Otrdiena, 22. jūlijs
Marija, Marika, Marina
weather-icon
+22° C, vējš 2.7 m/s, Z-ZA vēja virziens
Dzirkstele.lv ikona

Vēlas izlīdzināt algas pašvaldībā

Jauno darba atlīdzības nolikumu gandrīz neviens nesaprot
Vakar finanšu komitejā tika izskatīts pašvaldības darbinieku atlīdzības jaunais nolikums. To, kā apliecināja dokumenta veidotāji, vēl pilnībā nepārzina viņi paši, tomēr deputāti nolēma šo jauno atalgojuma sistēmu virzīt apstiprināšanai Gulbenes novada domes sēdē 25.februārī. Vienīgais no šāda lēmuma balsojot atturējās deputāts Nikolajs Stepanovs.

Domes juridiskās un personāla nodaļas vadītāja Vita Kravale informēja, ka Ministru kabineta noteikumi paredz katrā pašvaldībā patstāvīgi izveidot pašvaldības darbinieku atalgojuma katalogu, kas obligāti jāievieš dzīvē, sākot ar 1.aprīli.  

Līdz ar jaunā dokumenta apstiprināšanu spēku zaudēs līdzšinējais darba samaksas nolikums. Jaunā kārtība izlīdzinās algas vienāda līmeņa darbiniekiem pašvaldībā, jo šobrīd tiek diskutēts, kāpēc vienam šī samaksa lielāka, citam mazāka. Tā domes informācijas nodaļas vadītāja Guna Švika uzmundrināja deputātus un pārējos klātesošos pašvaldības darbiniekus, kas uz finanšu komitejas sēdi bija ieradušies sevišķi kuplā skaitā.

 

Jaunā atalgojuma sistēma sakārtota divās sadaļās, viena no tām attiecas uz domes darbiniekiem, otra – uz deputātiem un vēlētajām amatpersonām. Gulbenes novada domes finanšu ekonomiste Daiga Krēsliņa uzsvēra, ka, pielietojot jauno sistēmu domē un tās iestādēs, tomēr darbiniekiem nevarētu būt mazākas algas, salīdzinot ar tagadējām.

 

Darbiniekus dalīs pa saimēm

V.Kravale klāstīja, ka, nosakot algu cilvēkam, kas vada pašvaldību, viens no kritērijiem ir iedzīvotāju skaits administratīvajā teritorijā.

 

Jaunā sistēma paredz pašvaldības darbiniekus sadalīt pa saimēm, pa līmeņiem, lai pēc tam katru varētu izvērtēt individuāli, ņemot vērā konkrētus kritērijus, tostarp kvalifikācijas pakāpi, stāžu, darba apjomu, riska faktorus. V.Kravale pauda, ka izvērtēšana esot samērā vienkārša un ātra – pietiekot ar divām minūtēm uz vienu cilvēku. Viņa piebilda, ka šādu sistēmu zina tie, kas līdz šim strādājuši valsts iestādēs. Katra konkrētā darbinieka izvērtējumā pēc nozīmības 70 procenti ir prasmju vērtējums, 30 procenti – pieredze un darba stāžs. Atsevišķi tiks izvērtēti intelektuālā darba un fiziskā darba veicēji. Pašvaldības amatpersonām, aprēķinot algu, tiks pielietoti koeficienti un ņemta vērā pērn valstī oficiāli noteiktā vidējā darba samaksa mēnesī – 471 lats.

 

Tas ir formāls papīrs?

Nosakot algu ikvienam darbiniekam, aktuāls esot nosacījums, ka tas ir iespējams vienīgi “piešķirtā budžeta ietvaros”. Kā norādīja G.Švika, līdz ar to pašvaldības iestāžu vadītāji nevarēs “improvizēt” ar atalgojumu saviem pakļautajiem darbiniekiem.

 

Deputāts Māris Raģelis jaunā dokumenta projektam veltīja neglaimojošus epitetus, piemēram, “murgs”, “formāls papīrs”. Deputātiem M.Raģelim, Normundam Audzišam, Intaram Liepiņam bija daudz jautājumu, uz kuriem domes darbinieki centās atbildēt vai arī aizbildinājās, ka dokuments tapis pēc standartparauga. Kad jaunā darba samaksas kārtība stāšoties spēkā, tikšot praksē apzinātas kļūdas šajā dokumentā, tad tās deputātiem būs jālabo turpmākajās domes sēdēs.

Dzirkstele.lv ikona Komentāri