Var cerēt uz Eiropas stipendijām
25 procenti pedagogu, kuri ir pamatdarbā, strādā nepilnu slodzi. “Tas ir ļoti liels skaits skolotāju,” par to deputātus Izglītības, kultūras un sporta komitejas sēdē informējaIzglītības, kultūras un sporta nodaļas speciāliste Aīda Rozentāle.
A.Rozentāle uzsvēra, ka Gulbenes novada skolās strādā 416 pedagogi, no tiem 338 pamatdarbā un 78 papilddarbā. Piemēram, Druvienas pamatskolā no 12 pamatdarbā esošajiem skolotājiem, tikai 4 strādā ar pilnu slodzi.
Deputāte I.Mezīte, vēlējās uzzināt, cik apmēram ir vidējā alga skolotājam, kuram ir nepilna slodze? A.Rozentāle norādīja, ka pedagogiem, kuri strādā nepilnu slodzi, algas ir dažādas, bet, piemēram, kāds sporta skolotājs ar nepilnu slodzi uz papīra saņem 159 latus.
Kāda būs kvalitāte?
“Skolās ir grūti nodrošināt ar kvalificētiem kadriem tos mācību priekšmetus, kur ir ļoti mazs stundu skaits. Mums daudzi priekšmeti un daudzas klases šajā mācību gadā ir apvienotas. Piemēram, Siltāju pamatskolā no deviņām klasēm ir izveidoti pieci klašu komplekti, tas nozīmē, ka atsevišķi ir tikai viena klase. Ja klases un priekšmeti ir apvienoti, tad tas stundu skaits attiecīgā mācību priekšmeta mācīšanai ir vēl sarucis, līdz ar to nākas, kā tautā saka, “pirkt darbiniekus”, proti, astoņi skolotāji, kas strādā mūsu skolās, ir no citiem novadiem,” stāsta A.Rozentāle.
I.Mezīte uztraucās, kādu kvalitāti iegūst bērns, kurš visu laiku mācās apvienotajā klasē? Uz to Valtis Krauklis, kurš vadīja Izglītības, kultūras un sporta komitejas sēdi, atbildēja: “Ja mēs gribam saglabāt mazās skolas, tad mums būs apvienotās klases un ilgi būs, jo bērnu nav.”
A.Rozentāle uzsvēra, ka, salīdzinot ar pagājušo mācību gadu, mums rajonā ir tarificēts par 95 likmēm mazāk nekā pērn.
“Piemēram, atbalsta personāls – logopēds un psihologs. Ja pērn tas bija pieejams vairākās skolās, tad šogad logopēds – tikai divās, bet psihologs – vienā skolā. Speciālisti mums ir, bet nav līdzekļu,” norāda Izglītības, kultūras un sporta nodaļas speciāliste.
Stipendijas skolotājiem
Izglītības, kultūras un sporta nodaļas vadītājs Arnis Šķēls deputātus iepazīstināja ar patīkamāko daļu, ko skolotājiem piedāvā Eiropas Savienības struktūrfondi.
Turpinās projekts par stipendijām prioritāro mācību priekšmetu – fizikas, ķīmijas, bioloģijas un dabas zinības, matemātikas, informātikas un svešvalodu skolotājiem. Tika saņemti 63 pieteikumi, un 38 studiju fonds ir apstiprinājis. Stipendiju maksā 10 mēnešus no 65 līdz 150 latiem mēnesī, kura netiek aplikta ar nodokļiem. Kopējais finansējums šim mācību gadam ir 55 510 lati.
Oktobrī ir plānots uzsākt jaunu Eiropas savienības aktivitāti, kuras kopējais finansējums valstī ir 20 miljoni latu, Gulbenes novadā tas būs 195 186 lati.
“Rezultātā 244 mūsu novada vispārējo un profesionālo izglītības iestāžu pedagogi būs saņēmuši atbalsta stipendiju,” norāda A.Šķēls.
Šīs aktivitātes ietvaros tiks atbalstīti, pirmkārt, pedagogi, kam pedagoģiskā slodze ir mazāka par 9 kontaktstundām nedēļā un ar kuriem tuvākā gada laikā plānots pārtraukt darba attiecības. Atbalsts būs jaunu prasmju apguvei darbam citā nozarē vai specialitātē, tai skaitā uzņēmējspēju attīstīšanai, komercdarbības un pašnodarbinātības uzsākšanai. Stipendija mācību laikā būs100 lati mēnesī un tiks izmaksāta ne ilgāk par 6 mēnešiem, mācību maksai nepārsniedzot 320 latus.
Otrkārt, pedagogi, kam nepieciešama pārkvalifikācija un tālākizglītība, piemēram, apvienotajās klasēs, cita mācību priekšmeta mācīšanai un citam. Stipendija mācību laikā – 100 lati mēnesī un ne ilgāk par 6 mēnešiem, mācību maksai nepārsniedzot 200 latus. Apmācības var nodrošināt akreditēta augstākās izglītības iestāde.
Treškārt, pedagogi, kuri piedalīsies pedagogu darbības kvalitātes novērtēšanas sistēmas ieviešanā un attīstībā. Stipendija – 100 lati mēnesī 4 mēnešus ar iespēju atkārtoti pieteikties dalībai projektā vēl uz 4 mēnešiem. Atbalsts attiecas uz pedagogu, kam pedagoģiskā slodze ir lielāka par 9 kontaktstundām nedēļā.