Otrdiena, 15. jūlijs
Egons, Egmonts, Egija, Henriks, Heinrihs
weather-icon
+23° C, vējš 3.02 m/s, Z-ZA vēja virziens
Dzirkstele.lv ikona

Dīdžejs Igors Vīcups no savas mājas studijas Galgauskā “strīmo” visai pasaulei (7)

PAR MĀKSLINIEKIEM un savu tiešraižu dalībniekiem Igors Vīcups uzskata arī mīļdzīvniekus – Princesi un Muri. Tie atnāk un piedalās neaicināti. Kā jau kaķi, kuri staigā, kur pašiem patīk. EKRĀNUZŅĒMUMS: NO “TWITCH.TV/VJKOSMOSS”

Gulbenes novada kultūras centra gaismu operators, vīrs savai sievai Ievai, divu nu jau pieaugušu bērnu – Baibas un Jāņa – tētis un lauku cilvēks no Galgauskas. Tas ir Igors Vīcups. Un tomēr šī ir tikai daļa no viņa personības. Savu dzīvi Igors nevar iedomāties bez “Kosmosa”. Šajā sakarā viņš teic: “Kosmosam ir Saules mūžs. Kosmoss ir bezgalīgs.”

Atskaņo tikai tādu mūziku, kura pašam patīk

Igora vienaudži no astoņdesmitajiem gadiem labi atceras viņu saistībā ar diskotēku “Kosmoss”. Tā savulaik bija iecienīta, labi apmeklēta diskotēka, jo atšķīrās ar kvalitāti. Nekāds brīnums! Igors labi orientējās radioelektronikā. Taču ne tikai tas piesaistīja jauniešus.

Bet padomju gados Igora “Kosmosam” iegūt akceptu tarifikācijā (un līdz ar to tiesības oficiāli pastāvēt) izdevās tikai ar trešo piegājienu. Pats saka – bijušas problēmas ar politkorektumu.

Igors bija citāds dīdžejs. Atšķirīgs no pārējiem. Inteliģents, uz pjedestāla liekams. Mākslinieks. Viņa diskotēkās cilvēku bija pilna zāle. Par Igoru mēdza toreiz teikt: “Atskaņo tikai tādu mūziku, kura pašam patīk.” Un te nu viņš ir vienisprātis. Igors saka, ka šajā ziņā nekas nav mainījies.

“Esmu kreilis, kuru nevarēja pārmācīt, lai kļūtu par labroci. Vienmēr esmu bijis ne visiem saprotams,” skaidro pats.

Un arī muzikālās gaumes ziņā viņu neviens nav varējis pārtaisīt. Faktiski jau astoņdesmitajos gados Igora kaislība bija tieši elektroniskā mūzika. Mūzika bez vārdiem, bez liekvārdības. “Iznāk tā, ka es tad dzīvoju kādus gadus uz priekšu,” saka Igors.

Šodien elektroniskā mūzika nesatricināmi ir iekarojusi savu vietu zem saules. Novitātēm šajā jomā Igors seko interneta vietnē “beatport.com”. Viņš joprojām savā sirdī ir dīdžejs. Tikai darbojas mūsdienām atbilstošā formātā.

Pandēmijas mājsēdē izveido savu kanālu internetā

Kovids Igoram kļuva nevis par traucēkli, bet gan radošu grūdienu. Aizvadīto piecu gadu laikā Igors ir pilnveidojis studiju savā dzīvesvietā. Kad koronavīruss visus sadzina pa mājām, viņš atvēra sev logu uz pasauli, izveidojot savu kanālu internetā – “Twitch.tv/vjkosmoss”.

Pats saka – viņa vecumā daudzi radoši cilvēki izvēlas savas idejas realizēt tieši dzīvesvietā. Tehniski tas ir tik ļoti iespējams, kā vēl nekad agrāk. Vietnē “Twitch.tv” Igors ir vienviet ar daudziem dīdžejiem. Katram ir savs kanāls.

