.

Atis atceras kādu “Erasmus” projekta atvērto pasākumu Rīgā, kur starp sastaptajiem mūziķiem pievērsuši uzmanību kādam jaunam puisim, kurš demonstrēja savas “bītboksa” prasmes. “Viņš bija tik pārsteidzošs, ka piegājām klāt, apmainījāmies kontaktiem un noorganizējām viņa uzstāšanos Gulbenē,” stāsta Atis.

““Lokāls” ir atvērts dažādām sabiedrības idejām un iniciatīvām, iespēju robežās palīdzēsim tās realizēt!” Jūlija iedrošina ikvienu, kuram ir kāda iecere, pat ja tā vēl nav līdz galam noslīpēta. Ja iniciatīva būs realizējama, tai tiks atrasts laiks līdz gada beigām, jo pēc tam “Lokāls” kādu laiku neko nepiedāvās. Abi neizslēdz, ka nākotnē formāts varētu būt ar pasākumiem bez noteiktas pastāvīgas telpas, iespējams kādi “pop-up” formāta vakari.

“Lokāla” piedāvājums novembrī

(Rīgas ielā 71A, sākums 17.30)

10.11. – Venta Sīļa lekciju cikls par seksualitāti, ”Čīkstētava” ar Lindu Libeku no pediatru prakses “Rabarbers”,

11.11. – latviešu mūzikas vakars,

17.11. – Venta Sīļa lekciju cikls par seksualitāti, bingo vakars, DJ mc Rich House,

18.11. – latviešu mūzikas vakars,

24.11. – Venta Sīļa lekciju cikls par seksualitāti, viktorīna ar Gati Bērziņu.

  • Viktorija Slavinska-Kostigova

Dzirkstele.lv ikona Komentāri (5)

Lokāls
13:00 09.11.2023
Šo ''uzņēmēju'' jau vienu reizi Dzirkstele reklamēja. Kas iznāca?
ff
14:11 09.11.2023
Apsveicami ! Gulbenes sasmakušajā gaisā beidzot svaigas vēsmas..Ne katrs uzdrošinātos. Ļoti gribētos lai nepazūd .
Anta
14:45 09.11.2023
Šis puisis ir iedomīgs viegla ceļa meklētājs! Grib gozēties saulīte bez kārtīga darba! Šobrīd tik organizē pasākumus citu telpās!
?
17:07 09.11.2023
Ko viņš tādu ir izdarījis pāris mēnešu laikā?
Ilze
17:50 09.11.2023
Prieks redzēt, ka Gulbenē tiek organizēti sarunu un izklaides pasākumi neformālā gaisotnē. Tikai pārskatot piedāvājumu radās jautājums - vai tad Gulbenei nav savu ārstu, ka jāaicina bērnu ārsts no Rīgas?