Svētdiena, 27. jūlijs
Marta, Dita, Dite
weather-icon
+22° C, vējš 1.5 m/s, A-DA vēja virziens
Dzirkstele.lv ikona

Video: Gulbīšu parkā Gulbenē manīti milzu kailgliemeži, kas ēd Spānijas kailgliemežus (11)

Foto: Diāna Lozko

Milzu kailgliemezis (Limax maximus), bieži saukts arī par tīģergliemezi, ir liela izmēra sauszemes kātacu plaušgliemezis no lauka kailgliemežu dzimtas (Limacidae). Šī ir Limax ģints tipiskā suga. Šis kailgliemezis ir viens no lielākajiem kailgliemežiem pasaulē, sasniedzot 10 līdz 20 cm garumu. Tā ķermenis parasti ir gaiši pelēks vai pelēkbrūns ar tumšākiem plankumiem, kas atgādina leoparda vai tīģera rakstu. Vācijā šo sugu dēvē par Tigerschnegel (tīģergliemezis). Šāda informācija atrodama “Vikipēdijā”.

Sugas dabiskais izplatības areāls ir Eiropa, taču tā kā invazīva suga ir ievazāta un izplatījusies daudzviet pasaulē. Lai arī milzu kailgliemezis var kaitēt dārza kultūrām, tas bieži tiek uzskatīts arī par noderīgu, jo barojas ar citu kailgliemežu sugām un to olām, piemēram, invazīvo Spānijas kailgliemezi.

Īpaši neparasts ir šīs sugas pārošanās process, kura laikā divi īpatņi, savijušies kopā, nolaižas no koka zara vai citas paaugstinātas vietas biezā gļotu pavedienā.

Izstiepta ķermeņa garums var sasniegt 10-20 centimetrus. Tam raksturīga pelēcīgi brūna vai pelēka ķermeņa pamatkrāsa, ko rotā divas līdz trīs tumšas gareniskas svītras uz muguras. Dažiem īpatņiem šīs svītras var būt pārtrauktas, veidojot plankumu rindas.

Krāsojuma un raksta variācijas ir ārkārtīgi plašas – uzskata, ka dabā nevar atrast divus pilnīgi identiskus īpatņus.

Milzu kailgliemeži var nodzīvot piecus gadus. Vienā dējumā ir 60–100 olu, taču ne visi mazuļi izdzīvo, jo ienaidnieku pietiek. Kailgliemežus gan pasargā gļotas, kuru dēļ daudzi dzīvnieki tos negrib ēst.

Latvijā visvairāk līdzīgs milzu kailgliemezim ir tumšais kailgliemezis (Limax cinereoniger), kurš parasti ir tumšāks un ar mazāk izteiktu raibumu, kā arī tā pēdai ir raksturīgas tumšas malas un gaiša vidusdaļa, savukārt milzu kailgliemeža pēda ir vienmērīgi balta. Tumšais kailgliemezis ir iekļauts īpaši aizsargājamo sugu sarakstā.

Video: Diāna Lozko
Foto: Diāna Lozko

Dzirkstele.lv ikona Komentāri (11)

Jeļena
15:09 25.07.2025
Siguldas pagasts, Jūdaži ciematā arī ir.
Jānis
15:19 25.07.2025
Ko tad darīt tadu ieraugot, paslavēt par cīņu pret brūnajiem vai likt tajā pašā burkā?
Tieši tā
15:43 25.07.2025
Tieši tā -paslavēt un nekādā burkā nelikt, jo viņš nekādus diži lielus postījumus nedara. Bet tumšais kailgliemezis vispār ir aizsargājams. Ne visu, kas dzīvo, jāliek burkā.
Anda
16:38 25.07.2025
Nekādu pienesumu "spāņu" apkarošanā no viņiem nejūt. "Spāņu" kļūst arvien vairāk, neskatoties uz to, ka katru vakaru šos nolasu, bet raibos atstāju. Šos gliemežus atceros redzējusi 40 gadus atpakaļ- ja būtu tik naski kā dažs stāsta, "spāņus" te nemanītu. Melngalvas kailgliemeźi arī šogad nebijušos daudzumos- avenes noslienā, zemenēs iegraužas. Vai tik tas nebūs mīts par viņu derīgumu.
16:51 25.07.2025
Tikai burkā kur sāli ar etiķi marinādei, lai sanāk marinēts produkts. Tad vāku virsū un sūtām svensoniem. Ja jau pūdētas zivis var ēst, tad marinēti gliemeži arī būs ok....
Hm
16:55 25.07.2025
Melngalvas mīkstgliemezis arī ir invazīva suga, ja tas ir tas, ko jūs domājat. Bet milzu kailgliemezis nav visur sastopams, bet ir mūsējais un labais. Spānijas kailgliemeži gan šķiet, ka nu jau ir visur, kur tik pagriezies.
Gugu Zumzum
22:45 25.07.2025
Man viņu ir daudz, Rīga Lucavsala, Garākais bija ap 20cm, stāsta, ka ēd spāņinieku olas, bet nezinu... ik pa laikam kādu iznīcinu kopā ar pārējiem, trakākie ir pelēkie ar melliem radziņiem, +-5cm gari, un kailiķu bērni, man liekas tur visas sugas ir superkaitīgas, jo šos sīkos var tikai nopurināt, un tad tie pazūd uz zemes.... traka vasara kailiķi pataisa kailu dārzu...
02:27 26.07.2025
Vēl nedēļu atpakaļ bija pilns pagalms ar spāņu briesmoņiem.Par cik raibie savairojušies tad spāņu reti var sastapt.Citur gan vēl staigāju un lasu, pārsvarā pa nakti,tad lien ārā no visiem stūriem.Citi ir tik lieli,kā salikt manus divus pirkstus kopā.Raibie mums dzīvo kartupeļu kaudzē jau vairākus gadus un nebija nograuzti ne laksti,ne kartupeļi.Vakar lasīju un divās vietās redzēju,ka raibais ir uzklupis spāņiem.Vēl nofotografēju.
Rota
08:04 26.07.2025
Un ko par to domă můsu speciălisti?Citos novados paśvaldïbas palïdz ar apkarośanu. Pastaigăjiet pa Kalpaka ielu vakară pėc lietus.Tur drïz nebůs kur kăju likt.
Сс
09:14 26.07.2025
Tādi Gulbenē jau sen dzīvo .Pirmo nobildēju apmēram 8 gadi atpakaļ.
Dzērvīte
11:10 26.07.2025
Mans priekšlikums --KATRAI pašvaldībai atvēlēt zināmu summu Spānijas gliemežu lasītājiem . Piemēram par 1kg - 2 eiro . Būs cilvēki , kuri tādējādi gribēs piepelnīties.