“Mūsu tur ir nenormāli daudz – tūkstoši! Viņi rāda tiešraidēs, ko dara. Es arī. Esmu parakstījis dīdžeju vienošanos ar kanālu. Par to, ka ievērošu autortiesības un pildīšu pārējos nosacījumus. Tas ir civilizēti,” stāsta Igors un piebilst, ka viņam vietnē “Twitch.tv” ir neierobežotas laika iespējas. “Vari “strīmot”, kamēr mirsti. Neviens tevi neaptur, ja vien nepārkāp vispārcilvēciskās uzvedības normas. Šī vietne ir domāta tam, lai pat mazi bērni tur varētu ielūkoties. Tur nav nekā nepiedienīga vai kaitīga. Tur vairāk nedrīkst nekā drīkst. Bet, ja visu ievēro, tad ir forši! Kopā ar mani tiešraidēs bieži vien ir mani kaķi – Princese un Muris. Paši atnāk neaicināti,” stāsta Igors.

“Twitch.tv” ir vietne, kur Igors arī pavēro citus kolēģus un citi vēro viņu. “Mēs virtuāli cits citu pazīstam,” viņš saka.

“Kosmosa” auditorija – galvenokārt tautieši ārzemēs

Igors nedēļu nogalēs augām naktīm ir interneta tiešsaistē vietnē “Twitch.tv/vjkosmoss”. Pa taisno no savām Galgauskas mājām. Viņš atskaņo sev tīkamo mūziku un ļauj klausīties visiem, kuri to vēlas. Tā tas regulāri notiek kopš 2020. gada. Parasti sākot ar nakti uz sestdienu.

“Tas man ir hobijs. Ja kaut ko dari mūža garumā, nav tik vienkārši to nomest malā tikai tāpēc, ka paliec vecs,” saka Igors.

Runājot par klausītajiem, Igors saka: “46 procenti no viņiem ir no Lielbritānijas, 38 procenti – no ASV. Un tikai daži ir no Latvijas. Tā nu iznāk, ka mana auditorija lielākoties ir Lielbritānijā dzīvojošie un strādājošie tautieši. Piemērojoties viņiem un laika joslai, kurā šie cilvēki dzīvo, mani “strīmi” sākas no pusnakts brīvdienu naktīs. Tā ir mana komunikācija. Cilvēki tur, Lielbritānijā, piektdienā atnāk mājās no darba un vēl pāris stundas var uzkavēties manā kompānijā. Kaut ko man vai cits citam uzraksta latviski. Manā kanālā viss latviski notiek.”

Gadoties – kāds palūdz, lai Igors atskaņo kaut ko no “Tranzīta” dziesmām. Viņš tad atjoko – tādā gadījumā lai klausās radio. Visu cieņu “Tranzītam”, bet “Kosmosa” muzikālā gaume ir cita. “Man patīk elektroniskā mūzika dažādās tās izpausmēs, bet obligāti ar ļoti lielu kosmisku pieskaņu, jo kosmoss ir visur,” saka Igors.

Par labāko palīgu ir kļuvis mākslīgais intelekts

“Dzīve ir gājusi uz priekšu, ir mainījušās tehnoloģijas. Ar to ir jāsadzīvo. Tas ir jāpieņem. Citādāk vairs nebūs. Ja kāds saka, ka kaut kad toreiz bija zelta laiki un leiputrija, tad tam cilvēkam ir jāiet atpakaļ. Tad nav ko te darīt. Man šodienā patīk. Šodien ir nesalīdzināmi labāk,” saka Igors un piebilst, ka neļauj savam prātam novecot līdz ar ķermeni.

Viņš ievieš skaidrību, ka pats mūziku nerada, kaut ir mēģinājis to darīt. Sapratis, ka darīt to darīšanas pēc nav jēgas. Nav sajutis sevī tik lielas ambīcijas un talantu. Viņš atskaņo citu radītu mūziku. Dara to legāli. Un izmanto tikai licencētu mūziku. Lai tas notiktu, viņš pērk abonementu vietnē “beatport. com”. Igors uzsver, ka izmanto tikai legālās iespējas un saprot, ka pilnīgi par brīvu šodien var dabūt tikai sieru slazdā. Viņš ir par drošību un garantijām tīmekļa pasaulē, lai nebūtu tā, ka vissvarīgākajā brīdī datortehnika “nokaras”.

