
Ne visi bērnudārza un skolas vecuma bērni, kuru deklarētā dzīvesvieta ir Gulbenes novadā, apmeklē izglītības iestādes savas pašvaldības teritorijā. Informācija uz 1.janvāri liecina – 53 bērni apmeklē bērnudārzus citu pašvaldību teritorijās un 224 bērni ir citu novadu skolu audzēkņi.
Par to deputāti runāja finanšu komitejas 20. februāra sēdē. Novada domes 27.februāra sēdē deputāti lems par viena izglītojamā uzturēšanas izmaksu apstiprināšanu pašvaldības izglītības iestādēs. Tas ir nepieciešams savstarpējo norēķinu veikšanai ar citām pašvaldībām.
Ar aktuālo informāciju dalījās pašvaldības ekonomiste Gundega Upīte. Viņa norādīja, ka situācija ir mainīga. Vecāki mēdz mainīt deklarēto dzīvesvietu bērniem, kā arī nomainīt izglītības iestādi, kuru apmeklē bērni. Tāpēc pašvaldības Finanšu nodaļai reizi četros mēnešos ir jāprecizē izglītojamo skaits izglītības iestādēs.
Pagājušajā gadā Gulbenes novada pašvaldība par saviem bērniem, kuri mācās citu pašvaldību teritorijā, samaksājusi par 10 000 eiro vairāk, salīdzinot ar summu, kuru šāda paša iemesla dēļ saņēma no citām pašvaldībām. G.Upīte prognozēja, ka šogad būs līdzīgi. Viņa informēja, ka visvairāk Gulbenes novada bērnu mācās Cēsu, Madonas un Valmieras novada pašvaldību teritorijā esošajās izglītības iestādēs.
Novada domes priekšsēdētājs Andis Caunītis piebilda, ka Gulbenes novada bērni izvēlas mācīties Cesvaines un Jaunpiebalgas vidusskolā.
Savukārt Gulbenes novada izglītības iestādes apmeklē bērni no Alūksnes, Smiltenes un Madonas novada. Uz šā gada 1. janvāri Gulbenes novadā bērnudārzus apmeklē 49, bet skolas 175 bērni no citām pašvaldībām.
Deputāte Guna Pūcīte vaicāja, vai valstī gadījumā nebija runa, ka tiks atcelti šādi pašvaldību savstarpējie norēķini.
A.Caunītis teica, ka tas viss ir tikai procesā, konkrēta rezultāta vēl nav. Viņš pauda, ka attiecībā uz bērniem valstij vajadzētu būt tādai pašai nostājai, kāda ir spēkā medicīnas nozarē. Zināms, ka valsts nodrošina neatliekamās palīdzības sniegšanas gadījumā pacienta nogādāšanu tuvākajā slimnīcā. A.Caunītis uzskata, ka valstij būtu jānodrošina bērnu pievešana mācībām tuvākajā skolā. Viņaprāt, nav normāli, ja pašvaldības un izglītības iestādes savā starpā konkurē par bērnu skaitu. Tāpēc pašvaldību autobusu “maršruti krustojas” un autobusi pabrauc viens otram garām, vedot bērnus uz skolām un bērnudārziem. A.Caunītis teica, ka pārmaiņas nenotiks tik ātri. “Tur gan domāšanai jāmainās, gan likumdošanai,” viņš akcentēja.
Fakti

Avots: Gulbenes novada dome