Izrādās — Gulbenē starppilsētu autobusiem ir tikai viena oficiāla pieturvieta, daudzi to nezina

“12.janvārī pulksten 19.15 no Rīgas autoostas ar AS “Talsu autotransports” autobusu maršrutā Rīga-Gulbene-Balvi nopirku biļeti līdz Gulbenei. Kā ierasts vēlējos izkāpt pieturā Blaumaņa ielā pie veikala “Mini Rimi”, bet autobusa šoferis pie “Mini Rimi” mani nelaida ārā un teica, ka Rīgā esmu nopirkusi biļeti līdz Gulbenes autoostai, bet, ja vēlos izkāpt pie “Mini Rimi”, man uzreiz bija Rīgā jāpērk biļete līdz šā autobusa maršruta nākamajai pieturai – Gulbītim. Protams, nācās nopirkt biļeti līdz Gulbītim, lai varētu izkāpt pie “Mini Rimi”,” stāsta kāda gulbeniete un jautā, vai šoferis tā varēja rīkoties.
“Ja formāli pieiet, Gulbenē pie “Mini Rimi” oficiāla pietura neskaitās. Bet vai šoferis bija cilvēcisks? Pasažieri bieži vien ir nezinoši, nevis ļaunprātīgi. Tādi pārpratumu gadījumi autobusos notiek, ir ne reizi vien dzirdēts,” “Dzirkstelei” šo situāciju komentēja novada deputāts Ivars Kupčs, kurš pašvaldībā vada sabiedriskā transporta komisiju.
Viņš sacīja, ka esošā kārtība ar pieturvietām, protams, ir absurda, jo ir neloģiska, cilvēkiem nesaprotama un viņu vajadzībām neatbilstoša.
“Talsu autotransports”: šoferis rīkojās pareizi
Laikraksts sazinājās ar AS “Talsu autotransports” dispečeri Gulbenē Kristīni Vendlandi. Viņa skaidroja, ka starppilsētu sabiedriskajiem autobusiem un arī maršruta Rīga-Gulbene-Balvi autobusam tarifā patiešām Gulbenē ir iekļauta tikai viena pietura – autoosta. Tātad, lai Gulbenē izkāptu pieturā pēc pieprasījuma jau aiz pilsētas autoostas, šim autobusam jāpērk biļete līdz Gulbītim. Tā šajā maršrutā ir nākamā pietura aiz Gulbenes autoostas. “Pasažierei nebūtu radušās problēmas, ja viņa jau Rīgā būtu nopirkusi biļeti līdz Gulbītim. Tad bez problēmām varētu izkāpt no autobusa Gulbenē, Blaumaņa ielā, pie “Mini Rimi”,” skaidroja K.Vendlande.
Viņa arī pauda: “Ja pasažiere no Rīgas būtu braukusi ar autobusu pulksten 14.50 maršrutā Rīga-Gulbene-Balvi-Žīguri un tāpat Gulbenē gribētu izkāpt pieturā Blaumaņa ielā, nevis Gulbenes autoostā, viņai jau Rīgā būtu jānopērk biļete līdz Kubuliem. Tas tāpēc, ka šā maršruta autobusam nākamā pietura aiz Gulbenes autoostas ir Kubuli.”
K.Vendlande norādīja, ka šis nav AS “Talsu autotransports” izdomājums, tā ir VSIA “Autotransporta direkcija” noteiktā kārtība.
“Saprotam, ka pasažieriem tas nav ērti. Ieteikums būtu rakstīt pretenzijas VSIA “Autotransporta direkcija”. Mūsu autobusu šoferi ir novērojuši, ka pasažieri Gulbenē reti autobusā iekāpj vai izkāpj autoostā. Lielākoties pasažieri izmanto citas pieturvietas. Ne tikai Blaumaņa ielā, bet arī O.Kalpaka ielā pie “Rankas sieru” veikala,” skaidroja K.Vendlande.
