Trešdiena, 16. jūlijs
Egons, Egmonts, Egija, Henriks, Heinrihs
weather-icon
+17° C, vējš 1.74 m/s, Z vēja virziens
Dzirkstele.lv ikona

10 gadus vecā Nelle Mezīte blakus mammai apguvusi sveču liešanu

Ar vislielāko mīļumu. Par svecēm, to liešanu, par aromātiem gan mamma Ilze, gan arī meita Nelle Mezīte (attēlā) stāsta daudz un labprāt. Nelle parāda, kuru sveču tapšanā piedalījusies un kāds aromāts pašai patīk visvairāk. Foto: Diāna Odumiņa.

Tuvojas Lāčplēša diena, kad iededzam sveces, godinot Latvijas brīvības cīnītājus. Drīz svinēsim arī Latvijas Republikas proklamēšanas dienu un atkal degsim sveces. Vislabāk noderēs no Latvijas dabas materiāla – bišu vaska – veidotās. Tieši tādas, turklāt arī aromatizētas ar dabīgajām eļļām veido Ozolkalna iedzīvotāja Ilze Mezīte. Kopā ar 10 gadus veco meitu Nelli viņa savas lietās sveces piedāvā pircējiem ceturtdienas tirdziņā Gulbenē. Jau pirms iedegšanas šīs sveces ir aromātiskas. Tām ir arī nosaukumi, piemēram, “Rudens Avenes”, “Ķirbju pīrāgs”, “Ābolu pīrāgs”, “Zaļā tēja ar citronu”.

Sveces ir tīras un zeltainas

“Esmu ar savām svecēm Gulbenē tirgojusies tikai dažas reizes un jau jūtu ļoti lielu interesi. Paziņa, pie kuras es šajā tirdziņā vienmēr pērku kāpostus, man teica: “Tev piestāv! Tev sen vajadzēja nākt uz tirdziņu un tirgoties pašai!”,” stāsta I.Mezīte.

Viņa mīl sava darba produktu un par to saka tā: “Bišu vaska sveces deg lēnāk nekā parafīna vai sojas sveces. Bišu vasks ir dabīgs un degot uzlabo gaisu. Taču šis materiāls nemēdz būt lēts.” I.Mezīte piebilst, ka ceturtdienas tirdziņā savas sveces rāda blakus floristes Jolantas Apsītes lieliskajiem darbiem un tas viss veido patiesi latvisku starojumu un auru.

Šī aizraušanās ar svecēm I.Mezītei esot sākusies ar pašas vajadzībām. “Man patīk sveces, gadu es nodarbojos ar to liešanu. Sāku pagājušajā gadā,” viņa teic. Bišu vasku I.Mezīte vispirms esot centusies atrast un iegādāties Gulbenes novadā, taču tas nav izdevies. Atradusi sadarbības partneri ārpus novada, bet tepat Latvijā. Esot izdevies piemeklēt patiešām ļoti kvalitatīvu bišu vasku bez piejaukumiem. Tādējādi I.Mezītes lietās sveces, kā uzsver viņa pati, ir tīras un zeltainas. Tam esot milzīga nozīme. Agrāk I.Mezītei licies, ka vissvarīgākais ir, no kāda materiāla gatavots deglis. Vēlāk sapratusi – vaska kvalitāte ir pati galvenā. Savukārt eļļas aromātisko bišu vaska sveču veidošanai I.Mezīte pasūta ārzemēs.

Svarīgi, ko mēs elpojam

“Mani neapmierina sintētiski aromāti. Es gribu, lai manas sveces smaržo dabīgi, tāpēc es meklēju un atradu ļoti augstas kvalitātes eļļas. Nevar teikt, ka šīs eļļas ir simtprocentīgi ekoloģiskas, taču tās ir paredzētas speciāli svecēm, tāpēc degšanas brīdī nav kaitīgas. Turpretī citu eļļu, kas svecēm nav domātas, izmantošana degšanas laikā ir kancerogēna. Svarīgi, ko mēs elpojam. Manas sveces degot nav ķīmiskas, nav kancerogēnas,” skaidro I.Mezīte.

Viņa arī stāsta, kā top sveces no bišu vaska. Vispirms vasku silda ūdens peldē. Tad pievieno zināmu daudzumu aromāteļļas un masu maisa vismaz trīs minūtes. Tad ņem trauciņus vai formiņas, ievieto kokvilnas dakti un iepilda bišu vasku. Pēc tam gaida, kad masa sacietē. Šajā procesā aktīvi iesaistoties I.Mezītes bērni. Viņas meita Nelle to “Dzirkstelei” apstiprina. Mamma piebilst – noteikti meitai skolā sveču liešana kļūs par mācību uzņēmuma pirmo projektu. Bet pati I.Mezīte būšot sev atradusi jaunu aizraušanos, kurā gribēs dalīties ar sabiedrību.

I.Mezītei ir sava mājaslapa “Kastanmuiza.lv”, un viņa veiksmīgi sveces tirgo arī internetā. Tālākā vieta, uz kurieni aizceļojušas viņas lietās sveces, esot Jaunzēlande. Mājaslapas nosaukums dots par godu I.Mezītes ģimenes īpašumam. “Kastaņmuiža” ir celta 1880.gadā – sena, skaista, ar rokām būvēta šķelto akmeņu un ķieģeļu ēka. Kopš 2019.gada ēka pieder Mezīšiem. 2021.gadā sākās “Kastaņmuižas” atjaunošanas darbi: jaunas akas rakšana, kanalizācijas ārējās sistēmas izveide un uzstādīšana, ūdens pievilkšana pie mājas. “Un pats galvenais – izmantosim ģeotermālo enerģiju “Kastaņmuižas” apsildīšanai,” stāstīts mājaslapā.

– Diāna Odumiņa

Dzirkstele.lv ikona Komentāri