Otrdiena, 15. jūlijs
Egons, Egmonts, Egija, Henriks, Heinrihs
weather-icon
+23° C, vējš 3.02 m/s, Z-ZA vēja virziens
Dzirkstele.lv ikona

Dārzniekiem klāt jaunā sezona

Dārznieki, arī Irita Augule no Ozolkalna, rosās un gatavojas jaunajai sezonai. Darāmā netrūkst – augsnes gatavošana, sēšana, stādīšana, laistīšana, siltumnīcu kurināšana. Foto: Gatis Bogdanovs

Irita Augule: “Novēlu visiem dārzniekiem nenogurt šajā darbīgajā laikā, kad naktsmiers ir traucēts, jo jākurina siltumnīcas.”

Dārzniekiem, kuriem ir apkurināmās siltumnīcas, darbs rit pilnā starā. Jau sadīgušas pirmās puķes un dažādi zaļumi. Kalnienas lauku sētas “Bērzemnieki” saimniece Jolanta Apsīte šogad siltumnīcas sāka kurināt no 1. februāra.

“Šogad mums bija izmēģinājuma lauciņš – tulpes, kas ļoti veiksmīgi, manuprāt, arī izdevās. Nebija daudz, bet bija. Sasēts jau ir diezgan daudz – gan dažādas puķes, gan zaļumi, arī paprika un čili. Piedāvājumā tā pati populārā petūnija ‘Vista’, man būs arī ‘Mini Vista’, kuras man pērn nebija. Bet pārsvarā piedāvājumā būs tas, kas ejošs un cilvēkiem pazīstams: begonijas, petūnijas, kalibrahojas. Kā saka, iemītā taciņa. Savukārt no dārzeņiem būs interesanti baklažāni – tievi, gari kā makaroni. Ļoti labi grilēšanai. Var ēst ar visu mizu un nav rūgteni. Tagad tie dīgst. To stādus netirgošu, bet varēs dabūt gatavā veidā, ja izdosies. Tas ir viens no interesantajiem dārzeņiem. Redzēs, kas sanāks. Diezgan ilgi nevarēju dabūt tādas sēklas, bet tomēr izdevās pie tām tikt,” stāsta Jolanta.

Vienkāršākas puķes ikviens var izaudzēt
Mārīte Baltiņa no Rankas arī jau čakli rosās siltumnīcā un gatavojas jaunajai sezonai. “Pašlaik potējam pēdējās rozītes,” saka Mārīte.

Viņai jau ir sasētas vasaras puķes, kurām ir garāki dīgšanas periodi, un tās dīgst. Citas vēl gaida savu rindu.
“Siltumnīcu es sāku kurināt ap 10. martu. Līdz tam man “siltumnīca” ir istabā. Istabā ir stūrītis ar speciālajām augu lampām, tad ap 10. martu sāku kurināt siltumnīcu, un tad jau viss aiziet lielā tempā. Šogad gandrīz visu ziemu esmu strādājusi siltumnīcās, jo ziema bija silta un varēja jau savlaicīgi sagatavoties, un nav steigas, ka viss reizē jāizdara. Podi jau ir sabērti ar kūdru,” stāsta Mārīte.
Ja ir vēlēšanās, katrs arī mājās var izaudzēt puķu stādiņus, kas vēlāk rotās, piemēram, balkonu. Mārīte stāsta, ka vienkāršās parastās puķītes ikviens var izaudzēt, piemēram, samtenes, verbenas, mazās zemās neļķes, arī lobēlijas.

Iritai Augulei siltumnīcā jau zied atraitnītes. Arī šogad viņai būs liels klāsts dažādu stādu. Foto: Gatis Bogdanovs

“Tikai jāmeklē labākas sēklas. Ir, kas no sēkliņām cenšas izaudzēt petūnijas. Es personīgi petūnijas no sēklām neaudzēju, tikai mazliet vienkāršākās iesēju. Labāk izvēlos spraudeņus. Daudzi saglabā pelargonijas, tad atliek paņemt tikai jaunus spraudeņus, jo pelargonijas labi apsakņojas. Tās arī ir labas priekš balkona, kuras pats var izaudzēt,” stāsta Mārīte.

Arī viņas piedāvājumā šogad būs ierastās leduspuķes, begonijas, solēnijas, kā arī jaunas šķirnes nokareno begoniju.

