Trešdiena, 16. jūlijs
Hermīne, Estere, Liepa
weather-icon
+21° C, vējš 1.6 m/s, A vēja virziens
Dzirkstele.lv ikona

Gulbenes novada amatierteātru parādē - gan smiekli, gan asaras

Žūrijas pārstāvis Oskars Hofmanis: “Teātra uzdevums nav tikai izklaidēt publiku, bet likt cilvēkam domāt un mainīties uz labu.”

RANKAS “RAMEKAS” izrādē “Dāvana tantei” visas dāmas uzmanību veltīja tikai vienam stiprā dzimuma pārstāvim. Foto: Gatis Bogdanovs

PAGĀJUŠĀS NEDĒĻAS NOGALĒ Gulbenes novadā notika vietējo amatierteātru parāde, kurā savu sniegumu rādīja seši novada kolektīvi. Tos varēja skatītāji vērot Gulbenē, Galgauskā un Stāmerienā visas dienas garumā. Novada teātru parādē piedalījās vien puse no novada amatierteātriem. Gulbenes novada kultūras centra vadītāja Sarmīte Zdanovska “Dzirkstelei” teica, ka turpmāk esot plānots viest zināmas izmaiņas teātru parādē.

“Šobrīd pēc nolikuma teātriem ir jāpiedalās skatē reizi divos gados, kas kaut kādā ziņā samazina tās emocijas, ko var sniegt šāds pasākums. Vienojoties ar režisoriem, esam lēmuši, ka, jau sākot ar nākamo gadu, skate notiks reizi gadā. Tā būs rudenī un to tiešām varēs saukt par parādi ar kārtīgu noslēgumu. Šobrīd tas nav tik apjomīgi, un gribas, lai turpmāk tie tiešām būtu teātra svētki, kuros piedalās visi mūsu novada kolektīvi,” saka S.Zdanovska.

Šogad novada teātrus vērtēja Lubānas amatierteātra režisore Ilze Kraukle un Kauguru amatierteātra “Vīzija” režisors un aktieris Oskars Hofmanis. Tika piešķirtas arī pakāpes, kā rezultātā Rankas amatierteātris “Rameka” un Galgauskas amatierteātris “Rekvizīts” ieguva otrās pakāpes diplomus, bet Līgo pagasta “Vieglu garu”, Stāmerienas “Spēle”, Lejasciema “Paradokss” un Gulbenes Tautas teātris tika novērtēti ar pirmās pakāpes diplomiem.

“Man personīgi patīk, ka mūsu amatierteātru klāstā ir arī nopietnās lugas, kas liek aizdomāties. Lai arī ir daudz ko labu var teikt par katru no kolektīviem, izcelt es šoreiz gribētu Stāmerienu, kurai, manuprāt, bija lieliska izrāde,” pauž S.Zdanovska.

Lejasciema “Paradoksa” un Gulbenes Tautas teātra režisore Ineta Krastiņa “Dzirkstelei” stāsta, ka viņas vadīto teātru izrādes bija krasi atšķirīgas. Lejasciemam – jautra un bezrūpīga, bet Gulbenei tāda, kas liek aizdomāties par dzīves jēgu, cilvēku likteņiem un katra indivīda pamatvērtībām.

“Gulbenes izrāde tiešām ir tāda smaga, bet mūsu vidū ļoti iecienīta un mīļa. Šajā lugā darbojas 14 aktieri, taču, tā kā daudziem ir vairākas lomas, tiek radīta ilūzija, ka viņu ir ļoti daudz. Gribu uzslavēt Saulcerīti Indričevu, kurai šajā teātrī tā bija debijas loma, kura ar prieku piekrita iesaistīties izrādē un kura ar lomu galā tika lieliski. Kas attiecas uz Lejasciemu, tad skatītājiem jau patīk tādas jestras lugas, un, ja vēl labi nospēlē, tad panākumi neizpaliek. Arī žūrija uzslavēja Lejasciema komandu, it sevišķi vīrus, un pat brīnījās, ka visi viņi ir vietēji. Jāpiebilst, ka viens vīrs gan pie mums brauc no Rankas, bet pārējie tiešām ir vietējie ļaudis. Viss pārējais ir darbs mēģinājumos, kas notiek reizi nedēļā, bet, ja tuvojas kāda atbildīga izrāde, arī biežāk,” stāsta I.Krastiņa.

“Dzirkstele” sazinājās arī ar O. Hofmani, kurš spēlējis Liepājas teātrī un Valmieras Drāmas teātrī. Viņš pauda, ka novada amatierteātru sniegums ir labs, bet ir vēl, kur tiekties.

“Skati kopumā vērtēju atzinīgi, un interesanti bija tas, ka bija dažāda veida izrādes. Pēc manas izpratnes, ir tādi kolektīvi, kas pilda vietējās kopienas skatītāju interešu apmierināšanu, un ir tādi, kas iedziļinās, pārvar visas grūtības, kā vīriešu trūkumu, un tomēr izveido iestudējumu tikai no dāmām, kā, piemēram, Līgo. Rankai vēl ir, kur tiekties, bet, ja ņem vērā, ka četras meitenes vispār pirmo reizi kāpj uz skatuves un ir tikai ceļa sākumā, tad es teiktu, ka bija labi. Lejasciema un Gulbenes teātris jau veic sarežģītākus uzdevumus, bet labi tiek galā, un te jau jāliek pluss pat par uzdrīkstēšanos. Labu iespaidu atstāja Stāmerienas aktieri, kas, paņemot vienkāršu iestudējumu, to ir noslīpējuši un izveidojuši ļoti kvalitatīvu. Man tas šķita ļoti dziļi un piepildīti. Ja runājam par nopietnām izrādēm, tad arī amatierteātru mākslā ir jāuzrunā publika, ar aktierspēli dodot vielu pārdomām un ar labiem piemēriem iedvesmojot skatītāju. Es pat teiktu, ka varbūt tās smīdināšanas mums ir par daudz, jo teātra uzdevums nav tikai izklaidēt publiku, bet likt cilvēkam domāt un mainīties uz labu,” uzsver O.Hofmanis.

Dzirkstele.lv ikona Komentāri