
Uz 155 metrus augstas klints virs Zalcahas upes ielejas Austrijā atrodas Hohenverfenas cietoksnis. Tas ir iecienīts tūrisma objekts, un tajā diezgan spilgti var izjust dzīvi viduslaikos.
Zalcburgas teritorija atrodas lielas ielejas centrā. No dienvidiem to aptver divas masīvas kalnu grēdas, kuras izveido dabisku barjeru jebkuram ceļotājam vai iekarotājam. Vienīgā iespēja tikt pāri bija kalnu pāreja. 1077. gadā arhibīskaps Gebhards, lai aizsargātu pāreju, blakus Verfenai uzcēla pili. Iespējams, sākumā tā būvēta no koka, bet pēc tam tika paplašināta un nostiprināta. 15. gadsimtā to pārbūvēja arhibīskaps Eberhards III (1403-1427), ņemot vērā artilērijas paplašināšanos. 1524.-1525. gadā Vācijā notika Zemnieku karš, kas skāra arī Zalcburgas teritoriju. Zemnieki un kalnrači vairākus mēnešus ieņēma pili un 1526. gadā kauju laikā daļu cietokšņa iznīcināja. Taču pēc šīs sacelšanās arhibīskaps Mateuss Langs fon Vellenburgs (1519–1540) nostiprināja savu varu un lika sagūstītajiem zemniekiem strādāt Hohenverfenas cietokšņa atjaunošanā.
Bojājumi tika salaboti, un tika uzcelts neliels bastions ar piegulošo vaļņa torni un slēptajām kāpnēm. Arhibīskapa Johana Jakoba Kūna-Belasi (1560–1586) vadībā sākās otrais būvniecības posms, kas balstījās uz lielajiem itāļu cietokšņu paraugiem.
Tagad cietoksnis izskatās tā, kā tas varēja izskatīties 16.-17. gadsimtā.
17. un 18. gadsimtā pils galvenokārt tika izmantota kā cietums.
1623. gadā tika uzcelts tornis, kurā atrodas lielgabali. Tad tika uzcelti vēl vairāki torņi un ūdens cisterna. Pēc tam vairs nekādas lielas izmaiņas cietoksnī nav notikušas līdz pat mūsdienām.
1803. gadā pils Bavārijas pakļautībā tika sagrauta. Imperatora brālis erchercogs Johans lika atjaunot viduslaiku pieminekli laikā no 1824. līdz 1833. gadam romantisku un nostalģisku iemeslu dēļ. Pēc tam pils galvenokārt tika izmantota kā medību nams. 1898. gadā erchercogs Eižens iegādājās kompleksu un pārveidoja to par karalisko rezidenci ar lielu mākslas darbu un ieroču kolekciju. 1931. gadā pils galvenā ēka tika pilnībā iznīcināta ugunsgrēkā. Pēc tam erchercogs Eižens gandrīz pilnībā pārbūvēja pili par saviem līdzekļiem. Tomēr viņš bija spiests pārdot Hohenverfenu nacistu režīmam kā daļu no Austrijas, kad notika Austrijas pievienošana Vācijai. Otrā pasaules kara laikā pilī atradās nacistu partijas izglītības centrs. No 1945. līdz 1987. gadam to izmantoja Zalcburgas žandarmērijas skola.
Cietoksnis ir tūristu piesaistes objekts kopš 1987. gada. Tajā ir atvērts arī piekūnu medību muzejs un regulāri notiek plēsīgo putnu šovi. Ikdienas lidojumu demonstrācijās pils apakšējā pagalmā var redzēt piekūnu, grifu, ērgļu un citu vietējo plēsīgo putnu lidošanas prasmes. Hohenverfenas cietokšņa piekūni sniedz aizraujošu ieskatu gadsimtiem senajā piekūnu medību mākslā.
Hohenverfenas cietoksnis redzams arī filmās un pat datorspēlē.




















































