Vairums pagastu nav norēķinājušies par saviem bērniem pilsētas izglītības iestādēs
Gulbenes pilsētas budžetā ir ieviesies robs, kas sašķoba finanšu stabilitāti.113 000 latus pagasti ir parādā pilsētai par pirmo pusgadu (līdz novada pašvaldības izveidei). Parāds iekrājies sakarā ar nenomaksātajiem pašvaldību savstarpējiem izglītības norēķiniem par pagastu bērniem, kas apmeklē bērnudārzu vai mācās skolā Gulbenē. Norēķinu kārtību nosaka Ministru Kabineta noteikumi.
Gulbenes novada domē ir saņemts pilsētas pārvaldes iesniegums par šo situāciju. Lēmums būs jāpieņem domes sēdē 26.augustā.
Cik izmaksā bērna skološana pilsētā?
Gulbenes pilsētas pārvaldes ekonomiste Daiga Krēsliņa “Dzirksteli” informē, ka pilsētas bērnudārzus izmanto 121 bērns, kura deklarētā dzīvesvieta ir kāds no novada pagastiem, kā arī Gulbenē mācās 482 skolēni no novada pagastiem. Vairums pagastu, izņemot Lizumu, Līgo un Ranku, par šiem bērniem nav veikuši norēķinus ar pilsētu par laika posmu no janvāra līdz jūlijam. D.Krēsliņa uzsver, ka Ministru Kabineta noteikumi paredz – par izglītības iestāžu pakalpojumiem pašvaldību savstarpējos norēķinos jāsamaksā tieši tik, cik reāli izmaksā bērns konkrētajā skolā vai bērnudārzā.
Ko darīt? D.Krēsliņa saka, ka “noteikti ir tiesiskais ceļš”, kas jāiet, jo pretējā gadījumā “gada beigās paliks par 113 000 latiem nesamaksātu rēķinu”.
“Tas ir bankrots uzreiz! Ir jāmeklē, kā finansēt mūzikas un mākslas skolu. Arī trim bērnudārziem ar 1.septembri vairs nav mērķdotācijas piecgadīgo un sešgadīgo apmācībai. Vēl mums no pilsētas budžeta 3 procenti ir jādod novadam. Pilsētas pārvaldē algas visiem ir samazinātas uz pusi. Nav vairāk kur ietaupīt,” saka D.Krēsliņa.
Nemaksā, aizbildinoties ar neskaidrību
Par šo problēmu 20.augustā diskutēja Gulbenes novada domes deputāti finanšu komitejā. Māris Raģelis atcerējās, ka Gulbenes rajona pašvaldību vadītāju kopsapulcē aprīļa beigās tika pieņemta vienošanās pašvaldību sasvstarpējos norēķinus veikt “pa vecam”. Beļavas pārvaldnieks Aivars Rakstiņš apliecināja, ka tāpēc jau arī Beļava izglītības norēķinus ar pilsētu nav kārtojusi vispār, kamēr nav skaidrības, vai tas jādara pēc vecā izcenojuma vai pēc jaunā. Pagastiem rēķini, ko piesūtījusi pilsēta, liekas milzīgi. Nikolajs Stepanovs ieminējās, ka pagasti varēja samaksāt vismaz saskaņā ar veco kārtību.
Līdz šim 10 gadus valstī bija spēkā ierobežojumi, ka pašvaldību savstarpējos norēķinos maksa par skolnieku gadā maksimāli ir 145 lati un par bērnudārza audzēkni – no 350 līdz 400 latiem gadā. Taču reāli bērnu uzturēšanās skolās un bērnudārzos izmaksā krietni vairāk. Piemēram, Gulbenes skolās mēnesī viens bērns izmaksā no 19 līdz 25 latiem, audzēknis bērnudārzā – no 107 līdz 118 latiem. Pilsēta ar šo gadu pieprasījusi no pašvaldībām reālās izmaksas.
D.Krēsliņa pauda, ka Ministru Kabineta noteikumi tomēr ir jāievēro un šādā kārtībā būtu jātrupina savstarpējie pagastu un pilsētas norēķini līdz gada beigām. Grozījumi Ministru Kabineta noteikumos par kārtību, kādā veicami pašvaldību savstarpējie norēķini ir stājušies spēkā no 1.janvāra un tie paredz, ka, “veicot pašvaldību savstarpējos norēķinus ar padomes starpniecību, samaksu par izglītības iestāžu sniegtajiem pakalpojumiem nosaka atbilstoši noslēgtajam līgumam, bet, ja līgums nav noslēgts, atbilstoši pakalpojuma sniedzēja apstiprinātajai izdevumu tāmei”.
Parādu var norakstīt?
Andis Caunītis iebilda, ka novadā taču ir vienots konsolidētais budžets. Viņaprāt, kas nav paveikts līdz novada izveidei, to tagad piesaukt “ir zināmā mērā smieklīgi”.
“Novadam ir kopbudžets. Un katrai pārvaldei – savs atsevišķais budžets līdz gada beigām,” deputātiem skaidroja domes finanšu un ekonomikas nodaļas vadītāja Anna Pružinska.
Vai robu pilsētas budžetā var norakstīt ar novada domes lēmuma palīdzību? Tā nebūtu godīgi – pauda novada domes priekšsēdētāja Sandra Duļbinska. Taču esot skaidrs, ka arī līdz gada beigām pilsētai diezin vai ir reāli saņemt visu naudu plānotajā apjomā.
D.Krēsliņa izteicās, ka pilsētas pārvalde ir rēķinājusies ar plānotajiem ieņēmumiem. Ja naudas nebūs, var nākties slēgt kādu bērnudārzu vai skolu pilsētā.