Kopš 1.janvāra darbu uzsācis Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts “BIOR”. Institūta pakļautībā tagad strādā arī Vidzemes reģionālā laboratorija Valmierā, kuras pakalpojumus izmanto arī Gulbenes novads.
“Paraugu pieņemšanas kabinets mūsu laboratorijai ir arī Gulbenē – Pārtikas un veterinārā dienesta Austrumvidzemes pārvaldes telpās Gulbenē – Lauku ielā 5, kur paraugus var nodot trīs reizes nedēļā,” stāsta Vidzemes reģionālās laboratorijas vadītāja Anita Škuta. Reģionālā laboratorija sniedz pakalpojumus ne tikai Gulbenes, bet arī Alūksnes, Cēsu, Madonas, Limbažu, Valmieras novadu klientus.
Reģionālās laboratorijas galvenais klients ir Pārtikas un veterinārais dienests. Pakalpojumus izmanto arī individuālie klienti, veterinārārsti, kā arī tiešie pārtikas ražotāji.
“Valmierā savā laboratorijā veicam vienkāršākās analīzes, bet, lai veiktu sarežģītākas analīzes, pārtikas un citus paraugus nosūtām uz Diagnostikas centru Rīgā. Ja kāds pārtikas ražošanas uzņēmums vēlas savu produkciju eksportēt uz ārzemēm, kur ir īpašas prasības, tad vajadzības gadījumā sadarbojamies ar ārzemju laboratorijām,” stāsta A.Škuta.
Laboratorijas vadītāja atgādina, ka cilvēkiem, kuri, piemēram, vēlas izmeklēt govs pienu, dzeramo ūdeni, veikt mājdzīvnieka spalvu analīzi, lai pārliecinātos, ka dzīvnieks neslimo ar kailo ēdi, vai arī cilvēkiem šķiet, ka ir iegādājušies sliktu pārtiku, viņi paraugus var nogādāt uz paraugu pieņemšanas kabinetu Gulbenē, kas šos paraugus nosūtīs uz Valmieru.
“Lielākā izmeklējumu daļa ir laboratorijā ir saistīta ar analīzēm, kas veiktas dzeramajam ūdenim. Esam pārliecinājušies, ka Latvijā ir labs dzeramais ūdens. Izmeklējam arī notekūdeņus, lai pārliecinātos, ka tie tiek attīrīti un tikai tad novadīti upēs un ezeros, nenodarot kaitējumu apkārtējai videi,” stāsta laboratorijas vadītāja. Tiek izmeklēta arī dzīvnieku barība un cits.
“Savu darbību arvien vairāk aktivizē mājražotāji, kuri būtībā ražo tā saukto dzīvo pārtiku. Šie ražotāji vēlas, lai viņu ražotajai produkcijai derīguma termiņš būtu krietni ilgāks par 24 stundām, bet viņiem panākt, piemēram, 72 stundu derīguma termiņu ir diezgan grūti, jo ir jāievēro virkne stingru prasību. Bieži vien ārēji produkts izskatās labs, bet analīzes parāda, ka tas nav turēts atbilstošā temperatūrā un tamlīdzīgi,” stāsta A.Škuta.
Otrā analīžu grupa, kas tiek veiktas, ir izmeklējumi uz dažādām slimībām, kā arī zivju parazītu noteikšanai.
“Protams, klientam par izmeklējuma veikšanu ir jāmaksā, bet, ņemot vērā pašreizējo ekonomisko situāciju valstī, mūsu pakalpojumu cenas ir sarukušas,” piebilst A.Škuta.