
Norauti atsevišķi regulārie sabiedrisko autobusu reisi vai par minūtēm 10 vēlāka piestāšana pieturvietās. Ar šādām problēmām aizvadīta AS “Talsu autotransports” pirmā darba nedēļa valsts pasūtījuma lotē “Gulbene”. “Dzirkstele” saņēmusi vairāku neapmierinātu pasažieru tālruņa zvanus. Kāda māmiņa no Stariem zvanīja un stāstīja, ka citi bērni viņas otrklasnieku Stāķu pamatskolā 5.novembrī pabrīdinājuši – Gulbenes autobuss uz Stariem pulksten 15.40 nekursēs. Mazajam ļaut vienam pa šoseju soļot līdz mājām mamma neļauj. Devusies bērnam pakaļ pati.
Arī citu skolēnu vecāki ir pauduši neapmierinātību pašvaldības loģistikas speciālistam Jurim Osim. Viņš “Dzirkstelei” saka – ir uzņēmis kontaktus ar AS “Talsu autotransports” dispečerdienestu, lai operatīvi būtu lietas kursā un varētu informēt skolas, skolēnus un vecākus, ja kāds no šā pārvadātāja reisiem tiek atcelts.
5.novembrī pavisam bija atcelti AS “Talsu autotransports” divi reisi uz Rīgu, viens uz Cēsīm, kā arī trīs reisi Gulbenes novada teritorijā. Laikraksts to uzzināja, sazinoties ar Gulbenes autoostu.
Kur uzzināt par atceltajiem reisiem?
Informācijai par atceltajiem reisiem obligāti ir jābūt publiski pieejamai – “Dzirkstelei” norādīja VSIA “Autotransporta direkcija” komunikācijas nodaļas darbiniece Sanita Heinsberga. Informācijai par to esot jābūt iegūstamai gan Gulbenes autoostā, gan portālā www.1188.lv, gan VSIA “Autotransporta direkcija” mājaslapā (www.atd.lv). Ielūkojoties pēdējā, “Dzirkstele” konstatēja, ka arī 6.novembrī tika atcelti divi AS “Talsu autotransports” nodrošināmie reisi uz Rīgu – pulksten 6.15 un 14.15. Kā iemesls šo reisu atcelšanai ir norādīts šoferu trūkums. Bet diemžēl vietnē www.1188.lv, kuru parasti izmanto pasažieri, lai iegūtu informāciju par autobusu kursēšanas laiku, nebija informācijas par šo divu reisu atcelšanu 6.novembrī.
AS “Talsu autotransports” valdes priekšsēdētāja Jana Kalēja “Dzirkstelei” teica, ka problēmas tiek risinātas, bet pagaidām “šoferu trūkuma dēļ tiek atcelti reisi”. Viņa arī lūdz laikrakstu atkārtoti publicēt uzņēmuma sludinājumu ar aicinājumu šoferus pieteikties darbā.
Iespējams, būs jāmaksā līgumsods
Šo situāciju VSIA “Autotransporta direkcija” komunikācijas daļas vadītājs Viktors Zaķis “Dzirkstelei” komentēja tā: “Sekojam līdzi un esam informēti. Šī ir neizdarība, tas nav pieļaujami. Pie katras šādas situācijas mēs prasām paskaidrojumus, prasām nekavējoties novērst. Visticamāk, būs līgumsods. Uzņēmums ir uzvarējis publiskajā iepirkumā ar ļoti saprotamām prasībām, zem kurām paši ir parakstījušies un noslēguši līgumu par izpildi.” Viņš pieļauj, ka sākuma stadijā jaunajam pārvadātājam var visādi iet, bet no otras puses AS “Talsu autotransports” taču zināja, uz ko iet. Darba uzsākšana Alūksnē, Gulbenē un Balvos uzņēmumam nebija “kā sniegs uz galvas, gatavošanās bija ilgstoša” – pauda V.Zaķis.

Vai mazākas algas pie jaunā darba devēja?
