Piektdiena, 18. jūlijs
Rozālija, Roze
weather-icon
+22° C, vējš 2.79 m/s, A-ZA vēja virziens
Dzirkstele.lv ikona

Deputāti neziņā, vai atjaunot pagrabu Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja ēkai Vecgulbenes muižā (13)

JAU NO 2024.GADA sākuma Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja darbinieki gaida savas mājvietas – Oranžērijas – remontu un ir veikuši pārvākšanos uz pagaidu telpām. FOTO: GATIS BOGDANOVS

Vecgulbenes muižas Oranžērijas atjaunināšanas projekts, salīdzinot ar sākotnējo ieceri, ir sadārdzinājies. Oranžērija, kā zināms, ir pašvaldības iestādes – novada vēstures un mākslas muzeja – mājvieta. Deputātiem novada domes 26.septembra sēdē ir jābalso, vai ēkas atjaunošana un energoefektivitātes paaugstināšana ir jāveic pilnā apjomā vai tikai daļēji.

Deputātiem finanšu komitejas 19.septembra sēdē par to izvērsās asa diskusija un konceptuāli vienoties neizdevās.

ES finansējums – 900 000 eiro, pārējais jāmaksā pašvaldībai

Novada vēstures un mākslas muzeja direktore Valda Dārgais teica – 900 000 eiro ir finansējums, kuru šim projektam var piesaistīt no Eiropas Savienības. “Tas ir zināms jau trīs gadus. Tā nauda ir iegūta. Ir atlikuši nepilni divi gadi projekta īstenošanai,” viņa teica.

Pašvaldības Attīstības un iepirkumu nodaļas vadītāja Ligita Gāgane skaidroja, ka 900 000 eiro finansējums no Eiropas Savienības ir paredzēts tieši saistībā ar Oranžērijas ēkas energoefektivitātes paaugstināšanu. Kopējās apstiprinātās projekta izmaksas ir 1 058 948 eiro, bet pašvaldības līdzfinansējums projektā ir 158 948 eiro. Taču, veicot publisko iepirkumu par Oranžērijas ēkas pilna apjoma atjaunināšanu, kopējā summa bijusi jau 1 800 000 eiro. Tāpēc pašvaldības vadība un deputāti vienojās, ka Oranžērijas atjaunotnes būvprojekts ir jāpārstrādā, lai samazinātu veicamo darbu apjomu, un tagad projekta kontroltāme ir aptuveni 1 400 000 eiro.

“Bet faktisko situāciju un to, kādas būs būvniecības cenas, mēs uzzināsim, kad būs veikts būvniecības iepirkums,” sacīja L.Gāgane.

Viņa arī norādīja, ka būvprojekta izstrādes gaitā Oranžērijā atklātas iepriekš neparedzētas situācijas, kas arī sadārdzina projektu.

Novada domes priekšsēdētājs Andis Caunītis atgādināja, ka pašvaldība plāno nākotnē sakārtot arī muzeja pārziņā esošo Sarkano pili, kur provizoriskās izmaksas – 3 000 000 eiro.

“Jāsaprot, cik mēs kopumā varam atļauties paņemt kredītos ar visiem procentu maksājumiem,” viņš teica.

Muzeja pagrabā plānota krājuma speciālā apstrāde un glabāšana

V.Dārgais, uzrunājot deputātus, aicināja tomēr lemt par visa būvprojekta akceptēšanu kopumā, “pie-
ņemot, ka tas ir daudz racionālāk”, nekā sadalot projekta realizāciju vairākās kārtās. Viņa atgādināja, ka Oranžērija ir valsts nozīmes kultūras piemineklis. 60 000 muzeja krājuma priekšmetu ir izvietoti pagaidu glabātavā Klēts ielā 6. V.Dārgais teica – jau no 2024.gada sākuma muzeja darbinieki gaida Oranžērijas remontu un ir veikuši pārvākšanos uz pagaidu telpām. Viņa norādīja, ka jau līdz šim konceptuāli ir izlemts, ka Oranžērijas pagrabā pēc atjaunošanas tiks glabāts muzeja krājums, kā arī būs krājuma pirmsapstrādes telpas ar saldētavu un dezinficēšanu, bet citur ēkā – telpas ekspozīcijām. V.Dārgais akcentēja, ka Ministru kabineta noteikumi paredz obligātās prasības krājuma glabāšanai ar atbilstošu telpu dalījumu, gaisa temperatūru, mitruma līmeni un arī ventilāciju tajās.

