Nekustamā īpašuma nodokli samaksājuši apmēram 60 līdz 70 procenti novada iedzīvotāju
Šogad pirmo gadu tiek iekasēts nekustamā īpašuma nodoklis par dzīvojamo platību. Jūlijā iedzīvotājiem tika izsūtīti maksāšanas paziņojumi par šo nodokli. “Dzirkstele” vēlējās uzzināt, cik apzinīgi iedzīvotāji maksā šo nodokli.
Nodokļa summa nav pārāk liela Gulbenes novada domes Attīstības un īpašumu nodaļas nekustamā īpašuma ekonomiste Maija Grāve stāsta, ka kārtīgie un likumpaklausīgie iedzīvotāji nodokli samaksāja, jau uzreiz saņemot maksāšanas paziņojumu, daži aizmāršīgie maksā šobrīd, bet ir daļa, kas to nav izdarījuši. “Iespējams, kādam arī nav ko maksāt, taču, manuprāt, šis nodoklis nav tik liels, lai to nevarētu samaksāt,” vērtē M.Grāve. Viņa norāda, ka pašreiz nodokli ir samaksājuši apmēram 60 līdz 70 procenti mūsu novada iedzīvotāju. Lielākā daļa nodokli samaksāja uzreiz vienā maksājumā, un tikai neliela daļa maksājumu veic divās daļās.
“Ja kāds iedzīvotājs vēl nav saņēmis maksāšanas paziņojumu, lūgums zvanīt pa tālruņiem 64497710, 64474901 vai personīgi vērsties pašvaldībā. Paziņojumus esmu izsūtījusi visiem, taču, iespējams, ka sūtīšanas laikā tas kaut kur ir noklīdis,” saka M.Grāve.
Minimālais maksājums – 5 lati
Protams, cilvēkiem joprojām ir daudz neskaidrību par jauno nodokli. “Daudz neskaidrību rodas saistībā ar likumā noteikto normu, ka vienai personai vienā pašvaldībā minimālais nekustamā īpašuma nodokļa maksājums ir pieci lati. Piemēram, man ar kaimiņu ir tieši tāds pats dzīvoklis, taču kaimiņam vēl kaut kur ir kāds īpašums novadā, tad par visiem īpašumiem Gulbenes novadā minimālais maksājums viņam būs pieci lati, bet man tikai par savu dzīvokli, kaut tas ir pavisam mazs, minimālais maksājums būs 5 lati,” skaidro ekonomiste.
“Es uzskatu, ka šī minimālā maksājuma summa darbojas netaisnīgi attiecībā uz cilvēkiem, kas ir mantojuši vienu mājokli, piemēram, vecāki nomirst un dzīvokli manto divi bērni – viņi katrs maksā 5 latus par šo dzīvokli. Bija arī kāds gadījums, kad vīrs bija miris un dzīvokli mantojusi sieva un pusaudzis dēls. Sieviete bija neizpratnē, ka puika ir saņēmis nodokļu paziņojumu, taču šeit neko nevar darīt, jo viņš arī ir dzīvokļa īpašnieks.” M.Grāve piebilst, ka neskaidrību tiešām ir daudz, taču pašvaldība ir tikai nodokļa administrētājs – nodokļa izstrādātājs bija valdība.
Atgādinām, ka nekustamā īpašuma nodokli aprēķina pašvaldība no Valsts zemes dienesta noteiktās nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības. Likums paredz, ka mājokļa nodoklis ir atkarīgs no īpašuma kadastrālās vērtības: likme dzīvojamām mājām un dzīvokļiem ir 0,1 % no kadastrālās vērtības, ja tā nepārsniedz 40 000 latu; 0,2 % no kadastrālās vērtības daļas, kas pārsniedz 40 000 latu, bet nepārsniedz 75 000 latu; 0,3 % no kadastrālās vērtības daļas, kas pārsniedz 75 000 latu. Sava mājokļa kadastrālo vērtību var atrast interneta mājas lapā “www.kadastrs.lv”.