Otrdiena, 15. jūlijs
Egons, Egmonts, Egija, Henriks, Heinrihs
weather-icon
+20° C, vējš 2.03 m/s, Z vēja virziens
Dzirkstele.lv ikona

Joprojām atkritumus šķirojam par maz (14)

Ģirts Kuplais: pamperus par papīru nevajadzētu uzskatīt

SIA “ZAAO” VALDES LOCEKLIS ĢIRTS KUPLAIS cer, ka pārstrādājamo atkritumu klāsts arvien pieaugs, bet noglabājamo samazināsies. Foto: Gatis Bogdanovs

“Dzirkstelē” ne vienreiz vien ir runāts par atkritumu šķirošanas nozīmīgumu, kas ietekmē gan vidi, gan mūsu maciņus. Tomēr cilvēku attieksme pret šķirošanu kopumā pagaidām ir samērā atturīga. SIA “Lautus vide”, kas ir atkritumu un vides apsaimniekošanas uzņēmums un nodarbojas ar atkritumu savākšanu Gulbenes novadā, mārketinga speciāliste Zane Rašmane piekrīt, ka situācija varētu būt arī daudz labāka, jo sadzīves atkritumu daudzums joprojām ir lielāks par šķiroto atkritumu daudzumu.

CERĪBĀ, KA DRĪZUMĀ SĀKS PĀRSTRĀDĀT arī celtniecības putuplastu, “Kaudzītēs” tiek veidoti šo atkritumu krājumi. Foto: Gatis Bogdanovs

“Šķiroto atkritumu savākšana iedzīvotājiem notiek bez maksas, tomēr ir gadījumi, kad, atverot konteineru un redzot tā saturu, tas nav iespējams. Ja atkritumi nav sašķiroti pēc atbilstošajām norādēm, tad tie aiziet kā sadzīves atkritumi un tiek noglabāti poligonā, un tas jau ir maksas pakalpojums. Mums ir pieredze ar ļoti dažādiem gadījumiem, pieļauju, ka cilvēki vienkārši neizlasa, ko drīkst, ko nedrīkst, un rīkojas pēc savas izpratnes. Tomēr ir jāiedziļinās. Ir bijuši pat gadījumi, kad konteiners ir pilns ar siltumnīcas plēvi, bet tā tomēr neskaitās šķirošanai derīga plastmasa,” saka Z.Rašmane.

Visam ir jābūt tīram

“Lai arī ko jūs izmestu, visam ir jābūt tīram un nedrīkst būt pārtikas atlikumi. Gan stikla, gan pārtikas plastmasas trauki, kā arī metāla bundžas ir šķirojamie atkritumi, taču tam visam jābūt tīram. Runājot par stiklu, cilvēki grēko, metot iekšā plakanus stiklus, kas skaitās būvniecības atkritumi. Tiem ir cits sastāvs, tāpēc tie neder tālākai pārstrādei. Kompozīta iepakojumi jeb dzērienu pakas, kurās tiek pildītas sulas, piens, kefīrs, arī vīns un citi dzērieni, ir derīgi pārstrādei. Pirms izmešanas tās viegli jāizskalo ar nelielu ūdens daudzumu, jāsaplacina un, kurām ir, jāuzskrūvē korķis. Mēs esam publicējuši atkritumu šķirošanas ceļvedi, kurā ļoti precīzi un uzskatāmi ir redzams, ko un kurā konteinerā drīkst un ko nedrīkst mest,” uzsver Z.Rašmane.

PIRMS ATKRITUMU NONĀKŠANAS uz šķirošanas līnijas tiek izņemtas lielās frakcijas. Foto: Gatis Bogdanovs

Joprojām ir arī neatrisināti jautājumi. Lai gan no 2024. gada bioloģiski noārdāmo atkritumu šķirošana Latvijā ir obligāta, Gulbenes novadā pašvaldība joprojām nav vienojusies ar sadzīves atkritumu apsaimniekotāju – SIA “Lautus vide” – par bioloģisko atkritumu apsaimniekošanas izmaksām. Tāpat netiek apsaimniekoti jaunizveidotie pazemes konteineri, kuri tika ierīkoti Skolas ielas daudzdzīvokļu māju kvartālā. Par tiem Z.Rašmane saka: “Spēkā esošajā atkritumu apsaimniekošanas līgumā Gulbenē nav paredzēta pazemes novietņu apkalpošana no atkritumu apsaimniekotāja puses. SIA “Lautus vide” gan ir gatava apsaimniekot arī šīs novietnes, taču nepieciešams pašvaldības saskaņojums un vienošanās par apmaksu.”

