Vairākos novērotajos ziemāju graudaugu sējumos visā Latvijā ir konstatētas pirmās graudzāļu miltrasas pazīmes. Ziemas kvieši, ziemas mieži, rudzi un tritikāle atkarībā no sējas laika sasnieguši pirmās lapas līdz pat cerošanas sākumstadijai, tāpēc lauksaimniekiem jāpārlūko sējumi.
Valsts augu aizsardzības dienests informē, ka graudaugu laukos konstatētas arī dažādas lapu plankumainības, it īpaši laukos, kuros izsēts nekodināts sēklas materiāls. Sējumus daudzviet inficē dažādas sakņu puves, laukos palielinās liekā ūdens daudzums, kas var labvēlīgi ietekmēt puves attīstību.
Slimību ierosinātāji saglabājas un pārziemo ne tikai augu atliekās, bet arī dzīvos augos – ziemāju graudaugos un graudzālēs, tāpēc šī gada infekcija var palielināt slimību izplatību nākamajā gadā. Lielāks risks slimību straujākai attīstībai pavasarī ir ziemāju graudaugu laukos ar minimalizētu augsnes apstrādi, pēc vasarāju graudaugiem vai atkārtotos sējumos. Vietām graudaugu sējumos konstatēti auzu melnās stiebrmušas, spradžu un sprakšķu kāpuru bojājumi, taču tie ir nenozīmīgi. Arī šo kaitēkļu bojājumi lielākā skaitā novēroti neartajos laukos.
Augu aizsardzības dienesta speciālisti informē, ka ziemas rapsis ir dažādās lapu veidošanās stadijās. Sējumos tikušas konstatētas neīstās miltrasas un sausās puves pazīmes. Krustziežu sausplankumainības infekcijas izplatībai un attīstībai pašlaik ir tendence samazināties, taču atsevišķos laukos šīs slimības infekcija bija sasniegusi pat 50 līdz 80 procentu izplatību.
Arī atsevišķos laukos Gulbenes apkārtnē sausplankumainības infekcija sasniegusi 90 procentus. Tās lielākā izplatība novērota atkārtotos sējumos vai tuvu iepriekšējā gada rapša laukiem izvietotās platībās. Slimību veicinājusi infekcijas materiāla uzkrāšanās un izplatība no nekvalitatīvi iestrādātām augu atliekām. Papildus risku nākamā gada slimību izplatībai radīs šogad rapša sējumos augošās krustziežu dzimtas nezāles.