
“Covid-19” nekur nav pazudis, ar to slimo, bet cik daudz, to grūti noskaidrot, jo ne visi saslimušie veic testus. Gulbenes slimnīcas galvenā ārste Sigita Drubiņa “Dzirkstelei” stāsta, ka cilvēki gan kūtri vakcinējas pret “Covid-19”, gan arī kūtri veic testus.
“Cik daudz slimo ar “kovidu”, grūti pateikt, jo nav zināms, cik daudz cilvēku veic testus. Ir, kas zina, ka kontaktējies ar “kovida” slimnieku, un tad pieņem, ka viņam arī var būt, kaut gan tests nav veikts. Ir, kas neveic testu, saka, ka ir saaukstēšanās un turpina aplipināt citus,” stāsta S.Drubiņa.
Novērojumi liecina, ka kopumā cilvēki arī nevakcinējas pret “Covid-19”.
“Vakcinējas vairāk tie, kam ir hroniskās slimības, kuri saprot, ka šī infekcija viņiem var nozīmēt smagu gaitu. Vispār vakcinēto ir maz. Var dzirdēt sakām, ka šogad ar “kovidu” slimo viegli, bet ne visi. Un tad, ja saslimsi, vai būsi to laimīgo sarakstā vai ne, nevar paredzēt. Arī tagad no “kovida” mirst cilvēki,” stāsta ārste.
Balvu slimnīcas bērnu nodaļa nav pilna, bet arī bērni slimo ar “Covid-19”, tāpat aktuālas ir arī augšējo elpceļu saslimšanas. Ārste stāsta, ka ir situācijas, kad vēlu vakaros cilvēkiem paliek sliktāk ar veselību, ir augsta temperatūra, bet ģimenes ārsts nepieņem, tad pēc palīdzības vēršas steidzamās medicīniskās palīdzības punktā Gulbenē. Ziemā būtiskas arī traumas, kas gūtas uz slidenajām ietvēm, ceļiem.
Savukārt ar gripu mūsu pusē vēl tik ļoti neslimo. S.Drubiņa stāsta, ka pēc Slimību profilakses un kontroles centra datiem ar gripu slimo Rīgā, Jūrmalā, Daugavpilī, bet Vidzemē vēl šo saslimšanu nenovēro.
Viņa arī skaidro, ka tagad vēl var vakcinēties gan pret gripu, gan “kovidu”. “Gripa vēl tikai uzņems apgriezienus, masveidā vēl tās nav. Savukārt “kovids” ir, bet imūnā atbilde veidojas diezgan ātri, jo nav jāiziet pilns vakcinācijas kurss, bet tikai revakcinācija, kas ir kā atgādinājums, un dažu dienu laikā antivielas jau tiek saražotas,” stāsta S.Drubiņa.
Viņa arī atgādina, lai pēc iespējas vairāk sevi pasargātu no saslimšanas, svarīga ir roku higiēna un telpu vēdināšana. “Ziemā grēkojam ar telpu vēdināšanu. Bail, ka būs auksti, bet telpas noteikti ir jāvēdina,” uzsver ārste.
Savukārt, ja jūtas slikti, ir jāpaliek mājās. “Reizēm cilvēki domā, ka jūtas nedaudz slikti un nevēlas kavēt darbu, bet tā ir risks saslimt citiem. Tagad priekšā arī Ziemassvētku pasākumi skolās un bērnudārzos. Protams, žēl, ja uz pasākumu saslimst, bet, ja atnāk slims, tad tā mēs cits citu aplipinām,” atgādina ārste.