
“Labdien! Gulbenē taču jums ir “Swedbank”? Kāds darbalaiks? Mēs esam no Balviem, un vīram ir problēmas ar “Swedbank” karti un “Smart-ID”, bet pie mums “Swedbank” nav, mums vajadzētu tikt uz banku klātienē,” šāds telefona zvans pirms kāda laika atskanēja redakcijā.
Šiem cilvēkiem paskaidrojām, ka “Swedbank” Gulbenē ir, bet klātienē pieņem noteiktas dienas nedēļā un pirms tam ir jāpiesakās.
Darbalaiks – ierobežots
Gulbenē šobrīd darbojas tikai viena bankas filiāle — “Swedbank”. Tā atrodas Rīgas ielā 47. Filiāles darbalaiks ir ierobežots — tā ir atvērta pirmdienās un trešdienās.
“Swedbank” pārstāvis Jānis Krops “Dzirkstelei” stāsta, ka iemesls, kāpēc filiāles strādā atsevišķas dienas nedēļā, ir tas, ka klienti aizvien retāk izvēlas šīs filiāles fiziski apmeklēt.
““Swedbank” jau tā ir centusies decentralizēt funkcijas, nododot daļu uzdevumu arī kolēģiem reģionos, lai pēc iespējas vairāk ļautu pieturēt darba plūsmu reģionos. Tomēr atsevišķās vietās, kā, piemēram, Gulbenē, filiāles noslodze ir tik liela, lai strādātu atsevišķas dienas darba nedēļā. Tie klienti, kas apmeklē filiāles, visbiežāk to dara, lai izņemtu maksājumu kartes, atjaunotu autentifikācijas rīkus, piemēram, “Smart-ID”, kā arī izmantotu pilnvarojumu lietas. Tomēr, nenoliedzami, digitalizācija paver iespējas klientiem vispār uz filiālēm vairs nenākt. Un tad kļūst aktuāls jautājums, kā salāgot to klientu intereses, kuri ar tehnoloģijām ir “uz jūs”. Te jāpiemin, ka banka ir ieviesusi vairākus uzlabojumus klientu servisā, lai sniegtu alternatīvas filiāles apmeklējumam. Piemēram, ja kāds klients saņem maksājumu karti filiālē, jo nejūtas droši pats to aktivizēt internetbankā, tad banka ir ieviesusi iespēju aktivizēt jaunu maksājumu karti arī ar pirmo pirkumu veikalā. Ir ieviesti uzlabojumi, lai klientiem būtu iespēja vienkāršāk pilnvarot vienam otru. Šis ir īpaši svarīgi klientiem reģionos, kur bieži vien transporta risinājumi ir apgrūtinoši, un, lai, piemēram, klientam gados nebūtu visu laiku jādomā, kā tikt uz filiāli, ir izveidota iespēja, ka šāds klients var ļaut savas pamata lietas izdarīt arī pilnvarotajai personai,” stāsta J.Krops.
Citu banku filiāļu Gulbenē nav. Ja nepieciešami klātienes pakalpojumi no citām bankām, iespējams, jāapmeklē tuvākās pilsētas. Pirms desmit gadiem savu darbību Gulbenē pārtrauca “SEB bankas” filiāle. Savukārt 2022. gada nogalē arī “Citadeles” filiāle pārtrauca savu darbu Gulbenē.
Bankas “Citadele Baltija” klientu apkalpošanas daļas vadītājs Toms Stārosts “Dzirkstelei” saka, ka lēmums par Gulbenes filiāles slēgšanu tika pieņemts, rūpīgi izvērtējot klientu paradumu maiņu un pieprasījumu pēc klātienes pakalpojumiem.


“Mūsdienās arvien vairāk klientu izvēlas izmantot digitālos risinājumus – gan ikdienas norēķiniem, gan konsultācijām, ko iespējams saņemt attālināti, izmantojot internetbanku, mobilo lietotni vai sazinoties ar mūsu klientu apkalpošanas centru. Tajā pašā laikā saprotams, ka daļai sabiedrības joprojām ir svarīga iespēja saņemt pakalpojumus klātienē. Šobrīd tuvākā “Citadeles” filiāle atrodas Valmierā, un klienti ir aicināti to apmeklēt, ja nepieciešama klātienes konsultācija. Runājot par skaidras naudas pieejamību – “Citadeles” klienti var izņemt naudu bez komisijas maksas no jebkura bankomāta Latvijā līdz noteiktam limitam, kas atkarīgs no konkrētās maksājumu kartes veida. Klienti var izmantot arī citu banku bankomātus, nezaudējot piekļuvi saviem līdzekļiem. Šobrīd nav plānots atvērt filiāli Gulbenē, taču regulāri izvērtējam klientu vajadzības un reģionālo pieprasījumu, lai pieņemtu atbilstošus lēmumus,” stāsta T.Stārosts.
