Piektdiena, 18. jūlijs
Rozālija, Roze
weather-icon
+15° C, vējš 2.11 m/s, A-ZA vēja virziens
Dzirkstele.lv ikona

Aizrīšanās var būt ar nopietnām sekām, svarīgi klātesošajiem sniegt cietušajam pirmo palīdzību, kamēr mediķi vēl ir ceļā

Foto: no “Dzirksteles” arhīva.

Gulbenē 26.oktobrī kolēģi Gulbenes novada pašvaldības administratīvajā ēkā izsaukuši Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķus sakarā ar darbinieces pēkšņiem veselības traucējumiem. Tā, kā izrādās, bija aizrīšanās. Kamēr mediķi vēl nebija ieradušies, darbabiedri centās sniegt cietušajai pirmo palīdzību.

Pēc neatliekamās palīdzības sniegšanas uz vietas, kas ilgusi apmēram stundu, cietusī tika nogādāta stacionārā, kur atrodas joprojām, – liecina “Dzirksteles” rīcībā esošā informācija.

Negadījums bijis pusdienu pārtraukuma laikā

Vidzemes reģionālā Valsts darba inspekcijas Gulbenes sektora vadītājs Ainārs Šmagris “Dzirkstelei” saka, ka notikušo nelaimi izvērtējot cietušās darba devējs. Pašvaldības administrācijā esošā darba aizsardzības vecākā speciāliste ir ziņojusi inspekcijai par faktu. Taču, ja negadījums iestādē ir noticis pusdienu pārtraukumā, tad tas nebūšot saistīts ar darba apstākļiem, – viņš skaidro.

Pēc “Dzirksteles” rīcībā esošās informācijas negadījums novada pašvaldībā bijis drīz pēc domes sēdes, kura beidzās pulksten 12.26. Oficiālais pusdienu pārtraukums šajā iestādē ceturtdienās ir no pulksten 12.15 līdz 13.00.

NMPD brigāžu atbalsta centra Gulbenē vadītāja Iveta Zurkova “Dzirkstelei” saka – pamanot kādu aizrijamies, klātesošajiem ir svarīgi ne tikai izsaukt NMPD mediķus, bet arī pašiem mēģināt novērst aizrīšanās cēloni. “Ja neko nedarīs un tikai gaidīs atbraucam mediķus, cietušais tikmēr var aiziet bojā. Jādara ir tūlīt un uzreiz! Ja cilvēks nevar elpot pāris minūtes, var iestāties bezsamaņa, un tas var beigties ļoti slikti,” viņa uzsver.

Šādā situācijā sliktākais – nedarīt neko, lai palīdzētu

NMPD pirmās palīdzības eksperts Miķelis Puķītis “Dzirkstelei” uzsver: “Līdzcilvēku pareiza rīcība var būt izšķiroša, jo bieži cilvēks, kurš aizrijies, pat nepagūst neko pateikt, tāpēc ir jārīkojas ātri. Šādā kritiskā situācijā jānoliek emocijas malā un galvenais – nekavējoties jāzvana uz ārkārtas tālruni 113, kā arī jāsniedz pirmā palīdzība. Nopietna aizrīšanās ir dzīvībai bīstama, jo pilnīga elpceļu nosprostošanās rada lielu nosmakšanas risku, strauju samaņas zudumu, nereti arī cilvēka nāvi. Aizrīšanās gadījumā situācija var kļūt ļoti nopietna zibenīgi, tāpēc izšķiroši svarīga ir līdzcilvēku iesaiste, sniedzot pirmo palīdzību līdz mediķu ierašanās brīdim, jo katra minūte var būt dzīvības cenā. Tieši tāpēc aicinām ikvienu atkārtot pirmās palīdzības zināšanas, lai, notiekot nelaimei, zinātu, kā rīkoties un palīdzēt cietušajam.”

