
Biedrība “Dēms” Gulbenē darbojas jau 20 gadus, un, lai arī tās dzimšanas diena ir decembrī, biedrībai un tās draugiem īpašo jubileju gribējās atzīmēt siltākā laikā un svinības apvienot arī ar kādu lietderīgu darbu.
Četras brīvprātīgo brigādes šajā dienā uzkopa Gulbeni un divu senioru īpašumus. Kopumā uzkopšanas darbos piedalījās ap 30 biedrības brīvprātīgo un draugu.
“Kas gan var būt skaistāks, kā svinības apvienot ar ko lietderīgu! Tāpēc arī vispirms pulcējāmies pastrādāt, lai vakarā varētu baudīt atpūtu,” stāsta biedrības valdes locekle Anita Birzniece.
Biedrībai jau vairākus gadus ir sadarbība arī ar Gulbenes novada sociālo dienestu, novada un pilsētas pensionāru biedrībām, un tieši tā dzimusi ideja uzkopt divu senioru īpašumus, kuriem pašiem ir grūtības to izdarīt.

“Divas brigādes uzkopa šos īpašumus, kā arī mazgāja māju logus, vēl viena brigāde devās uz pilsētas apli paravēt un stādīt tulpes, bet ceturtā brigāde devās uzkopt dzelzceļa malu, lai salasītu atkritumus,” stāsta A.Birzniece.
Sākotnēji – jauniešu organizācija
“Dēma” dzimšanas diena bija atvērts pasākums, un A.Birzniece uzsver, ka tieši šī atvērtība arī raksturo biedrību. Tajā var iesaistīties ikviens un vērsties arī ar savām idejām. Oficiāli biedrībā ir 14 biedri.
““Dēms” radās kā jauniešu organizācija. Pirms 20 gadiem novadā, tajā laikā rajonā, darba ar jaunatni nebija vispār nekāda un “Dēms” bija tas, kas iesāka darbu ar jaunatni un stratēģijas veidošanu. Bija posms, kad biedrībai bija ļoti daudz starptautisku projektu un uz Gulbenes novadu brauca ļoti daudz jauniešu arī no ārzemēm.
Viens no mūsu galvenajiem uzdevumiem bija jauniešu centru izveide Gulbenes novadā, un jāsaka, ka arī “Dēms” ir pielicis pirkstu šo centru izveidē,” stāsta A.Birzniece.
Šobrīd vairāk pilsonisko un sociālo aktivitāšu
Viņa uzsver, ka ikviena biedrība ar laiku nobriest un mainās arī projektu fokusi. Šobrīd biedrība apvieno dažādu paaudžu cilvēkus. “Mēs vairs neesam jauniešu klubs “Dēms”, bet gan biedrība, un pēdējā desmitgadē paši esam vairāk sociāli izauguši. Mūsu darbībā nav tikai iekļauti projekti un naudas piesaiste, bet arī pilsoniskas un sociālas aktivitātes. Mēs esam organizējuši dažādas iniciatīvas. Viena no iniciatīvām bija par Gulbenes ūdenstorni, kas atrodas pašā centrā. Kopā ar Gulbenes biedrību “Radošā apvienība “Piektā Māja”” izveidojām dažādu stāstu sēriju par šo torni un fotogrāfijas, lai aktualizētu šo pilsētvides objektu. Ar līdzdalības budžetēšanu gribējām to arī apgleznot, taču cilvēki par šo ideju tomēr nenobalsoja,” stāsta “Dēma” valdes locekle.
Kā pozitīvu piemēru viņa min arī ar līdzdalības budžetu realizēto Spārītes parka takas labošanu.
Rūp aktuālās problēmas Gulbenes novadā
Viena no biedrības “Dēms” biedrēm ir gulbeniete Lelde Bašķere. Viņa stāsta, ka par “Dēma” biedri kļuvusi, pašai gluži nemanot.
“Vidusskolas laikā apmeklēju jauniešu centru “Bāze”, un 2009. gadā tika īstenots īstermiņa Eiropas brīvprātīgā darba projekts „trACTOR”. Tolaik man bija iespēja būt gan par mentoru atbraukušajiem brīvprātīgajiem, gan arī veikt citus darbiņus projekta ietvaros. Tā arī turpināju iesaistīties citos “Dēma” organizētajos projektos un iniciatīvās,” stāsta L.Bašķere.
Viņa uzsver, ka biedrība dažādos laika posmos ir izcēlusi tobrīd aktuālas problēmas Gulbenes novadā un centusies tās risināt kopā ar vietējo sabiedrību, sadarbojoties ar vietējām un nacionāla līmeņa institūcijām un citām nevalstiskajām organizācijām.
“Piemēram, runājot par jaunatnes jomu, es atminos, kā vēl pirms 2008. gada Anita ar jauniešiem no “Dēma” brauca uz pagastiem, lai tur pulcinātu jauniešus, mudinātu kļūt sociāli aktīviem, caur aktivitātēm un pasākumiem aicināja piedalīties jaunatnes politikas attīstībā.
Un tā ir noticis arī ar citu jomu sāpīgajiem jautājumiem – gan ar vides, gan sociāla rakstura. Ja tiek pamanīta kāda problēmsituācija vai kāda joma, kur nepieciešamas pārmaiņas vai attīstība, tad “Dēms” ir platforma, kur šo jautājumu risināt satiekas cilvēki, kuriem tas rūp,” teic L.Bašķere.
“Selfijs ar senioru”
Kā viena no sociāli svarīgām iniciatīvām ir “Dēma” rīkotā akcija “Selfijs ar senioru”.
“Akcija norit arī tagad un tās laikā brīvprātīgie seniori dodas uz sociālajām mājām un aprūpes centriem apciemot citus vecos ļaudis, lai pabūtu kopā,” teic A.Birzniece.
Akcijas nosaukums radies kā atbilde uz mūsdienās tik populāro “selfiju”. Kad brīvprātīgie tiekas ar citiem senioriem, foto gan netiek uzņemti, bet šis nosaukums ir kā atgādinājums tam, ka tik ļoti populārs ir kļuvis tikšanās laikā uztaisīts pašfoto.
Brīvprātīgie seniori dalās trīs brigādēs un apmeklē Gulbenes novada sociālās aprūpes centrus “Jaungulbenes Alejas”, “Siltais” un tā struktūrvienību “Dzērves”. Šādas tikšanās notiek vienu reizi mēnesī jau kopš 2017. gada.
A.Birzniece uzver – kā jau katrai biedrībai 20 gadi ir ilgs laiks, kurā ir piedzīvoti gan kāpumi, gan kritumi, bet apņemšanos ir daudz un priecē tas, ka biedrības biedri un atbalstītāji spēj apvienoties un realizēt idejas, kuras attīsta visu Gulbenes novadu.
Ko nozīmē vārds “dēms”?
“Dēms” ir sengrieķu vārds, kurš nozīmē cilvēku grupu, kura kaut kādā nozīmē uzskatāma par vienu veselumu – to vieno vienādas intereses, mērķi un pilsoņu tiesības.
A.Birzniece skaidro, ka biedrība “Dēms” tika dibināta 2004. gada 14. decembrī kā biedrība “Jauniešu klubs “Dēms””. Galvenais mērķis – sabiedriska labuma darbības veikšana, kas saistīta ar pieejamas vides veidošanu jauniešiem aktīvai līdzdalībai sabiedriskajos un sociālajos procesos. Jauniešu interešu pārstāvēšana un aizstāvēšana.
2014. gadā biedrības nosaukums tika mainīts uz “Dēms”.