AS “SEB banka” Korporatīvās komunikācijas pārvaldes privātpersonu komunikācijas vadītāja Jeļena Novaka “Dzirkstelei” stāsta, ka šobrīd “SEB bankai” ir 18 klātienes apkalpošanas vietas un vairāk nekā puse ir ārpus Rīgas.
“Rēķinot pret klientu skaitu, varam teikt, ka “SEB bankai” ir plašākais klātienes apkalpošanas tīkls, jo īpaši reģionos. Šobrīd visi bankas pakalpojumi ir pieejami attālināti, ja klientam ir atbilstošs autentifikācijas līdzeklis. Līdz ar to pieprasījums pēc klātienes apkalpošanas samazinās. Tieši tāpēc esam mērķtiecīgi attīstījuši attālināto pakalpojumu klāstu internetbankā un mobilajā lietotnē. Ja salīdzinām ar laiku pirms pieciem gadiem, klātienes apmeklējumu skaits šobrīd ir par 80 procentiem mazāks. Savukārt, piemēram, videokonsultāciju skaits pieauga no dažiem simtiem 2018. gadā līdz 13,5 tūkstošiem pērn. Mūsu mērķis ir nodrošināt bankas pakalpojumu pieejamību neatkarīgi no tā, ir pieejama konkrētajā vietā klātienes apkalpošana vai nav. Klientu atbalsts pa tālruni internetbankas lietošanas jautājumos tiek nodrošināts darbdienās no pulksten 8.30 līdz 18.00. Savukārt “SEB bankas” virtuālais konsultants bankas mājaslapā un internetbankā ir pieejams visu diennakti. Gulbenei tuvākā klātienes apkalpošanas vieta ir Alūksnē, kur plānojam paplašināt apkalpošanas laikus, sākot ar nākamo gadu. Atgādinām, ka klātienes apmeklējums iepriekš jārezervē “SEB bankas” mājaslapā vai pa tālruni 26668777,” stāsta J.Novaka.
Vai izjūtat neērtības saistībā ar to, ka Gulbenē klātienē ir tikai “Swedbank”?

Maija no Gulbenes:
– Es pārgāju uz šo vienīgo banku, kas ir Gulbenē, un man viss ir labi. Es no “Citadeles” aizgāju uz “Swedbank”. Rēķinus eju maksāt uz banku. Tur ir datori, un es varu samaksāt. Tik daudz kā rēķinus apmaksāt māku. Trīs kursos biju. Divi notika kultūras namā, vieni – invalīdu biedrībā. Neko daudz jau nemāku, bet samaksāt rēķinus varu. Kursi bija lietderīgi, bet man datora mājās nebija, un es arī neko nemācījos mājās. Tad bankā darbinieces man palīdzēja, un tagad es pati varu. Sākumā gan likās: vai dieniņ, tas taču nav izdarāms! Tagad jau vairākus gadus pati maksāju rēķinus.

Gulbeniete:
– Man ar banku nav nekāda sakara. Esmu izvēlējos pastu, un pastā ir ļoti labi. Es slikti redzu, ko tad es bankā? No bankomāta naudu nemaz nevaru izņemt. Man nav ne datora, ne interneta, un es arī negribu, jo neredzu. Rēķinus apmaksāju “Maximā”. Tā ir ērtāk.

Maija no Gulbenes:
– Man nav neērtību. Un arī neatceros, kad pēdējo reizi biju bankā. Ja vajag kaut ko izdarīt attālināti, paprasu meitai palīdzību. Un tas ir labi, ka ir kas palīdz. Bet es pati priekšroku labāk dodu skaidrai naudai, nevis kartei.

Guntis no Gulbenes:
– Jā, ir bijušas neērtības. Man ir “Citadele”, bet Gulbenē “Citadeles” vairs nav. Tuvākā ir Valmierā, un ir jāpiesakās, pirms brauc uz banku. Man negāja internetbanka un bija jābrauc uz Valmieru. Labi, ka autobuss uz Valmieru iet. Protams, būtu labāk, ja banka būtu tepat uz vietas.