Otra būtiska priekšrocība, kuru Igors izmanto un izmantos arī turpmāk, ir mākslīgais intelekts. Tur viņš saņem tehnoloģiskus padomus. Turklāt dažu minūšu laikā! Turpretim datorspeciālisti mēdzot uz Igora jautājumiem atbildēt, ka vispirms dažas dienas būšot jāpadomā. Iemīļotākās mākslīgā intelekta sazobes vietnes Igoram ir “Chatgpt.com” un “X.ai”. “Esmu pārliecināts tehnoloģiju vergs,” saka Igors.

Igors Vīcups (62)

SAVA STUDIJA MĀJĀS Galgauskā. Igors Vīcups savu diskotēku “Kosmoss”, kurai uzticīgs jau 43 gadus, tagad ir pārnesis uz interneta vidi un savu auditoriju atrod tiešsaistē. Ekrānā redzams ir arī viņš pats un viņa studija. EKRĀNUZŅĒMUMS: NO “TWITCH.TV/VJKOSMOSS”

1979.-1982. GADĀ spēlēja vokāli instrumentālajā ansamblī, bija bundzinieks;

NO 1982. GADA nodarbojās ar mehāniskās mūzikas atskaņošanu, pašos pirmsākumos tā bija diskotēka “Kosmoss”, izmantojot lenšu magnetofonus;

1998.-2000. GADĀ vadīja muzikālo raidījumu “Igora deju stunda” Gulbenes TV 11. kanālā;

NO 2004. GADA arī vīdžejs – dīdžeja mākslu papildinot ar videomākslu.

KOPŠ 2020. GADA no savas studijas dzīvesvietā nedēļu nogalēs atskaņo mūziku tiešsaistē, izmantojot portatīvo datoru un midi kontrolieri (veids, kā datorā lietot dīdžeja tehniku).

IGORA VĪCUPA KANĀLS INTERNETĀ: “twitch.tv/vjkosmoss”

Dzirkstele.lv ikona Komentāri (7)

Ignats
16:47 30.03.2025
Tur no dīdžeja nav nekā, pilnīgs ..!!!
Ignatam
21:22 30.03.2025
Igoru par .. nu gan nevarētu nosaukt.Taču tā mūzika ko viņš strīmo tā domāta ir tupiem cilvēkiem.Vai tā ir mūzika?Bums bums bums bums............!
nu
10:52 31.03.2025
Supec čalis! Visu cieņu. Lai katram būtu tāds hobijs mūža garumā, kas neļauj novecot, jo mudina visu laiku būt izaugsmē tehniski, mentāli, inteliģenti.
Ha
17:07 31.03.2025
Daži Ignati te baigie dj sajutušies! Kosmoss diskotēkas Kalnienā vienmēr bija līmenī! Tajos laikos labākās gaismas, skaņa un pilna zāle!
....
22:01 31.03.2025
--> Ha Tajos laikos visiem diskotēkās bija pilnas zāles;)
Maiznieks
08:00 01.04.2025
Kosmosu esmu savlaik redzējis rādot tam laikam revolucionārās vizualizācijas "Naac un tusee" pasākumos, kā arī dzirdējis viņa dēlu spēlējam mūziku. Respect Igoram! Pa laikam paklausos viņa strīmu, atkarībā no žanra ko spēlē konkrētajā pārraidē. Igora darbošanās ļauj noticēt ka arī es kādā mirklī nesākšu uz 100% klausīties LR1, bet gan turpināšu vibrēt pie elektroniskās mūzikas līdz pašam beigām. Paldies par paveikto, tā turpināt!
Ignatam
23:06 01.04.2025
Jā, labāka mūzika ir šlāgeri, pie kuras var pagraizīt vēnas, klausoties dziesmas par nelaimīgām mīlām, lauztajām sirdīm u.t.t. :D Tāpēc jau daudzi latvieši ir tik nelaimīgi un viss slikti.