“Karamajiem podiem būs lofoss, ko maz esmu redzējusi. Aug uz leju tādi kā zvaniņi. Tāds būs jaunums. Daudziem patīk dekoratīvās lapas, kur nav ziedu, un tādas ir ipomejas. Batātu ipomejas, kurām ir sarkanbrūnas un dzeltenzaļas lapas. No petūnijām ir ‘Vista’. Tās ir ļoti populāras un arī ļoti izturīgas, bagāti un ilgi ziedošas. Tādas man būs šogad sešas šķirnes. Iesēts jau ir timiāns, rozmarīns, savukārt ar baziliku var nesteigties, jo tas aug diezgan ātri. Jāsāk sēt arī selerijas un pētersīļi. Būs arī atraitnītes,” saka Mārīte.

“Šogad būs vairāk puķes, kas domātas dobēm. Būs lielāks petūniju sortiments un, protams, kā parasti arī pelargoniju sortiments.”
Tatjana Ābeltiņa no Beļavas

Tatjanai Ābeltiņai no Beļavas pagasta pirmās atraitnītes jau ir iznestas uz rūdīšanu.

“Cītīgi podoju jaunstādus. Kas attiecas uz jaunumiem, tad kā vienmēr uzsvars būs uz struktūraugiem, un šogad būs vairāk puķītes, kas domātas dobēm. Būs lielāks petūniju sortiments un, protams, kā parasti arī pelargoniju sortiments,” stāsta Tatjana.

Viņa vēlas, lai sortimentā ir puķes, kas der gan podiem, gan arī dobēm.
“Daudzveidība kā ierasts būs ļoti liela, un noteikti uz Mātes dienu atklāsim sezonu, bet atraitnītes gan jau būs agrāk – aprīlī,” saka Tatjana.
Iritai Augulei no Ozolkalna šogad piedāvājumā būs atraitnītes, kuras jau nelielos daudzumos var iegādāties, ledenes, begonijas, solēnijas, dažādas petūnijas, kalibrahojas, sanvitālijas, tomāti, paprika, siltumnīcas gurķi un vēl daudz kas cits. No sētām sēkliņām Iritai jau ir saaugusi paprika, podu tomāti, dažādas garšvielas un arī vasaras puķes. Tagad tik esot jāsāk piķēt.
“Liels prieks par saulīti, kas ir uzspīdējusi! Darbojos un novēlu visiem dārzniekiem nenogurt šajā darbīgajā laikā, kad naktsmiers ir traucēts, jo jākurina siltumnīcas, un lai ir prieks par to, ko darām!” uzsver Irita.

Klāt tomātu sējas laiks
Dainai Apšai no Kalnienas, kura jau vairākus gadus aizrāvusies ar tomātu audzēšanu, sezona sāksies ap 15., 16. martu.
“Tad sākšu sēt un pēc nedēļas, pusotras – piķēšu. Šogad būs nedaudz mazāk tomātu šķirņu, jo esmu izvērtējusi pagājušo gadu, pieprasījumu, kāds bija, un samazināšu, bet nu kādas 50 tomātu šķirnes tāpat būs. Vairāk ir hibrīdšķirnes, kas ļoti labi ražo, un ejošākās no kolekcionāru šķirnēm,” saka Daina.

“Es pamazām sāku kaut ko darīt. Šogad man būs 30 tomātu šķirnes un visi tomāti man būs miltaini.”
Ruta Ozola no Druvienas pagasta

Ruta Ozola, kura saimnieko Druvienas pagasta “Tīrumkleivās”, “Dzirkstelei” saka, ka arī viņai sezona pamazām sākas.

“Tūlīt būs labvēlīgas dienas tomātu sēšanai, un tas ir 11., 12. marts. Tās ir labākās sējas dienas tomātiem. Man sēja ir vēlāk, jo man nav apkurināmās lielas siltumnīcas. Es pamazām sāku kaut ko darīt. Šogad man būs 30 tomātu šķirnes un visi tomāti man būs miltaini. Man arī pašai tādi ļoti garšo. Vēlāk nāks asteru un bazilika sēja kastītēs, bet tagad tas ir par agru, jo, piemēram, asteres es sasēju kastītēs, nepiķēju, un tad, kad kastītē ir saauguši skaisti stādi, ņemu no kastītes un pa tiešo stādu vagā. Man izaug skaistas un veselīgas asterītes. Vēl pirms šīs pavasara saulītes bija drūmas, lietainas dienas, bez saules visu janvāri un februāri! Tagad, kad ir saulainas dienas, eju ap māju un skatos – sniegpulksteņi zied, tulpes nāk augšā, narcises arī. Tās ar pavasara mēslojumu jāmēslo, lai ziedi būtu skaisti un lieli. Darba pietiek,” saka Ruta.

Lociņi – veselīgais pavasara našķis. Foto: no “Dzirksteles” arhīva

Dzirkstele.lv ikona Komentāri