
Igaunijā Pērnavas apriņķī atrodas Testamā muiža, kura ir pazīstama ar saviem unikālajiem griestu un sienu gleznojumiem vēlā klasicisma stilā. Ēkā kopš 1921. gada atrodas pamatskola, kurā ir 150 skolēni, bet agrāk esot bijuši 350. Testamā muižas ēka ir brīnišķīgs piemērs tam, kā vēsturiskais var izcili sadzīvot ar mūsdienīgo.
Testamā muiža rakstos pirmo reizi minēta 1553. gadā, bet agrīnā klasicisma stila divstāvu galvenā ēka tika uzcelta 1804. gadā. Vietējā gide stāsta, ka māju restaurēja no 1996. līdz 2004. gadam. Padomju laikā sienas bija nokrāsotas sarkanā un brūnā krāsā. Renovējot ēku, 1997. gadā tika atjaunoti vairāki oriģināli griestu gleznojumi. Tāpat restaurācijas laikā tika paplašināti bēniņi un nomainītas grīdas.
Būvēta uz pāļiem
Muižas ēka ir interesanta arī ar to, ka tā būvēta uz pāļiem, jo zem tās tek upīte. Tas tāpēc, ka apkārt bijis purvs un upīte. Pagrabstāvā blakus bērnu ģērbtuvēm ir lūka, kurā var redzēt, ka zem ēkas tiešām ir ūdens. Šā iemesla dēļ arī foajē redzams, ka griesti nav līdzeni, bet ar mazu vilnīti. Vietējā gide saka, ka restaurācijas laikā gan ēka esot nostiprināta.
Muzejs, kas atrodas muižas ēkas pagrabstāvā un manteļskursteņa zālē trešajā stāvā, atklāts 2006. gadā. Muzejā ir daudz dažādu eksponātu par vietējo iedzīvotāju dzīvi gan priekšmetu, gan fotogrāfiju veidā. Ekspozīcijā var gūt priekšstatu par muižu, muižniekiem un vietējo iedzīvotāju dzīvi laika gaitā. Pagrabā ir arī kino ekspozīcija, izstādes par skolas dzīvi padomju laikā, par zemnieku dzīvi gadsimta sākumā Igaunijā.
Gide stāsta, ka skolas zāle agrāk bijusi medību zāle. Arī uz griestiem redzama uzgleznota medību dieviete Diāna. Zālē notikušas balles un grezni pasākumi. Muižas ēkā atsevišķi bijušas nodalītas kundzes telpas un kunga telpas. Kunga mājas galu sauca par auksto pusi, tur saule iespīdējusi pēcpusdienā.
Savi nostāsti
Kā jau parasti muižās arī Testamā muižā vairākkārt mainījušies īpašnieki. Kāds no īpašniekiem bijis apsēsts ar ķīniešu fenšui mācību. Kādā klasē uz griestiem redzams enerģētiskais aplis. Gide saka, ka varot mēģināt nostāties zem apļa un pacelt rokas uz augšu – daži teikuši, ka kaut ko sajutuši.
Muižas bijušajā virtuvē tagad atrodas akvārijs ar zivtiņām un citas interesantas lietas. Piemēram, zemē stāv ķieģelis ar kāda dzīvnieka ķepas nospiedumu. Gide stāsta, ka viens no muižas īpašniekiem esot bijis atvedis uz muižu tīģeri vai lauvu – īsti nav zināms. Šis dzīvnieks esot aizbēdzis. Testamā tolaik gatavoti ķieģeļi. Vienā no vēl mīkstajiem ķieģeļiem dzīvnieks atstājis savas ķepas nospiedumu. Vēl virtuvē uz grīdas var mēģināt atrast kaķa un vistas kāju nospiedumus: kaķis esot uzlēcis uz plīts, bet vista aizbēgusi no zupas katla.
Un, protams, katrā pieklājīgā muižā ir arī savs spoku stāsts. Testamā muižā ir sava baltā dāma, turklāt – bez galvas. Viņa staigājot pa muižu un meklējot savu galvu. Arī gide, kura agrāk bijusi skolotāja, stāsta, ka reiz ar bērniem vēlu vakarā bijusi skolā un bērni it kā esot izdzirdējuši soļus.
Blakus muižai ir 15 hektārus liels aizsargājams dabas parks, kas izveidots 19. gadsimta otrajā pusē. Parkā ir izveidots disku golfa laukums un kilometru gara pastaigu taka.















































