Pašvaldībai trūcīgajam cilvēkam vai ģimenei jāpiešķir garantētā minimālā ienākuma un dzīvokļa pabalsts
Gulbenes pilsētas domes sociālā dienesta vadītāja Anita Sirmā norāda, ka pēdējā laikā būtiski palielinājies to cilvēku skaits, kuri nāk uz pašvaldību, lai viņiem piešķirtu trūcīgā statusu. Šī gada janvārī Gulbenē trūcīgā statuss ir piešķirts 141 ģimenei, februārī – 149 ģimenēm. Ģimeni atzīst par trūcīgu, ja ienākumi uz katru ģimenes locekli pēdējo triju mēnešu laikā nepārsniedz 50 procentus no spēkā esošās minimālās darba algas valstī – 90 lati.
A.Sirmā “Dzirkstelei” skaidro, ka trūcīgā statuss tiek piešķirts no trim līdz sešiem mēnešiem.
“Cilvēku skaits, kuri nāk pieprasīt trūcīgā statusu Gulbenē tikai palielinās. Tagad daudzi, kuri atbrīvoti no darba, saņem atlaišanas pabalstus un pie mums vēl nenāk. Bet kas notiks, kad viņi šos pabalstus vairs nesaņems? Ja viņi atradīs darbu, tad labi, bet ja ne,” saka A.Sirmā.
Pašvaldība var noteikt arī citus palīdzības veidus
“Dzirkstele” noskaidroja, ka, piemēram, Beļavas un Rankas pagastā arī ir palielinājies to cilvēku skaits, kuri lūdz piešķirt trūcīgā statusu. Rankas pagasta sociālā darbiniece Svetlana Zīlīte “Dzirkstelei” norāda, ka janvārī ļoti daudz pagasta iedzīvotāju ieradušies pagastā lūgt trūcīgā statusu un 8 ģimenēm tas arī piešķirts, bet februārī skaits samazinājies, vien dažām ģimenēm tika pagarināts trūcīgo personu statuss.
S.Zīlīte norāda, ja cilvēkam ir piešķirts trūcīgā statuss, viņš saņem garantētā minimālā ienākuma (GMI) pabalstu – 37 lati un dzīvokļa pabalstu.
“Šie divi pabalsti pašvaldībai ir jānodrošina obligāti, jo tā ir noteikts Ministru kabineta noteikumos, bet pārējos pabalstus, ko piešķirt trūcīgajai personai, izlemj katra pašvaldība pati. Piemēram, Rankas pagastā trūcīgajām personām, bez šiem obligātajiem diviem pabalstiem, vēl tiek sniegti šādi palīdzības veidi: turpinām atmaksāt 30 procentus par ārstniecības laiku, ja viņš ir bijis slimnīcā, maksājam pabalstus cilvēkiem, kuri atnākuši no ieslodzījuma vietas, piešķiram ēdināšanas pabalstu bērniem, kā arī apbedīšanas pabalsts. Bet sakarā ar to, ka budžets ir mazāks, bijām spiesti anulēt virkni citu pabalstu,” norāda S.Zīlīte.
Trūcīgā statuss – cilvēkiem ar parādsaistībām
Latvija Labklājības ministrija informē, ka turpmāk trūcīgā statusu varēs piešķirt arī cilvēkiem ar kredītsaistībām. Tāpat tiks atviegloti nosacījumi, nosakot atbilstību trūcīgā statusam.
Turpmāk, nosakot trūcīgā statusu, pašvaldībās varēs izvērtēt cilvēka kredītsaistības un noteikt labvēlīgākus nosacījumus trūcīgā statusa piešķiršanai. Līdz šim cilvēku vai ģimeni nevarēja atzīt par trūcīgu, ja tai bija parādsaistības. Netiks ņemti vērā uzkrātie līdzekļi, kas ir mazāki par valstī noteikto minimālo algu – 180 lati.
Turpmāk pašvaldības vērtēs tikai ģimenes locekļu ienākumus un materiālo stāvokli, papildus neizvērtējot atsevišķi dzīvojošo apgādnieku ienākumus. Tiks samazināts arī administratīvais slogs. Latvijā aptuveni 120 tūkstoši cilvēku atbilst trūcīgā statusam.