
“Pēc mana lūguma Gulbenes vakara tirdziņā cilvēks nopirka un man atnesa trīs kilogramus maltas cūkgaļas. Pirka ēkā no kāda tirgotāja. Pie preces derīguma termiņa, ka noprotu, nebija. Gaļa izrādījās veca, skāba. Centos kotlešu mīklā to uzlabot ar piedevām, ar olām. Vienalga kotletes iznāca negaršīgas. Pat suns neēda,” tā, piezvanot “Dzirkstelei”, stāstīja kāda sieviete. Teica – esot invalīde. Gribējusi savā 60 gadu jubilejā mājās uzklāt svētku galdu ciemiņiem. Sacept kotletes. Sapratusi, ka tirgū pirktās gaļas kotletes ir izmetamas. Lūgusi pazīstamu cilvēku aiziet un nopirkt malto gaļu vēlreiz, bet šoreiz veikalā. No šīs gaļas iznākušas svaigas un gardas kotletes. Taču kopsummā sieviete par šo prieku (kopā ar nederīgo malto gaļu) ir iztērējusi 28 eiro. Viņai aicina Pārtikas un veterināro dienestu tomēr biežāk pārbaudīt, kontrolēt, kādu preci vakara tirgū piedāvā tirgotāji. Sievietei radies iespaids, ka gaļa tiek vadāta no viena tirgus uz nākamo, sāk bojāties un tiek “iesmērēta” gados vecākiem labticīgiem cilvēkiem.
Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Austrumvidzemes pārvaldes inspektore Vija Malcāne “Dzirkstelei” skaidro, ka šādos gadījumos, kādu laikrakstam aprakstījusi anonīmā zvanītāja, ikviens pircējs pats var vērsties PVD. Var gan rakstīt iesniegumu, gan tikai piezvanīt uz dienesta tālruni 64473039 šīs iestādes darbalaikā. “Mēs uz jebkuru sūdzību reaģējam,” viņa teica. Šajā konkrētajā gadījumā PVD būtu grūti izpētīt un konstatēt situāciju, jo zvanītāja nav norādījusi pārdevēju (fizisko personu vai uzņēmuma nosaukumu), nav arī zināms, kāds bija lietošanas termiņš maltajai gaļai, nav skaidrs, vai tirgotavā šī gaļa tika glabāta saldētavā. Silta laika apstākļos riski ir sevišķi lieli.
“Varētu būt tā, ka vienā tirgū gaļu neiztirgo, ved uz nākamo vietu. Jāskatās, vai derīguma termiņu pārdevējs norāda vai nenorāda. Pašiem pircējiem arī ir jābūt vērīgiem. Vajag jautāt, vajag novērtēt situāciju uz vietas, redzēt produkcijas vizuālo izskatu. Ja maltā gaļa tiek tirgota bez aukstumvitrīnas, siltā laikā tas ir riskants variants,” teica V.Malcāne.