
Nav saprotams tas, ka SIA “Gulbenes Energo Serviss” bez saskaņošanas ar Gulbenes novada deputātiem ir veikusi iepirkumu, lai Lejasciemā centrālapkures malkas katlu nomainītu pret kokskaidu granulu apkures katlu. To publiski pauda vietējais deputāts Intars Liepiņš, piedaloties domes attīstības un tautsaimniecības komitejas 20.marta sēdē, kā arī domes 28.marta sēdē.
Lejasciema katlumāja atrodas Rūpnieku ielā 1, bet SIA “Gulbenes Energo Serviss” publiskotajos tirgus izpētes dokumentos par granulu katla uzstādīšanu Lejasciemā ir norādīts, ka konteinertipa granulu katlumāja tiek projektēta un uzstādīta jaunā vietā. Plānotā jaunā granulu apkures katla jauda – 700 kilovati. SIA “Gulbenes Energo Serviss” 4.martā bija izsludinājusi tirgus izpēti par konteinertipa granulu katlumājas projektēšanu, autoruzraudzību un būvniecību Lejasciemā. Uzņēmuma tīmekļvietnē ir norādīts, ka tirgus izpēte ir noslēgusies.
“Dzirkstelei” I.Liepiņš skaidroja, ka ir pret šāda apkures katla uzstādīšanu Lejasciemā, jo tad ziemā maksa par siltumu kļūs kosmiska, kā tas jau esot noticis Staros, kur uzstādīts kokskaidu granulu apkures katls. Deputāts aicina domāt, kā izdevīgāk būtu iedzīvotājiem, nevis pašvaldībai, kura ietaupīs, ja apkures katls darbosies automātiski un tam nevajadzēs kurinātāju.
Lejasciema pagasta pārvaldes vadītājs Māris Milns “Dzirksteli” informēja – doma par kokskaidu granulu apkures katla uzstādīšanu Lejasciemā ir nolikta malā. Tas secināts pēc tirgus izpētes. Šāda tipa katls būtu pārāk dārgs. Tagad plānots pētīt, kāda būtu situācija, ja tiktu uzstādīts šķeldas apkures katls. M.Milns arī piebilda, ka Lejasciemā pašlaik tiek izmantoti divi veci apkures katli, no kuriem vienam ir 16 gadu, bet otram 22 gadi.
I.Liepiņš publiski ir akcentējis – Gulbenes novada investīciju plānā 2024.gadam līdz šim bijis ierakstīts, ka Lejasciemā tiek plānots esošo malkas apkures katlu nomainīt ar šķeldas apkures katlu un šim nolūkam būs nepieciešami 400 000 eiro.
Novada domes priekšsēdētāja vietniece Guna Švika komitejas sēdē 20.martā skaidroja – speciālisti pašvaldībā vairākkārt esot runājuši par centrālapkures sistēmas uzlabošanas variantiem Lejasciemā, izvērtējuši iespējamo šķeldas piegādes vietu. Bijušas kādas četras sanāksmes. “Šobrīd ir tāds lēmums pieņemts,” viņa sacīja, ar to apliecinot, ka doma par granulu katlu nav bijusi SIA “Gulbenes Energo Serviss” izdomāta.
Novada domes deputāti pārrunāja šo situāciju un 28.marta domes sēdē nolēma izdarīt labojumu 2024.gada investīciju plānā, atstājot ierakstu par jauna apkures katla uzstādīšanu Lejasciemā, bet nenorādot precīzi, kāda tipa apkurei šis katls būs paredzēts.
Līdz šim Lejasciemā pašvaldības nodrošinātā centralizētā siltumapgāde gan fiziskajām, gan juridiskajām personām maksāja lētāk nekā citur novada lauku teritorijā. Vēl lētāk par siltumu maksā tikai Lizumā un Galgauskā. Lejasciemā fiziskajām personām par megavatstundu siltuma jāmaksā 109,18 eiro, bet juridiskajām personām – 117,95 eiro kopā ar PVN.