Pietrūkst tikai šoferu, lai AS “Talsu autotransports” veiksmīgi strādātu Gulbenes novada pasažieru labā, pildot valsts pasūtījumu. Novada domes deputāts, Sabiedriskā transporta komisijas vadītajs Ivars Kupčs sarunā ar “Dzirksteli” šajā situācijā vaino uzņēmumu. Norāda uz novēlotu un neprasmīgu trūkstošo darbinieku meklēšanu. I.Kupčs arī izsaka versiju, ka, iespējams, AS “Talsu autotransports” šoferiem piedāvā mazākas algas, nekā tās bija, strādājot SIA “Gulbenes autobuss”.
“Dzirkstele” sazinājās ar šoferi, kurš no SIA “Gulbenes autobuss” ir pārgājis darbā uz AS “Talsu autotransports”. Šis cilvēks lūdza saglabāt viņa anonimitāti un pastāstīja, ka baumas par it kā mazāku algu pie jaunā darba devēju esot “pilnīgas muļķības”. “Tas tā speciāli tiek pasniegts,” sacīja šoferis. Viņam pie jaunā darba devēja esot tikai viena problēma – autoceļu sliktais stāvoklis. Sarunbiedrs arī skaidro laikrakstam, ka starp šoferiem, kuri atlaisti no SIA “Gulbenes autobuss”, valda neveselīga noskaņa. Uz tiem četriem, kuri pirmie ir pārgājusi darbā uz AS “Talsu autotransports”, skatās kā uz nodevējiem.
Vai “Gulbenes autobusam” ir nākotne?
SIA “Gulbenes autobuss”, kuram vairs nav valsts pasūtījuma pasažieru pārvadājumiem sabiedriskajos autobusos, no darba ar 1.novembri atlaida vairāk nekā 30 šoferus. Uzņēmumam ir palikuši tikai pašvaldības pasūtījumi, tajā skaitā skolēnu pārvadāšana. Vai tas ir pietiekams pamats, lai pašvaldība perspektīvā saglabātu šo kapitālsabiedrību? “Ir vajadzīga saruna par to. Vai jāsaglabā pašvaldības kapitālsabiedrība, kurai vairs nav peļņas? Vai mums tas ir vajadzīgs pie esošas finanšu situācijas?” “Dzirkstelei” sacīja novada deputāte, Sabiedriskā transporta komisijas locekle Guna Pūcīte, kura esot par to ierunājusies pašvaldības izpilddirektorei Antrai Sprudzānei.
I.Kupča komentārs: “Ir “Gulbenes autobusam” redzējums. Varbūt viņiem būs arī kādi starpnovadu pārvadājumi, ko organizēs VSIA “Autotransporta direkcija”. Varbūt var vinnēt un dabūt pasūtījumu.” Turklāt, kā akcentēja I.Kupčs, uz “doto brīdi pašvaldība “Gulbenes autobusu” nedotē”, uzņēmums iztiek ar finansējumu, kuru no pašvaldības saņem parakstītā līguma ietvaros par skolēnu speciālajiem pārvadājumiem Gulbenes novadā. Te I.Kupčs uzsvēra, ka paralēli svarīga arī iespēja daudziem skolēniem izmantot AS “Talsu autotransports” regulāro reisu autobusus nokļūšanai no mājām uz skolu un atpakaļ. Sevišķi svarīgi tas skolēniem, kuri Gulbenē apmeklē arī mūzikas, mākslas vai sporta skolu.
Apspiešanā vēl vairāku reisu slēgšana
I.Kupčs informē, ka 5.novembrī pašvaldības pārstāvji ir piedalījušies VSIA “Autotransporta direkcija” organizētajā tiešsaistes sarunā. Direkcija paziņojusi, kādus vēl Gulbenes novada pasažieriem saistošus reisus plāno slēgt. Tie ir apmēram 10 reisu. Jāatgādina, ka ar 1.novembri jau ir slēgti 14 vietējie un starpnovadu reisi, kurus līdz šim izmantojuši Gulbenes novada pasažieri.
I.Kupš sacīja, ka VSIA “Autotransporta direkcija” ir izanalizējusi pasažieru skaitu reisos, kurus papildus vēl gribētu turpmāk slēgt.
