Otrdiena, 15. jūlijs
Egons, Egmonts, Egija, Henriks, Heinrihs
weather-icon
+23° C, vējš 3.02 m/s, Z-ZA vēja virziens
Dzirkstele.lv ikona

Kopumā Vidzemē pērn reibumā transportlīdzekļus vadījuši 922 cilvēki (1)

MARTĀ NORISINĀJĀS Vidzemes mediju tikšanās, kuras laikā informāciju par Vidzemes reģionu, arī datus par transportlīdzekļu vadīšanu reibumā, sniedza Valsts policijas Vidzemes reģiona Kārtības policijas biroja priekšnieks Dimitrijs Kohanovs (no kreisās), Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Zane Vaskāne, pārvaldes priekšnieks Imants Mitrošenko, Kriminālpolicijas biroja priekšnieks Armands Āboliņš. Uz tikšanos bija ieradušies arī Rietumvidzemes iecirkņa priekšnieks Andris Šteimaks, Dienvidvidzemes iecirkņa priekšniece Inga Randare un Ziemeļvidzemes iecirkņa priekšnieks Uldis Pusts. FOTO: DIĀNA LOZKO

60 gadījumus, kad autovadītājiem alkohola līmenis pārsniedza 1,5 promiles un tika uzsākti kriminālprocesi, Valsts policija reģistrēja pērn Gulbenes novadā.

Par to informē Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Zane Vaskāne.

Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes priekšnieks Imants Mitrošenko uzsver, ka cīņa ar dzērājšoferiem ir sarežģīta. Viens no faktoriem, kas šo cīņu apgrūtina, ir arī tas, ka automašīnas var iegādāties par zemām cenām.

“Ir gadījumi, kad esam vērsušies pret dzērājšoferi, bet viņš turpina ņemt auto “šrotos” vai jebkur citur. Ir bijuši gadījumi, kad cilvēks brauc ar auto, kam nav pat durvju, jumta. Dzērājšoferiem nav nekādu šķēršļu, un tas, ka automašīnas mūsdienās var iegūt arī par lētām cenām, apgrūtina cīņu,” pauž I. Mitrošenko.

Cilvēki tik un tā turpina braukt reibumā

Kārtības policijas biroja priekšnieks Dimitrijs Kohanovs stāsta, ka notvert likumpārkāpējus, arī dzērājšoferus, var palīdzēt lielāka ekipāžu iesaiste.

“Igaunijā ir ļoti laba pieredze – tur pārkāpēju notveršanai izmanto vairāk nevis fotoradarus, bet gan policijas aprīkotās ekipāžas. Tā ir arī mūsu nākotne, jo autovadītāji nereti zina, kur atrodas radari, un attiecīgajā vietā brauc uzmanīgi,” stāsta D.Kohanovs.

2023. gadā Vidzemē par atļautā braukšanas ātruma pārsniegšanu policija reģistrējusi 21 529 gadījumus, savukārt pērn tie bijuši jau 22 237 gadījumi, tas ir par 708 gadījumiem vairāk nekā iepriekšējā gadā.

D.Kohanovs uzsver, ka ātrums nebūt nav primārais ceļu satiksmes negadījumu iemesls. “Tie ir neapdomāti manevri, pieredzes trūkums, nesakārtota ceļu infrastruktūra un, protams, alkohols. Lai cik mēs cīnāmies, cilvēki tik un tā turpina braukt reibumā no gada uz gadu. Liela daļa ir tādu, kuri alkohola reibumā brauc atkārtoti pat ar atņemtām vadītāju apliecībām,” teic D.Kohanovs.

Valsts policijas Ziemeļvidzemes iecirknī, kurā ietilpst Alūksnes, Gulbenes, Smiltenes un Valkas novads, 2023. gadā transportlīdzekļus reibumā vadījuši 319 autovadītāji, pērn – 259. Kopumā Vidzemē pērn reibumā transportlīdzekļus vadījuši 922 cilvēki.

Vairāk pie stūres alkohola reibumā brauc alkoholiķi

I.Mitrošenko uzsver, ka Igaunijā pieļaujamā alkohola koncentrācija asinīs visiem autovadītājiem ir 0,2 promiles.

“Neuzskatu, ka Latvijā vajadzētu mainīt likumdošanu, jo problēma jau nav pat promilēs. Promiļu daudzums nosaka tikai atbildības veidu – administratīvo vai kriminālatbildību, bet problēma jau ir pašu cilvēku atbildība. Tas ir arī medicīniska rakstura jautājums, jo vairāk dzērumā brauc nevis tie, kuri iedzēruši svinībās vai iepriekšējā vakarā, bet gan rūdīti alkoholiķi,” teic I.Mitrošenko.

Kāds vīrietis, kurš vēlējās būt anonīms, “Dzirkstelei” atzina, ka ir vadījis transportlīdzekli alkohola reibumā un turpina to darīt.

“Esmu vairākkārt braucis alkohola reibumā. Cilvēki, kuri to dara, ne vienmēr to dara apzināti. Ir vienkārši dzerts tik daudz, ka tu “bezfilmā” brauc. Man sanāk aptuveni divas reizes gadā braukt dzērumā. Motivācija? Tās var būt dažādas, bet visbiežākais iemesls gan man, gan citiem, kuri tā dara, ir ātri aizdoties pēc papildu dzeramā,” stāsta vīrietis.

Atbildība par automašīnas vadīšanu alkohola reibumā

● Kopš 2022. gada Kriminālatbildība paredzēta par transportlīdzekļa vadīšanu, ja izelpotā gaisa vai asins pārbaudē konstatētā alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 1,5 promiles. Kriminālatbildība noteikta arī par transportlīdzekļa vadīšanu, atrodoties narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošo vielu ietekmē.

● Par minēto pārkāpumu var piemērot brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam, īslaicīgu brīvības atņemšanu, probācijas uzraudzību, sabiedrisko darbu vai naudas sodu, atņemot transportlīdzekļa vadīšanas tiesības uz pieciem gadiem.

● Kriminālatbildība noteikta arī par atteikšanos no medicīniskās pārbaudes alkohola koncentrācijas noteikšanai asinīs vai narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošu vielu ietekmes pārbaudes.

● Soda mērs var ietvert arī automašīnas konfiskāciju.

● Administratīvā atbildība tiek piemērota par velosipēda, elektroskrejriteņa vai mopēda vadīšanu, ja izelpotā gaisa vai asins pārbaudē konstatētā alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 1,5 promiles.

AVOTS: “LIKUMI.LV”

Dzirkstele.lv ikona Komentāri (1)

HA
14:33 11.04.2025
Nevis 922, bet 923, jo mana sievas māsa Ingucītis arī brauca dzērusi stipri...... Riktīga kaza! Es teicu nedari tā! Viņa mani pasūtīja un sita. Es aizbēgu.....