Šķiro pat to, ko šobrīd nepārstrādā

Litenes pagastā esošā aprites ekonomikas centra “Kaudzītes” un SIA “ZAAO” valdes loceklis Ģirts Kuplais nenoliedz, ka ar atkritumu šķirošanu problēmu ir daudz.

“Es nevaru teikt, ka mēs krasi jūtam izmaiņas šķiroto atkritumu apjomu izmaiņās, ja neskaita PET un stikla pudeles, kuras tagad iespējams nodot depozītā, taču arī tās vēl nonāk pie mums salīdzinoši bieži. Bet sadzīves atkritumu apjoms mums ir samazinājies. Teorētiski varētu domāt, ka vairāk šķiro, bet tam ir arī citi iemesli. Ekonomiskā situācija reģionā. Cilvēki noteikti vairāk piedomā, ko un cik pērk. Ja mazāk naudas, pirkumi ir pārdomātāki, kā arī pašu iedzīvotāju skaits reģionā ir samazinājies,” stāsta Ģ.Kuplais.

Viņš arī piebilst, ka ražotāji arī vairāk piedomā pie savu produktu iepakojumiem. Lai tiktu pie cepuma, vairs nav jānoņem trīs kārtas, kuras vēl arī bija nepārstrādājamas.

PĀRSTRĀDEI nododamās stikla taras klāsts ir mainījies, tomēr arī taromātos nododamās pudeles nav retums. Foto: Gatis Bogdanovs

“Kaut kādu zināmu procentu cilvēki sašķiro nepareizi. Protams, visā milzīgajā plastmasu klāstā cilvēks var apjukt un kaut ko sajaukt, bet pamperus par papīru nevajadzētu uzskatīt. Plastmasai ir ļoti daudz marķējumu, tāpēc mums šķirošanas angārā ir kādi desmit darbinieki, kas ļoti labi orientējas un sašķiro visu, kā nākas. Vēlreiz pāršķirotos atkritumus mēs sadalām tādos, ko pieņem pārstrādātāji, bet pārējie tiek noglabāti poligonā. Mēs atšķirojam arī tos, kurus šobrīd vēl nepārstrādā, taču ir cerības, ka tas tuvākajā nākotnē varētu notikt. Tiem krājas apjoms. Zināma problēma ir arī tekstils. Gulbenē ir uzstādīti vairāki konteineri, taču tie domāti izstrādājumiem, kurus vēl var izmantot. Mēs šķirojam arī tos un to, ko vēl ir iespējams izmantot, mēs varam sūtīt uz trešajām valstīm. Tomēr šajos konteineros ir daudz tekstila, kurš der tikai noglabāšanai, taču sanāk, ka par to neviens nav samaksājis. Tā ka tas būtu jāņem vērā, jo tas nav mums par labu,” secina Ģ.Kuplais.

Nav jāmaksā par to, ko var nodot par brīvu

Viņš tomēr uzsver, ja cilvēki vairāk šķirotu, viņiem nebūtu tik daudz jāmaksā. “Tagad var nodot arī piena produktu un sulu tetrapakas, taču tās noteikti jāpaskalo. Vispār jau jānoskalo viss. Mums sanāk izmest samērā daudz plastmasas trauku tikai tāpēc, ka tajos ir ēdiena paliekas. Kurš pārstrādātājs tad ņems netīru produktu?” jautā Ģ.Kuplais.

Jaunumu ir tas, ka bez maksas “Kaudzītēs” pieņem arī polimēra puķu podus un iepakojuma kastes, polikarbonātu, plastmasas dārza mēbeles, caurules un automašīnu bamperus.

Ģ.Kuplais uzsver, ka ļoti būtisks atbalsts ir zemniekiem. “Tagad visas ķīmiju kanniņas, minerālmēslu maisus, skābbarības ruļļu plēves var nodot par velti. Agrāk šīs plēves mēs noglabājām, bet tagad pie jaunajām tehnoloģijām tās jau var pārstrādāt,” skaidro viņš.