A.Caunītis bija skeptisks par muzeja ideju remontēt pagrabu, lai tur glabātu krājumu. Viņaprāt, atbilstoša mikroklimata uzturēšanā tur būtu vajadzīgi pastāvīgi ieguldījumi. “Vai mums tiešām ir jālaužas par pusmiljonu eiro pagrābā? Jāieliek tur pacēlājs, jānodrošina mikroklimats? Ir jāsaka, ka citādāk nevaram nodrošināt muzeja krājuma glabāšanu?” viņš teica. Viens no variantiem esot pagrabā izdarīt minimālu atjaunošanu.

Deputāts Ainārs Brezinskis sacīja – viņš nav gatavs balsot “par”, kamēr nebūs skaidras informācijas par visām iespējamajām izmaksām, jo tagad informācija ir tikai aptuvena.

“Ja mēs pagrabu neaiztiekam, tā summa ir mazāka,” komentēja deputāte Mudīte Motivāne.

“Par 400 000 eiro provizoriski,” precizēja A.Caunītis.

Deputāts Gunārs Ciglis pauda viedokli, ka Oranžērijas atjaunotnes projekts tomēr ir jārealizē pilnā apjomā. “Projekti, kurus esam īstenojuši pa daļām, vienmēr kopumā ir izmaksājuši dārgāk. Mēs sakām – mums nav naudas, nevaram to atļauties. Bet ir otrs variants – meklēt risinājumus, kā to var izdarīt,” viņš teica.

Dzirkstele.lv ikona Komentāri (13)

14:29 25.09.2024
Haha. Gagane taču uzrakstīja atlūgumu?
14:34 25.09.2024
No tās Gulbenes drīz visi aizbēgs drausmas
Vecais
15:44 25.09.2024
Beidziet atkal izkleķerēt miljonus!
starpcitu
16:04 25.09.2024
pēc raksta var saprast, ka deputātiem demogoģija un kreklu plēšana iet ļoti pie sirds, nekas vēlēšanas vairs nav tālu, to atcerēšos
C
16:34 25.09.2024
No domes siles ar sū.. slotu nevienu cacu ārā nedabūsi, jo būs jāiet uz privāto sektoru, kur lai nadiņu nopelnītu ir jāstrādā bet domē dari vai nedari, laba nauda ieripo kontā. Viņām mūža devīze, neesmu strādājusi un nekad nestrādāšu.
Inta
17:47 25.09.2024
Trulums un absolūta nespēja saprast kas ir patiesa vērtība(izņemot pašu algas).
seetnieks
20:00 25.09.2024
a kada gaganei masiina šika
Ukulele
21:40 25.09.2024
Piekrītu Cigļa kunga viedoklim, ka līdzekļi jāiegulda visā ēkā, pagrabu ieskaitot. Tas, kas šodien šķiet dārgi, rīt vairs tā nešķitīs un arī nebūs.Tāpēc nedrīkst kavēties un nedrīkst būt neizlēmīgiem. Un vēl- nezinu citu vietu Latvijā, kur muzejs būtu ierīkots bijušajā muižas oranžērijā. Ar to esam oriģināli, bet šī vērtība pieprasa gan kopšanu, gan attīstīšanu.
07:54 26.09.2024
Sāc ņemt otkatus, būs ne tikai labs auto.
anonīmam
07:58 26.09.2024
Gan jau Sprudzāne paņems Gāgani atpakaļ citā amatā, to mēs drīz redzēsim!!!!
?
08:07 26.09.2024
Vārna vārnu acī neknābs?
Zaiga
09:12 26.09.2024
Ja pagrabu neremontēs, kur glabās muzeja krājumu? Tā taču ir mūsu vēsture un, lai to saglabātu, ir nepieciešami atbilstoši apstākļi. Neder kura katra telpa. Katrai priekšmetu kolekcijai nepieciešams atšķirīgs mikroklimats...
Zaigai
10:20 26.09.2024
Kāda mūsu vēsture? Pēdējo pāris gadu laikā vēsture ir pārrakstīta un sagrozīta. Iespējams, ka "nevajadzīgie fakti" jau ir pazuduši no krājumiem.