– Teksts: Inita Savicka, foto: Gatis Bogdanovs
Sniedz atbalstu
Bijusī bankas darbiniece Olita Untāle “Dzirkstelei” saka, ka vide šo gadu laikā un pakalpojumi ir mainījušies.
“Šobrīd pati izmantoju pakalpojumus attālināti. Domāju, ka svarīgi ir izglītot iedzīvotājus par pakalpojumu attālināto pieejamību. Protams, būs iedzīvotāju grupas, kurām nepieciešams papildu atbalsts, lai saņemtu pakalpojumus. Domāju, to jau šobrīd risina arī bibliotēkas, kas pagastos ir kā klientu apkalpošanas centri pašvaldībai. Savukārt AS “Finanšu institūcija Altum”, kur šobrīd strādāju, aktīvi darbojas papildinošā lomā bankām, un pieejami attālināti visi risinājumi finansējuma piesaistīšanai biznesam. Arī iedzīvotājiem mājokļu garantijas pieejamas attālināti, nav jānāk uz “Altum”,” stāsta O.Untāle.
Zināms, ka iedzīvotāji izmanto iespēju saņemt dažādus pakalpojumus un lūgt palīdzību valsts un pašvaldības vienotajos klientu apkalpošanas centros.
Gulbenes novada valsts un pašvaldības vienotā klientu apkalpošanas centra vadītāja Līva Balode “Dzirkstelei” stāsta: “Laiku palaikam pie mums vēršas iedzīvotāji ar lūgumu pēc palīdzības saistībā ar internetbankas lietošanu, piemēram, rēķinu apmaksu, bankas kartes aktivizēšanu vai pieteikšanu, konta pārskata izdruku, kā arī palīdzam sazināties ar banku, ja nepieciešams. Aicinām klientus, kuri plāno vērsties pie mums, līdzi paņemt personu apliecinošu dokumentu un visu nepieciešamo, lai pieslēgtos savai internetbankai, piemēram, kodu kalkulatoru vai kodu karti, tas mums ļaus operatīvi palīdzēt. Atgādinām, ka mums ir arī brīvi pieejama klienta darba vieta, kuru var izmantot gan iedzīvotāji, kuriem ir digitālās prasmes, gan iedzīvotāji, kuriem šīs prasmes vēl jāpilnveido un nepieciešams speciālista atbalsts.”
Ir pielāgojušies
Bankomāti galvenokārt ir Gulbenē. “SEB bankai” tie ir divās vietās, tāpat arī “Swedbank”, savukārt “Citadelei” – vienā vietā pilsētā. Ārpus Gulbenes pilsētas vienīgais zināmais bankomāts atrodas Lizumā. Šī ierobežotā pieejamība var radīt neērtības pagastu iedzīvotājiem, kuriem nepieciešams veikt skaidras naudas darījumus, bet lauku cilvēki, kuriem nav blakus bankomāta, ir pielāgojušies.
Rancēniete Lāsma Lancmane, kura ir arī pagasta kultūras nama vadītāja, laikrakstam stāsta, ka pirms vairākiem gadiem Rankā bija “SEB bankas” bankomāts.
“Tas bija pie “Gatves” veikala. Bija ļoti ērti un ļoti labi. Bet sakarā ar dārgo bankomātu apkalpošanu un neatbilstošo daudzumu naudas izņemšanu, kā jau viņi uz to skatās, nolēma šo bankomātu likvidēt. Ir traki, jo tuvākais bankomāts mums ir Jaunpiebalgā, un ir ļoti jāplāno, ja vajag izņemt skaidru naudu. Kā tikt? Ja ir mašīna, tad tiec. Ja nav mašīnas, tad jālūdz palīdzība kādam citam. Tas, protams apgrūtina, un tas nav nekas jauks. Bet vietējie iedzīvotāji ir pielāgojušies šai situācijai. Ja ir, izmanto, un, ja nav, tad arī neizmanto. Tā arī dzīvojam,” stāsta L.Lancmane.
Kopā ar pirkumu izņem skaidru naudu
Bankām būs jāatvieglo piekļūšana skaidrās naudas izņemšanai bankomātos, kā arī jānodrošina pastāvīgi pakalpojumi pilsētu un novadu iedzīvotājiem klātienē. Tā noteikts pagājušā gada septembrī Saeimā pieņemtajos Kredītiestāžu likuma grozījumos, paredzot prasības bankām par bankomātu ģeogrāfisko izvietojumu, skaitu un minimālo darbības laiku. Skaidras naudas izņemšanai noteiktā attālumā no jebkuras vietas Latvijā turpmāk jābūt pieejamam vismaz vienam bankomātam. Tāpat likuma grozījumi paredz banku filiāļu darbības atjaunošanu pilsētās un novadu centros, kur aizvadītajos gados daudzviet to pārtrauca, pamatojot, ka to uzturēšana neatmaksājoties.
