
Augu audzēšanas konteiners tapis pašu rokām
Gulbenes pilsētas centrālajā skvērā uzstādīts jauns vides tūrisma objekts – stādu audzēšanas konteiners, kuru izstrādājuši un izgatavojuši vietējā uzņēmuma “Carbon Less Future” dibinātāji un mūsu novada iedzīvotāji Aivis Garais un Aigars Jačuks. “Stāda augšanas cikls mūsu kokaudzētavā no sēklas iestādīšanas līdz stādam, kad to jau var stādīt zemē, ilgst trīs mēnešus. Šobrīd konteinerā aug priede, bet esam gatavi izmēģināt arī citu sugu kokus un dekoratīvos augus,” stāsta A.Jačuks. Uzņēmuma nosaukumu var tulkot kā “Nākotne ar mazāku oglekļa emisiju līmeni”, kas pilnībā atbilst saražotajam galaproduktam. Tomēr uzņēmuma pamatintereses ir šādu konteineru ražošana un izplatīšana Latvijā un ārpus tās robežām.
Vietējais uzņēmums “Carbon Less Future” uzstādījis jaunu vides tūrisma objektu Gulbenē – inovatīvu, vertikālās augu audzēšanas konteineru. Tas atrodas pilsētas centrālajā skvērā un ir pieejams ikvienam interesentam, kurš vēlēsies sekot līdzi dažādu koku sugu augšanai pilsētvidē.

Uzņēmums dibināts 2022.gadā Gulbenē, to dibināja Aigars Jačuks un Aivis Garais. Ideja ir unikāla ne tikai Latvijas, bet arī visas pasaules mērogā, par to “Dzirkstelei” stāsta uzņēmuma attīstības un inovāciju vadītājs, stāmerietis A.Jačuks. “Šī ideja nebija spontāna. Līdz tās realizēšanai tika ieguldīts laiks un darbs, pētot alternatīvas, smeļoties zināšanas sadarbībā ar Latvijas Valsts mežzinātnes institūtu “Silava”, kas daudz palīdzēja, lai izprastu audzēšanas procesu. Stāda augšanas cikls mūsu kokaudzētavā no sēklas iestādīšanas līdz stādam, kad to jau var stādīt zemē, ilgst trīs mēnešus. Šobrīd tur aug priede, bet esam gatavi izmēģināt arī citu sugu kokus un dekoratīvos augus,” stāsta A.Jačuks.
Saņem pašvaldības atbalstu
Lai radītu šo miniatūro stādaudzētavu, uzņēmēji strādāja aptuveni pusotru gadu. “Konteiners ir tapis tepat Šķieneros īrētās telpās, un visu esam veikuši paši savām rokām. Tas ir patentēts ES patentu birojā. Konteinera tapšanas laikā mēs startējām arī grantu konkursā “Uzņēmīgi Gulbenes novadā”, kurā saņēmām pašvaldības atbalstu – 10 000 eiro. Taču jāpiezīmē, ka tā ir neliela daļa no kopējām izmaksām. Viss pārējais finansējums ir no privātajiem līdzekļiem. Šobrīd zemes īres līgums par vietu, kur atrodas objekts, mums ar pašvaldību ir noslēgts uz pieciem gadiem, un par elektrību, ūdeni un tā uzturēšanu kārtībā maksā mūsu uzņēmums. Šobrīd vēl ir jāuzlabo vizuālais noformējums, un, iestājoties siltākam laikam, mums ir doma papildus uzstādīt ūdens brīvkrānu, kas karstajā laikā ir ļoti noderīgs,” stāsta A.Jačuks.

Tad, kad uzņēmēji novada domē prezentējām savu ideju, piedāvāja arī vismaz daļu no izaudzētajiem kociņiem novirzīt pašvaldības mežu atjaunošanai. “Ja šis projekts iedzīvosies, tad nākotnē plānojam izaudzētos kociņus tirgot visiem interesentiem ne tikai Latvijā, bet arī ārpus tās robežām. Mums jau šobrīd ir kokaudzētavas sertifikāts, esam izpētījuši stādu tirgu un tā tendences arī ārpus Latvijas, un tas mums liekas saistošs,” par stādu realizāciju skaidro A.Jačuks.
Gan novadā, gan tā apkārtnē ir stādaudzētavas, kas ar to nodarbojas tradicionālā veidā, taču šajā gadījumā – pilsētas centrā. Tomēr, kā uzsver A.Jačuks, viņu primārais mērķis ir šādu stādaudzētavu ražošana un piedāvāšana interesentiem, kas gatavi audzēt stādus tieši pilsētvidē. Kāpēc ne Rīgā, Berlīnē vai kur citur?
Reklāma arī pilsētai
“Šobrīd uzņēmumā esam trīs cilvēki, bet, ja viss izdosies, kā plānots, tad būs vajadzīgi gan cilvēki, gan telpas ražošanai, jo šobrīdējās īsti mūsu vajadzībām neatbilst. Mūsu galvenais mērķis ir fokusēties uz zaļo domāšanu, jo lielie uzņēmumi iegulda lielus līdzekļus ilgtspējīgos projektos, lai dzēstu savu izmešu radītās pēdas. Mūsu piedāvātais variants ir kompakts, pārredzams, mūsdienīgi uzturams no attāluma, skatāms jebkuram un pat izmantojams mārketingā kā pozitīvs piemērs. ES regulas, kas nosaka, ka uzņēmumiem, kuru apgrozījums ir virs 250 miljoniem, ir jāinvestē kādā no sešām nozarēm, no kurām viena ir dabas resursu atjaunošana. Līdz ar to, iegādājoties un izmantojot mūsu piedāvāto produktu – augu audzēšanas konteineru, viņiem ir iespēja izpildīt šīs prasības,” skaidro A.Jačuks.

Jau šobrīd publiskajā telpā izskan gulbeniešu viedokļi, ka objektam nav izvēlēta pareizā atrašanās vieta un tas bojā skvēra kopējo ainavu, jo tur jau tā ir pietiekami daudz objektu.
“Pirmā doma mums bija par Gulbīšu parku, bet tur tiek plānotas lielas pārmaiņas, tāpēc šī ideja tika atmesta. Konteineru nevar uzstādīt arī tur, kur nav ūdens un elektrības pieslēguma, bet galvenais – tas ir vides objekts, kuru varētu vērot pēc iespējas vairāk iedzīvotāju. Tā savā ziņā ir reklāma arī pilsētai, jo ceram, ka iepazīties ar šo objektu un tā darbību brauks tie, kuriem mūsu produkts šķitīs interesants,” uzsver A.Jačuks.

