
Aizvadīti kārtējie svētki, kurus katrs svin pēc savas izpratnes, iespējām un vēlmēm. Olas ir nokrāsotas, bet, visticamāk, vēl nav apēstas. Rituālu piekritēji ir izšūpojušies visās šūpolēs, un baznīcu zvani ir nozvanījuši. Te gan jāteic, ka mūsdienu sabiedrībā Lieldienas zaudē savu reliģisko saturu, vismaz Latvijā tie tomēr ir ģimeniski jautri svētki, kuru galvenais ieguvums ir brīvdienas. Un – jo vairāk, jo labāk! Reti kuru interesē tas, kad un kas šajās dienās ir augšāmcēlies, vai Lieldienu zaķis pa nakti ir sadējis pietiekami daudz olu un vai pavasara saulgrieži ir noskaitījuši pareizās minūtes labai ražai. Bet tas, vai brīvdienās būs labs laiks un visiem veikalos pietiks gaļas grilam, interesēja ļoti daudzus. Kā nu bija, tā bija, un visi, kas gribēja, pie savas maltītes tika.
Taču man ienāca prātā doma noskaidrot, kas tad ir Lieldienas latviešiem kā tautai. Tas, kas paveras interneta lapās, pa veselu dienu nav izlasāms, un tik, cik autoru, tik viedokļu. Informācija par laiku pirms kristietības bija skopa, taču man vistīkamākā. Laikam jau kaut kur tas pagānisms mūsos sēž, bet Lieldienas, kādas tās pazīstam šodien, ir reliģijas un pagānisko tradīciju mikslis, kas veidojies vairāku gadsimtu garumā.
Olu krāsošana Lieldienās un sišanās ar tām ir tradīcija, kas aizvien ir dzīva, un to zina katrs, tāpat kā šūpošanos, kas ir kļuvusi par jautru un ģimenisku izklaidi. Cik sapratu, agrāk tai bijusi pavisam cita nozīme un ar odiem tam nav pilnīgi nekāda sakara. Agrāk to visu savos rakstos piefiksēja vēsturnieki, tādā veidā veidojot mūsu izpratni par senseniem laikiem. Tagad to dara ikviens no mums un sociālajos tīklos to pasniedz kā Lieldienu tradīciju turpinājumu, nepiebilstot, ka tas ir individuāls redzējums. Nemaz nebrīnieties, ja pēc pāris paaudzēm gaļas cepšana uz grila Lieldienās būs līdzvērtīga olu krāsošanai un olu dauzīšanas vietā būs jādara kas tāds, par ko šodien pat nevaram iedomāties. Bet, kas attiecas uz reliģiju, tad dažādas konfesijas Lieldienas svin dažādos datumos, un to svinēšana nav tikai kādas konkrētas konfesijas svētki, bet gan tradīcija, kuru veidojuši dažādu tautību cilvēki laika gaitā. Un es vēl joprojām neesmu sapratis, vai Jēzus piedzima Ziemassvētkos vai Ziemassvētki radās tāpēc, ka piedzima Jēzus. Tāpat ir ar Lieldienām. Bet to, ka tās visas ir brīvdienas, saprot ikviens manā laikmetā dzīvojošais.