Tā kā ārā ir auksts un drēgns laiks, aptiekās ir pieaudzis pieprasījums pēc preparātiem un medikamentiem pret saaukstēšanos.
Vairāk ir iecienīti karstie dzērieni
Lizuma aptiekas vadītāja Laima Klimona “Dzirkstelei” stāsta, ka, iedzīvotāju interese par pretsaaukstēšanās medikamentiem ir liela. Vairāk tiek pirkti tradicionālie karstie dzērieni, bet ir palielinājusies interese par dabas līdzekļiem. “Cilvēki prasa gan zāļu tējas, gan arī interesējas par dažādām receptēm, piemēram, kā pagatavot ingveru ar medu un citronu. Ļaunākais šajā rudenī ir tas, ka slimošana sākās jau septembrī. Labāk nebūs arī novembrī un decembrī, un kas zina, kāda vēl būs gripa. Iedzīvotājiem būtu jādomā nevis par to, kā sevi ārstēt, bet par to, lai nesaslimtu. Runājot par imunitātes stiprināšanu, jāzina, ka to nevajag pārstiprināt. Imunitāti nevajadzētu stiprināt ar medikamentiem, bet gan rūdoties, kustoties un esot svaigā gaisā,” iesaka L.Klimona.
Arī Gulbju aptiekas vadītāja Benita Miķelsone apstiprina, ka pretsaaukstēšanās medikamentus cilvēki pērk vairāk. “Parasti jau iedzīvotāji konsultējas ar farmaceitu, kas būtu piemērotāks, jo gadījumi jau ir dažādi. Jāskatās, vai ir temperatūra, vai sāp kakls, vai ir klepus. Cilvēki labprāt pērk zāļu tējas vai klepus sīrupus, kas ir uz ārstniecības augu bāzes. Ja ir nopietnāka saslimšana, tie var arī nepalīdzēt. Pērk arī karstos kompleksos dzērienus pirmajai nepieciešamībai, bet mēs nekad neaizmirstam atgādināt, ka aizrauties ar tiem nevajag. Ja nepaliek labāk, tad ir jāvēršas pie ārsta. Pēc vasaras aukstais laiks tik ātri iestājās, ka cilvēki varbūt arī nepadomāja par piemērotu apģērbu vai arī gadās sasvīst un būt vējā, savukārt cits apaukstējas, strādājot dārzā,” stāsta aptiekas vadītāja.
Mēness aptiekas Gulbenē darbiniece novērojusi, ka iedzīvotāji priekšroku vairāk dod karstajiem dzērieniem. “Šķiet, ka pat masveidā visiem ir kaut kādi vīrusi. Sūdzas par kakla sāpēm, iesnām, tekošiem deguniem, klepiem,” stāsta aptiekas darbiniece.
Arī aptiekā Litenē iedzīvotāji saaukstēšanās gadījumā vairāk ir iecienījuši gan karstos dzērienus, gan dažādas sūkājamās konfektes un tabletes kaklam, gan imunitāti stiprinošus līdzekļus.
Nepārtraukti jādzer silti dzērieni, siltas tējas
Tirzas pagasta ģimenes ārste Dace Mūrniece “Dzirkstelei” stāsta, ka īpaši pie sezonas maiņas un pēc karstās vasaras salīdzinoši daudz slimo ar augšējo elpceļu vīrusinfekcijām jeb saaukstēšanās slimībām. Ir pacienti, kas nāk laikus pēc palīdzības, bet ir tādi, kas nāk tad, kad jau ir attīstījies bronhīts vai plaušu karsonis. “Ar saaukstēšanās slimībām cilvēki vairāk cīnās paši saviem spēkiem. Man, piemēram, labāk patīk, ka saaukstēšanās reizēs lieto nevis karstos dzērienus, bet gan pretsaaukstēšanās līdzekļus un piedzer klāt karstu tēju, jo kāda jēga gāzt ķīmiju karstā ūdenī. Es saviem pacientiem rekomendēju – pirmais darbs, ja esi saslimis, ir “pieslēgties” pie tējkannas. Nepārtraukti jādzer silti dzērieni, siltas tējas, noteikti trīs litri dienā, kā arī vajadzīgs miers un atpūta. Ja vajag, tad temperatūrai jālieto zāles,” uzsver D.Mūrniece.
Viņa atgādina, ka ir jāģērbjas piemēroti sezonai, lai nebūtu auksti, bet lai nebūtu arī tā, ka kustoties ir slapja mugura. Jālieto daudz augļu un dārzeņu, kā arī vitamīni. “Ķīmiskie vai dabīgie vitamīni – ko nu kurš var atļauties. Bet pats galvenais – slimajiem nevajag iziet sabiedrībā, bet tas jau cilvēkiem ir visgrūtāk izpildāmais nosacījums. Darba devējam arī būtu jāsaprot, ja viens darbinieks atnāk ar iesnām, tad pēc nedēļas būs slimi arī citi,” uzsver daktere.