I.Kupčs “Dzirkstelei” teica – arī pašvaldība ar pretenzijām var vērsties VSIA “Autotransporta direkcija”, taču, visticamāk, tam nebūs rezultāta.
Sola tomēr elastīgākus pieturvietu noteikumus
Vai tiešām ir mainījušies noteikumi attiecībā uz sabiedrisko autobusu pieturvietām Gulbenē? VSIA “Autotransporta direkcija” komunikācijas speciāliste Sanita Heinsberga “Dzirksteli” informēja: “Noteikumi nav mainījušies – reģionālo autobusu maršrutā Nr.
7910 Rīga–Gulbene–Balvi Gulbenes pilsētā ir tikai viena pietura, kas iekļauta kustības sarakstā (kopumā šajā maršrutā ir 37 pieturas un reisa kopgarums laika ziņā ir 3 stundas un 55 minūtes). Šobrīd noteikumi nosaka, ja pasažieris vēlas izkāpt neoficiālajā jeb kustības sarakstā neiekļautajā pieturā pēc kustības sarakstā iekļautās pieturas, tad biļetes cena jārēķina kā tāda, kas ir vienlīdzīga ar nākamo oficiāli kustības sarakstā iekļauto pieturu. Šajā gadījumā – ja vēlas izkāpt Gulbenē, Blaumaņa ielā pie “Mini Rimi” (maršrutā neiekļautā pietura), kas ir pēc Gulbenes autoostas (maršrutā iekļautā pietura), tad biļetes cena ir kā par braucienu līdz pieturai “Gulbītis” (maršrutā iekļautā pietura).”
S.Heinsberga arī norādīja, ka šajā praksē “izmaiņas varētu būt līdz ar grozījumiem Ministru kabineta noteikumos “Sabiedriskā transporta pakalpojumu organizēšanas kārtība maršrutu tīklā”, kas paredz īstenot elastīgākus pieturu apkalpošanas nosacījumus pārvadātājiem un “pietura pēc pieprasījuma” koncepta ieviešanu”.
UZZIŅA
● Oficiālās pieturvietas starppilsētu maršruta autobusiem, kā arī pieturvietas pēc pieprasījuma ārpus autoostas nosaka VSIA “Autotransporta direkcija” pēc saskaņošanas ar pašvaldību.
● Pieturās pēc pieprasījuma sabiedriskais transportlīdzeklis apstājas tikai tajos gadījumos, ja pasažieris ir pieprasījis apstāšanos. Turklāt pieprasījuma pietura var būt tikai vietā, kura apzīmēta ar norādījuma ceļa zīmi “Autobusa pietura”. Šajā pieturā pasažieris tiek uzņemts, ja viņš, tuvojoties autobusam, atrodas pieturas zonā tiešā pieturas zīmes tuvumā un ir pacelta roka. Diennakts tumšajā laikā pasažierim pieprasījuma pieturvietā ir jābūt pamanāmam, piemēram, jābūt tērptam atstarojošā vestē vai apģērbā ar labi redzamiem gaismu atstarojoša materiāla elementiem vai iedegtam lukturītim. Pasažierim laikus autobusa apkalpei jāpieprasa izkāpšana pieprasījuma pieturā.
AVOTS: 23.JANVĀRA GROZĪJUMI MINISTRU KABINETA NOTEIKUMOS “SABIEDRISKĀ TRANSPORTA PAKALPOJUMU ORGANIZĒŠANAS KĀRTĪBA MARŠRUTU TĪKLĀ”
#SIF_MAF2024 #manspagastsmanapilsēta

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild “Dzirkstele”. Publikācija tapusi projektā “Mans pagasts, mana pilsēta” sadarbībā ar laikrakstiem “Staburags”, “Zemgales Ziņas”, “Bauskas Dzīve”, “Ziemeļlatvija”, “Alūksnes un Malienas Ziņas” un “Latvijas Avīze”.