“Mēs no pašvaldības puses izteicām pretenzijas. Slēgt vēl kādus reisus – tas būtu ļoti nopietns lēmums, kur cietēji būs mūsu novada iedzīvotāji. To tiešsaistes formātā izrunāt nevar. Tas nebūtu nopietni. Pieprasījām tikšanos klātienē, turp brauksim, ņemot līdzi visus mūsu rīcībā esošos šā gada datus. Paredzēts, ka 14.novembrī mēs brauksim uz VSIA “Autotransporta direkcija”. Sēdīsimies pie galda un iesim visam cauri. Lai neiznāk tā, ka uz konkrētu apdzīvoto vietu kursē viens autobuss un to arī noņem,” sacīja I.Kupčs.
“Dzirkstele” izpētīja pasažieru pārvadāšanas uzņēmumus Vidzemē, kam tad tie pieder. Izrādas, ka Gulbenes novads ir vienīgais no nelielajiem novadiem, kuram ir savs uzņēmums pasažieru pārvadāšanai. Citas pašvaldības laika gaitā no tā ir atteikušās, ļaujot strādāt privātajiem uzņēmējiem, izņemot lielās pilsētas un novadus – Valmieru un Cēsis.
● Valmieras novada pašvaldība ir simtprocentīga SIA “VTU Valmiera” īpašniece. 2023.gadā uzņēmuma apgrozījums bija 9 547 549 eiro, strādāts tika ar 127 382 eiro zaudējumiem, uzņēmumā bija 233 darbinieki. Valsts ir noslēgusi 10 gadu līgumu ar SIA “VTU Valmiera” par sabiedriskā transporta pakalpojumu nodrošināšanu maršrutu tīkla daļā “Valmiera, Valka, Smiltene”. Līgums stājies spēkā 2024.gada 1.jūlijā.
● Cēsu novada pašvaldība (54 procenti kapitāldaļu), Limbažu novada pašvaldība (33,4 procenti kapitāldaļu), Ogres novada pašvaldība (5,38 procenti kapitāldaļu) Smiltenes novada pašvaldība (4,3 procenti kapitāldaļu) kopā ar citām pašvaldībām un privātpersonām ir AS “Cata” līdzīpašnieces. Uzņēmuma apgrozījums 2023.gadā bija 14 753 802 eiro, tika strādāts ar 790 620 eiro peļņu un uzņēmumā bija 365 darbinieki. Līdz 31.decembrim AS “Cata” turpinās pārvadāt pasažierus Limbažu, Siguldas, kā arī Cēsu pusē, jo spēkā ir pagaidu līgums ar “Autotransporta direkciju”
● Gulbenes novada pašvaldība – simtprocentīga SIA “Gulbenes autobuss” īpašniece. 2023.gadā uzņēmuma apgrozījums bija 2 115 758 eiro, strādāts tika ar 200 693 eiro peļņu, uzņēmumā bija 67 darbinieki. Ar 1.novembri SIA “Gulbenes autobuss” vairs nav valsts pasūtījuma pasažieru pārvadājumiem, uzņēmums pilda Gulbenes novada pašvaldības pasūtījumus skolēnu un vēl citu braucēju pārvadājumos.
● Alūksnes, Madonas, Valkas, Saulkrastu, Varakļānu novada pašvaldībām – nav dalības pasažieru pārvadājumu uzņēmumos.
Avots: “Lursoft”, Iepirkumu uzraudzības birojs, Vidzemes plānošanas reģions un VSIA “Autotransporta direkcija”
Par AS “Talsu autotransports”
● Uzņēmums ir dibināts 1991.gadā, tā pamatkapitālā ir 218 808,80 eiro, darbības veids ir pasažieru sauszemes pārvadājumi.
● 2023.gadā šā uzņēmuma apgrozījums bija 7 322 675 eiro, tika strādāts ar 971 450 peļņu, bija 114 darbinieku.
● Uzņēmumam ir 28 akcionāri – tikai privātpersonas. Patiesā labuma guvējs ir Jānis Ernests Neimanis, kuram pieder 93,96 procenti kapitāldaļu.
● Kopš 1.novembra turpmākos 10 gadus uzņēmums īstenos valsts pasūtījumu pasažieru pārvadājumiem sabiedriskajos autobusos lotēs “Jelgava, Dobele” un “Gulbene, Alūksne, Balvi”.
Avots: “Lursoft”, VSIA “Autotransporta direkcija”