J.Krops “Dzirkstelei” saka, ka bankomātu kontekstā “Swedbank” ir viena no tām bankām, kas vēl pirms izmaiņām likumdošanā bija parakstījusi memorandu ar “Latvijas Banku” par bankomātu tīkla uzturēšanu tādā apmērā, lai cilvēkiem no reģioniem būtu iespēja tos sasniegt saprātīgā attālumā. Protams, tas nenozīmē, ka katrā ciematā ir pa bankomātam, bet 20 kilometru rādiusā vismaz viens bankomāts ir sasniedzams.
Jaunu bankomātu izvietošanā vērā tiek ņemti vairāki aspekti – viens no tiem ir klientu plūsma. Tā kā aizvien lielāka cilvēku daļa apmeklē iepirkšanās centrus, lielveikalu telpas, tad bankomāti bieži vien aizrotē tur.
“Ja klientiem ir nepieciešamība pēc jauna bankomāta, tad noteikti ieteiktu arī rakstīt bankai. Mēs šo informāciju apkopojam un, kad jālemj par kāda bankomāta pārvietošanu vai uzstādīšanu no jauna, ņemam vērā arī klientu ieteikumus. Kopumā “Swedbank” Latvijā uztur ap 370 bankomātu lielu tīklu, kur liela daļa atrodas tieši reģionos. Viena nianse gan, kuru allaž piesaucam sarunās par reģionos pieejamo skaidras naudas izņemšanas punktu skaitu, ir aicinājums vietējiem tirgotājiem pievienoties iespējai izņemt skaidro naudu pie pirkuma, proti, ja klients atnāk uz veikalu iepirkties, tad pie reizes kopā ar pirkumu var izņemt skaidru naudu. Šis ir īpaši svarīgi mazāko apdzīvoto vietu iedzīvotājiem, kur bankomāti atrodas tuvākajā pilsētā, bet ciematā ir vietējais veikals. Savukārt tirgotājiem tas atvieglo skaidras naudas inkasācijas izdevumus un arī palīdz uzturēt lielāku pircēju plūsmu,” stāsta J.Krops.
“Swedbank” tīmekļvietnē ir publiskota informācija, ka skaidras naudas izmaksa iespējama veikalā “Aiga” Lejasciemā. “Dzirkstele” piezvanīja uz šo veikalu un noskaidroja, ka ir jāiepērkas vismaz par 5 eiro, lai tiktu pie skaidras naudas izmaksas. “Swedbank” savā tīmekļvietnē norāda, ka kopā ar pirkumu maksājumu karšu lietotājiem var izmaksāt skaidrā naudā līdz 100 eiro. Veikalā laikrakstam arī pastāstīja, ka cilvēki izmanto šo iespēju, bet ne ļoti daudz, jo pagastā bankomāta nav. Tuvākais ir Lizumā un pilsētā.
J.Novaka, runājot par bankomātu pieejamību, uzsver, ka “SEB bankas” bankomātu tīkls 10 gadu laikā gandrīz nav mainījies.
“2016. gadā mums bija 211 bankomāti, bet šobrīd klientiem pieejami 209. Gulbenes iedzīvotājiem visu diennakti ir pieejams naudas iemaksas un izmaksas bankomāts pie Gulbenes novada pašvaldības ēkas, kā arī naudas izmaksas bankomāts veikala “Mini Rimi” telpās. Turklāt “SEB bankas” klienti naudas izņemšanai var bez komisijas izmantot “Swedbank” bankomātus. Vēl svarīgi atgādināt, ka “SEB bankas” klientiem ir iespēja izņemt naudu arī pie tirgotājiem vairāk nekā 240 vietās Latvijā,” stāsta
J.Novaka.
Aptauja
[democracy id=”118″]
#SIF_MAF2025 #sarežģītālatvija #sarežģītālatvijanovalstslīdznovadam

Publikācija tapusi projektā “Sarežģītā Latvija: no valsts līdz novadam”, kurā “Dzirkstele” sadarbojas ar laikrakstiem “Staburags”, “Ziemeļlatvija” , “Zemgales Ziņas”, “Bauskas Dzīve”, “Alūksnes un Malienas Ziņas” un “Latvijas Avīze”. Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild “Dzirkstele”.