Ģ.Kuplais atzīst, ka problēmas Latvijā ir ar pārstrādi: “Viss, ko mēs sašķirojam un sapresējam, aiziet uz ārzemēm. Mēs nespējam pārstrādes rūpnīcas izveidot šeit Latvijā, un tas ir bēdīgi. Pat kartonu mēs vedam prom uz Lietuvu. Daudz kas aiziet uz Poliju, un vienīgais, kas no mūsu produkcijas tiek pārstrādāts uz vietas, ir plastmasa, kura pārtop granulās.” Ģ.Kuplais uzsver, ka ļoti būtisks atbalsts ir zemniekiem.

Dzirkstele.lv ikona Komentāri (14)

Y
08:55 13.06.2025
Kur var izmest putuplastu.
šķirotājs
09:06 13.06.2025
Es šķiroju, bet lai izmestu šķirotos atkritumus man ar mašīnu tie jāved uz tuvāko konteineru, kas atrodas vismaz 1.5km attālumā. Kur loģika? Iet kājām nav risinājums. atkritumu konteineram ir jābūt sasniedzamā attālumā. Lūdzu uzstādiet šķiroto atkritumu konteinerus privātmāju rajonos, Ievugravā, Aizkapos, Alfas rajonā.
Ievugravā
09:16 13.06.2025
Labprāt šķirotu, bet ievugravā nav konteineru,kur sašķiroto likt. Vai nu met kopējā vai kā citas ievugravas tantes dedzina visu pēc kādas !!!
lautus
09:23 13.06.2025
Aizkapos ir laukums uz Zvaigžņu ielas pie pieturas.
Svīre
11:21 13.06.2025
Jā, jautājums, kāpēc nevar atkritumu šķirošanu organizēt tā, ka nelielie konteineri šķirošanai ir pieejami arī visām mājsaimniecībām? Kaimiņu novados ZAAO to nodrošina un cilvēkiem ir ērti. Kāpēc "Lautus vide" šo nevar vai negrib nodrošināt? Par cik dzīvoju privātmājā, nu nav baigi ērti ar sašķiroto atkritumu maisiem staigāt pa pilsētu un meklēt, kur to varētu iedabūt konteinerā.
Neesmu robots
12:08 13.06.2025
Kāpēc tāda nevienlīdzība privātajiem? Kur ir pašvaldības risinājumi lai visi iedzīvotāji var šķirot ?
Konteiners
20:22 13.06.2025
Malači
spainis
20:38 13.06.2025
Kas sunim asti cels priekšēdētāja kungs ?
Auglis
21:58 13.06.2025
"Lai gan no 2024. gada bioloģiski noārdāmo atkritumu šķirošana Latvijā ir obligāta, Gulbenes novadā pašvaldība joprojām nav vienojusies ar sadzīves atkritumu apsaimniekotāju – SIA “Lautus vide”" Par šo gan Dzirkstelei vai Bez Tabu būtu jāuzdod jautājums domei
Bez Tabu
23:56 13.06.2025
Klausos
Inga
11:30 14.06.2025
Škiroto atkritumu konteineri privātmājā nevar dabūs-stiklam, plastmasai. Savāk pauniņā un meklēt kur centra mājas pagalmā ir iespēja izmest ir apgrūtinoši un bieži šie konteineri ir vai nu slēgti vai pilni. Es jautāju par stikla , teica ka tad 1x mēnesī jāizved, bet varēgu taču pieteikt kaut 1x sezjnā, kad pilns izved. Vairāk sāktu šķirot.
Visam ir jābūt tīram
13:14 14.06.2025
Kapēc konteineri paši ir netīri?
Inga
19:08 14.06.2025
Kāpēc privātmājām nevar nodrošināt iespēju konteinerus: stiklam,plastmasai. Ar iespēju pieteikt izvešanu,kad pilns? Atrodi nu pagasta centrā to stikla konteineri un vēl varbūt aizslēgts vai pārpildīts, ved pekeli atpakaļ.
Pamatu iela
23:30 14.06.2025
Lautus Vide vai jūs Varētu precizēt adresi šķirošanas konteinerimuz bišu ielas vai pamatu ielas? Nevar kaut kā ieraudzīt ?!