Otrdiena, 15. jūlijs
Egons, Egmonts, Egija, Henriks, Heinrihs
weather-icon
+23° C, vējš 3.02 m/s, Z-ZA vēja virziens
Dzirkstele.lv ikona

Gulbenes senioru amatierteātra pirmizrādē — daudz skatītāju un ovāciju

PIRMIZRĀDE IR NOTIKUSI. Lomās iejutās Sofija Sudarova (no kreisās), Jānis Mednieks, Ansis Kļaviņš, Anna Kļaviņa, Līga Kļaviņa, Mirdza Piļņikova, Baiba Magone, Juris Zeibārts, Aija Bokaldere un citi. Foto: Gatis Bogdanovs

Neizdomātas atmiņas par jaunību, par skolas gadiem, par latviešos visos laikos bijušo un esošo nacionālo identitāti. Par to visu stāsta Gulbenes seniori izrādē “Ziemassvētki zem sarkanajām debesīm”. Viņu atmiņas ir dramatizējusi Laura Jermacāne. Iestudējumu veidojusi novada kultūras centra vadītāja Sarmīte Zdanovska. Izrādes dalībnieki ir Aļa Bogdānova, Sofija Sudarova, Jānis Mednieks, Baiba Magone, Mārtiņš Kokars, Mirdza Piļņikova, Aldis Kozuliņš, Ansis Kļaviņš, Anna Kļaviņa, Anita Pušmucāne, Irēna Jakovļeva, Aija Bokaldere, Līga Kļaviņa, Juris Zeibārts, Velta Brenčeva un Maruta Locāne.

INTELIĢENTI skolotāja, vēsturnieka lomā iejutās Jānis Mednieks (no kreisās). Absolventi salidojumā bija Ansis Kļaviņš (Aleksandrs), Baiba Magone (Hilda) un Līga Kļaviņa (Ausma). Foto: Gatis Bogdanovs

Aktieri gandarīti par katru mēģinājumu un izrādi

“Ir liela atbildība un pateicība režisorei!” “Dzirkstelei” saka S.Sudarova, kura izrādē klases absolventu salidojumā atveido šo cilvēku kādreizējo skolotāju, klases audzinātāju. Viņa teic – gan izrādē, gan reālajā dzīvē vienmēr ir meklējusi un radusi kontaktu ar bērniem un jauniešiem. Viņa patiešām 50 gadus ir bijusi skolotāja, ir bijusi audzinātāja trim klasēm.

DZIRKSTOŠS HUMORS. Ar to iestudējumā izcēlās Gulbenes novada kultūras centra senioru amatierteātra aktieri Mārtiņš Kokars (no labās), kurš atveidoja Jāzepu, Juris Zeibārts, kurš izrādē bija pilsētas mērs, un Aldis Kozuliņš – izrādē Pēteris. Foto: Gatis Bogdanovs

J.Zeibārts teic – ir priecīgs un gandarīts par katru mēģinājumu, par pirmizrādi un iespēju būt kopā ar šo amatierteātri spējīgas režisores vadībā. Viņš akcentē, ka gan dzīvē, gan izrādē visi 16 gulbenieši kopā jūtas labi.

“Pirmizrāde ir nospēlēta. Ziedu jūra… Ir sajūta, ka bērns ir izauklēts un palaists tautās. Man kā režisorei šajā brīdī ir tāds “pamestās ligzdas” sindroms. Emocijas bija gan iestudējuma veidošanas laikā, gan izrādē, jūtot līdzi katram aktierim. Gandarījums ir par to, ka skatītājiem patika. Paši aktieri bija emocionāli arī pēc izrādes. Viņiem patīk tas, ko dara. Uztver to kā brīnišķīgu piedzīvojumu! Jau jautā, kāds būs nākamais iestudējums. Es atbildu, ka vēl jau spēlēsim un rādīsim esošo izrādi,” “Dzirkstelei” saka S.Zdanovska.

Kulminācijā – stāsts par sarkanbaltsarkano karogu

Izrādes kulminācija ir stāsts par sarkanbaltsarkano karogu, kuru daži no klasesbiedriem tālajā 1965. gadā bija naktī slepus izkāruši pie savas skolas padomju karoga vietā. Taču no rīta Latvijas brīvvalsts karogs bija pazudis un tā vietā atkal jau plīvoja toreizējai sabiedriskajai iekārtai atbilstošais. Seniori klases salidojumā risina šo mīklu un uzzina atminējumu.

IZRĀDES sāls – stāsts par sarkanbaltsarkano karogu skolā laikā, kad Latvijā valdīja okupantu režīms. Tas ir daudzkārt un dažādos variantos dzirdēts stāsts visos novados. Izrādē šo stāstu izstāsta visi, arī Jānis Mednieks jeb vēsturnieks Kārlis (no kreisās), Sofija Sudarova jeb skolotāja Herta, Aija Bokaldere jeb Līga, Aldis Kozuliņs jeb Pēteris un Mirdza Piļņikova jeb Mētra. Foto: Gatis Bogdanovs

Skatītāji bija ieintriģēti, vai šis ir patiess gadījums vai tomēr radošas fantāzijas auglis. S.Zdanovska teic – zina daudz stāstu par sarkanbaltsarkano karogu laikā, kad Latvija atradās padomju režīma okupācijā. Šis stāsts apvieno daudzus līdzīgus.

To “Dzirkstelei” apliecina arī dramatizējuma autore L.Jermacāne. Ideja par sarkanbaltsarkano karogu izrādē esot dzimusi pamazām, kopīgi. L.Jermacāne saka, ka kopš septembra pēc S.Zdanovskas aicinājuma ir piedalījusies senioru amatierteātra mēģinājumos, klausījusies viņu atmiņu stāstos par skolas gadiem un izmantojusi dzirdēto, veidojot lugu speciāli konkrētiem lomu izpildītājiem.

“Tas bija diezgan liels, apjomīgs darbs,” saka L.Jermacāne un akcentē – veidojot stāstu par bijušajiem laikiem, viņai gribējies atmiņām par padomju gadu notikumiem piešķirt vieglumu, arī humoru, neraugoties uz to, ka lugas varoņu jaunība pagāja Latvijai drūmā periodā. Salidojumā taču cilvēki atceras savu jaunību! “Protams, nevar iztikt arī bez melanholijas,” teic L.Jermacāne.

AR LABI PADARĪTA DARBA SAJŪTU. Pēc izrādes “Ziemassvētki zem sarkanajām debesīm” skatītāji ziedus dāvāja dramatizējuma autorei Laurai Jermacānei (no kreisās) un režisore Sarmītei Zdanovskai. Foto: Gatis Bogdanovs

Pirmizrāde viņai bijis ļoti saviļņojošs un pozitīvs notikums. L. Jermacānei kā dramaturģei luga “Ziemassvētki zem sarkanajām debesīm” ir viņas septītais lolojums. “Man ļoti patīk rakstīt. Mācos sacerēt arī kinoscenārijus. Šī radoša izpausme manī parādījās, kad Gulbenē pati pirms kāda laika sāku darboties kā aktrise amatierteātrī,” stāsta L.Jermacāne, kura Kultūras akadēmijā studējusi starpkultūru sakarus.

Dzirkstele.lv ikona Komentāri