Sestdiena, 19. jūlijs
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
weather-icon
+24° C, vējš 4.48 m/s, A-ZA vēja virziens
Dzirkstele.lv ikona

“Dvieļu žāvētāju” maksas palielinājums ir zagšanas indikators?

Mindaugs Nevardausks: problēma jārisina katras mājas vecākajam
Gulbenes daudzdzīvokļu namos vannas istabās ir siltuma vads (tā saucamā čūska jeb dvieļu žāvētājs), par kura siltumu SIA “Vidzemes enerģija” ārpus apkures sezonas iekasē no iedzīvotājiem “pastāvīgo maksu”. Kāpēc šī maksa ir mainīgs lielums?

“Mums, iedzīvotājiem, ir saprotams, ka par šo pakalpojumu ir jāmaksā, bet kā saprast to, ka cena “pastāvīgajai maksai” mainās katru mēnesi no 7 latiem līdz 10 latiem? Vai “Vidzemes enerģija” rīkojas likumīgi?” “Dzirkstelei” jautā kāda lasītāja no Gulbenes.

 

“Tas ir raksturīgs iedzīvotāju jautājums kā Latvijā, tā Lietuvā,” atbildi “Dzirkstelei” iesāk SIA “Vidzemes enerģija” pārstāvis Mindaugs Nevardausks.

 

Viņš skaidro, ka ārpus apkures sezonas katrā mājā kopējā siltuma skaitītāja rādītāji uzrāda vienu skaitli, bet katrā dzīvoklī karstā ūdens patēriņa skaitītāji kopsummā – citu skaitli. Starpība ir tā, kas attiecināma uz “dvieļu žāvētājiem”. Ja kādu mēnesi maksa par “dvieļu žāvētājiem” kļūst neadekvāti liela, tad mājas vecākajam ir jāceļ trauksme. Proti, tas nozīmē, ka kādā dzīvoklī zog karsto ūdeni un par to nemaksā.

 

Pēc M.Nevardauska pieredzes, piemēram, Lietuvā krīzes laikā šādas blēdības esot īpaši raksturīgas. Negodīgi karstā ūdens lietotāji tīšām pārregulē ūdens skaitītājus savos dzīvokļos tā, lai tie neuzrādītu faktisko patēriņu. Šīm nelikumīgajām darbībām esot raksturīgas dažādas negodīgas metodes.

 

“Lietuvā mēs ar šo problēmu labāk tiekam galā, jo šajā ziņā palīdz likumi. Tur par karstā ūdens zagšanu ir jāmaksā naudas sods, kuru nosaka siltuma piegādātājfirma,” stāsta M.Nevardausks. Tur siltumapgādātājs arī uzstāda karstā ūdens skaitītājus dzīvokļos un kontrolē to darbību, kā arī vecos skaitītājus nomaina pret modernām elektroniskām ierīcēm, no kurām rādītājus var nolasīt, neieejot dzīvokļos.

 

“Latvijā vienīgi paši iedzīvotāji var informēt mājas vecāko, ja ir aizdomas par to, ka kaimiņi zog karsto ūdeni. Tālākais problēmas risinājums ir vienīgi mājas vecākā ziņā,” uzskata M.Nevardausks.

 

Vai problēmas risinājums varētu būt atteikšanās no tā saucamajiem “dvieļu žāvētājiem”, vienkārši nogriežot tos? M.Nevardausks skaidro, ka tādā gadījumā mājā nenotiks karstā ūdens cirkulācija. To izjutīsim, atgiežot savos dzīvokļos karstā ūdens krānu. Ūdens būs jātecina vairākas minūtes tukšgaitā, jo sākumā no karstā krāna tecēs auksts ūdens, kas sastāvējies cauruļvados. Tikai nolejot vairākus spaiņus aukstā ūdens, tiksim pie karstā. Diemžēl par nolieto auksto ūdeni maksāsim kā par sasildītu. Vai tas būtu labākais risinājums?

Dzirkstele.lv ikona Komentāri