
“DZIRKSTELE” ir saņēmusi vairāku lasītāju jautājumus par to, vai tiešām var nākties atbrīvot no pašvaldības īrētu dzīvokli, beidzoties īres termiņam. Kāda divu bērnu māmiņa, kura šķīrusies no vīra, laikrakstam teica – viņa brīdināta, ka, beidzoties pašvaldības dzīvokļa īres līgumam, dzīvoklis būs jāatstāj. Līdz šim Gulbenes novadā par šādu praksi nebija dzirdēts. Paredzams, ka šāda situācija skars diezgan daudzus iedzīvotājus, kuri vēsturiski īrē dzīvokli no pašvaldības, taču neatbilst mazaizsargāto iedzīvotāju kategorijai. Skaidrot situāciju “Dzirkstele” lūdz Gulbenes novada pašvaldības deputātu Anatoliju Savicki, kurš vada domes sociālo un veselības jautājumu komiteju un darbojas arī novada pašvaldības dzīvokļu jautājumu komisijas sastāvā.
A.Savickis stāsta: “Pašvaldība drīkst sniegt palīdzību dzīvokļu jautājumā atbilstoši tam, kā to nosaka likums “Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā” un Gulbenes novada saistošie noteikumi Nr.20 “Par palīdzību dzīvokļa jautājuma risināšanā”. Pašvaldības dzīvokļu jautājumu komisija strādā, ievērojot iepriekš minētajā likumā un saistošajos noteikumos noteikto. Viens no komisijas uzdevumiem ir izvērtēt, vai nav zuduši faktiskie vai tiesiskie apstākļi, uz kuru pamata dzīvojamā telpa izīrēta personai, kurai sniegta palīdzība no 2002.gada 1.janvāra līdz saistošo noteikumu spēkā stāšanās dienai. Ja izvērtēšanas rezultātā komisija konstatē, ka persona vairs nav tiesīga turpināt saņemt palīdzību, tai jāpieņem lēmums, paredzot personai pienākumu atbrīvot dzīvojamo telpu saprātīgā termiņā, bet ne vēlāk kā divu gadu laikā no lēmuma spēkā stāšanās dienas. Katru pašvaldības dzīvojamās telpas palīdzības sniegšanas gadījumu vērtē individuāli. Varu vienīgi apstiprināt to, ka ir gadījumi, kuros komisijai jāpieņem lēmums par īres līguma nepagarināšanu, jo zuduši apstākļi, kuri bijuši par pamatu kādas konkrētas personas reģistrēšanai palīdzības saņemšanai.”
Uzziņai
Uz pašvaldības dzīvokli var pretendēt (ja deklarētā un faktiskā dzīvesvieta pašvaldības administratīvajā teritorijā ir bijusi nepārtraukti vismaz trīs gadus):
● persona, kura audzina nepilngadīgu bērnu ar invaliditāti;
● trūcīga vai maznodrošināta mājsaimniecība;
● daudzbērnu ģimene;
● pensijas vecumu sasniegusi persona, kura nav noslēgusi uztura līgumu kā uztura ņēmējs;
● persona, kurai ir noteikta I vai II grupas invaliditāte;
● ģimene, kurā aug nepilngadīgs bērns un kurā vismaz viens no nepilngadīgā bērna vecākiem nav sasniedzis 40 gadu vecumu;
● ģimene, kurā aug nepilngadīgs bērns un kura vēlas atgriezties vai pēdējo sešu mēnešu laikā atgriezusies uz dzīvi pašvaldības administratīvajā teritorijā no pastāvīgas dzīves ārzemēs;
● persona, kura pilda aizbildņa pienākumus.
Uz pašvaldības dzīvokli var pretendēt vēl citas šeit nenosauktās personu kategorijas atbilstoši likumam “Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā”.
AVOTS: GULBENES NOVADA SAISTOŠIE NOTEIKUMI NR. 20 “PAR PALĪDZĪBU DZĪVOKĻA JAUTĀJUMA RISINĀŠANĀ”