
“Dzirkstele” turpina saņemt sūdzības no iedzīvotājiem par to, ka vakara mieru traucē skaļie mopēdisti. Tie brauc baros, un ir sajūta, ka viņu pilsētā paliek arvien vairāk. Iedzīvotāji izsaka arī viedokli, ka varbūt, iestājoties naktsmieram, viņiem varētu liegt braukāties pa pilsētu.
“Dzirkstele” sazinājās ar Valsts policijas pārstāvi Zani Vaskāni, kura skaidro, ka mopēdisti neko nav pārkāpuši. Ceļu satiksmes noteikumu 2.7.punkts definē, ka braukšanas josla – jebkura brauktuves garenvirziena josla, kura ir pietiekami plata, lai pa to vienā rindā varētu braukt automobiļi.
88.punkts – transportlīdzekļi, kuriem aizliegts pārsniegt vai kuri tehnisku iemeslu dēļ nespēj pārsniegt braukšanas ātrumu 40 km/h, brauc tikai pa labo malējo joslu.
Normatīvais regulējums nosaka, ka mopēds ir mehāniskais transportlīdzeklis, kura konstrukcijā paredzētais maksimālais ātrums pārsniedz 25 kilometrus stundā, bet nepārsniedz 45 kilometrus stundā, un, ja minētais transportlīdzeklis aprīkots ar dzirksteļaizdedzes tipa motoru, tā motora darba tilpums nepārsniedz 50 kubikcentimetrus.
“Līdz ar to, Ceļu satiksmes noteikumu 2.7. un 88.punktu nevar traktēt kā pārkāptu no mopēda vadītāja puses,” saka Z.Vaskāne.
Var nonākt pretrunā ar Satversmi
Z.Vaskāne arī skaidro, ka attiecībā uz likuma grozīšanu Saeima ir vienīgā valsts institūcija, kurai ir tiesības pieņemt likumus. Savukārt likumprojektu izskatīšanai Saeimā var iesniegt Valsts prezidents, Ministru kabinets, Saeimas komisijas ne mazāk kā piecu deputātu sastāvā un Satversmē paredzētajos gadījumos – viena desmitā daļa vēlētāju. Jebkuram normatīvajam aktam ir jāatbilst Satversmei.
“Ierobežojot viena veida transportlīdzekļu vadītāju tiesības pārvietoties noteiktā diennakts laikā var nonākt pretrunā ar Satversmi,” norāda Z.Vaskāne un turpina, ka ir saprotamas iedzīvotāju sūdzības par mopēdistiem. “Šādas sūdzības ir ne tikai Gulbenē, bet arī citviet. Piemēram, kāda iedzīvotāja sūdzējās par skaļiem mopēdistiem naktī Alūksnē, Rīgas ielā, kas brauc no degvielas uzpildes stacijas “Virši” un uz to – nevarot pagulēt. Policija saņēma vairākus zvanus. Dažus mopēdistus policija apturēja, veica pārrunas, informēja, ka cilvēki sūdzas par troksni. Vadītājiem, kuriem nebija līdzi dokumentu, tika piemēroti administratīvie sodi. Līdzīgas sūdzības no Gulbenes tika saņemtas arī iepriekš. Policija reaģēja iespēju robežās. Mopēdu vadītāji Nākotnes, Skolas, Lazdu ielā tika apturēti un pārbaudīti, pārkāpumi netika konstatēti,” stāsta Z.Vaskāne.
Ja traucē mieru, jāzvana policijai
“Nav aizliegts braukt pa ielām pēc pulksten 23.00. Liegt piedalīties ceļu satiksmē mopēda vadītājiem nevaram. Iedzīvotāji var zvanīt gan pašvaldības policijai, gan Valsts policijai un informēt, bet nevar garantēt, ka šajā vietā un konkrētajā laika posmā policija varētu nolikt patruļu. Par ātruma pārkāpumu un agresīvu braukšanu Valsts policija var piemērot sodu, tāpat var tik pievērsta uzmanība, vai netiek pārkāpti citi ceļu satiksmes noteikumi,” norāda Z.Vaskāne.
Komentē Tiesībsarga birojs
“Dzirkstele” sazinājās ar arī Tiesībsarga biroju. Tiesībsarga biroja Sociālo, ekonomisko un kultūras tiesību nodaļas vadītāja vietnieks Raimonds Koņuševskis par šo situāciju, kad vakaros skaļie mopēdisti traucē mieru, laikrakstam saka: “Šajā situācijā iedzīvotājiem jāsauc policija ar lūgumu vērtēt konkrēti miera (arī naktsmiera) traucēšanu ar mopēdu un motociklu troksni. Proti, šeit nav runa par braukšanas aizliegumu vai, piemēram, ātruma pārkāpšanu.” Viņš norāda uz Administratīvo sodu likuma par pārkāpumiem pārvaldes, sabiedriskās kārtības un valsts valodas lietošanas jomā 11.panta pirmo daļu, kas paredz, ka par sabiedriskās kārtības traucēšanu, pārkāpjot vispārpieņemtās uzvedības normas un traucējot personas mieru, iestādes, komersanta vai citas institūcijas darbu vai apdraudot savu vai citu personu drošību, piemēro brīdinājumu vai naudas sodu: fiziskajai personai līdz 500 eiro, juridiskajai personai – līdz 5000 eiro. Ja policija nereaģē, iedzīvotājiem jāsniedz sūdzība policijas priekšniekam par policijas bezdarbību. Ieteicams fiksēt, kad tika policija izsaukta, ar kādu policijas pārstāvi komunicēts un citus apstākļus, kas var palīdzēt situācijas atrisināšanā.