M.Puķītis skaidro: “Aizrīšanās situācijas var atpazīt pēc šādām pazīmēm: nespēja parunāt, nespēja skaļi klepot, panika, apgrūtināta un svilpjoša, šņācoša elpošana, asarojošas acis, apsārtusi seja, samaņas traucējumi. Aicinām ikvienu sniegt palīdzību, ja ir aizdomas par aizrīšanos! Ja neesat pārliecināts par to, kas jādara šādās situācijās, nesatraucieties! Tiklīdz piezvanīts uz ārkārtas tālruni 113, dispečeri sniedz precīzas norādes pa telefonu – soli pa solim saka priekšā, kādas darbības jāveic, kamēr uz notikuma vietu trauksies NMPD mediķu brigāde. Pats svarīgākais ir rīkoties, jo vissliktāk ir nedarīt neko!”

Prakse: visbiežāk aizrijas tieši pieaugušie cilvēki

M.Puķītis saka, ka visbiežāk nopietnu aizrīšanos piedzīvo tieši pieaugušie, kuri dara vairākas darbības vienlaikus – ēd, dzer un runā, kā arī tās personas, kuras slimības dēļ atrodas uz gultas vai ir ar rīšanas traucējumiem. Jā, bieži tiek saņemti arī izsaukumi, kuros aizrijušies ir arī bērni. Visbiežāk šādi negadījumi notiek, bērnam mutē iebāžot rotaļlietu vai kādu citu sīku objektu, kas glabājas mājās un radījis bērnā interesi, piemēram, dāvanu iesaiņošanas materiālu, monētas, kastaņus, kancelejas preces utt.

“Dzīvībai bīstami ir tie gadījumi, kad svešķermenis (gaļas gabals, ābols, biezputra, smalkmaizīte, principā jebkurš pārtikas produkts, arī sīki priekšmeti, piemēram, pogas, sīkas rotaļlietas) nokļūst dziļāk elpceļos. Tad tā ir dzīvību apdraudoša epizode, kas prasa ne vien tūlītēju neatliekamās medicīniskās palīdzības izsaukšanu, bet arī notikuma aculiecinieku prasmi nekavējoties sniegt palīdzību cietušajiem,” skaidro M.Puķītis.

I.Zurkova saka – pirmās palīdzības programma iekļauj arī palīdzību cilvēkam aizrīšanās gadījumā. Kā zināms, pirmās palīdzības sniegšana obligāti ir jāapgūst tiem, kuri vēlas iegūt transportlīdzekļa vadītāja apliecību. Tāpat šīs prasmes ir obligātas medniekiem un citiem. I.Zurkova uzskata, ka svarīgi būtu prast katram iedzīvotājam mācēt otram sniegt pirmo palīdzību.

Mēdzot būt arī tā, ka neviens nav redzējis, kas tieši ar cilvēku ir noticis, jo atrod bezpalīdzības stāvoklī esošu. Tad ir grūti saprast un aizdomāties, kas tieši ir noticis.

Fakti

* Šogad pirmajos desmit mēnešos Latvijā ir bijuši 376 izsaukumi aizrīšanās dēļ – vidēji 1 izsaukums dienā, no kuriem 21 gadījumā mediķiem bija nepieciešams veikt atdzīvināšanas pasākumus, savukārt 12 aizrīšanās gadījumos cilvēku glābt vairs nebija mediķu spēkos un viņš gāja bojā.

Avots: NMPD

Kā pareizi palīdzēt cietušajam aizrīšanās gadījumā?

  1. Mudini klepot! Visbiežāk sīkākus ēdiena gabaliņus, ar ko gadījies aizrīties, cilvēkam izdodas atklepot un elpošanas ceļi atkal ir brīvi. Kamēr cilvēks klepo, viņš nesmok, lai gan elpošana ir apgrūtināta. Ja aizrijies ir bērns un viņš klepo, pieaugušajiem vispirms viņš jāmierina un jāmudina klepot. Ja svešķermeni atklepot neizdodas un cilvēks sāk smakt, seja kļūst sārta, steigšus jāsniedz palīdzība!
  2. Izsauc mediķus! Kādam palūdz izsaukt neatliekamo medicīnisko palīdzību, zvanot uz 113. Ja esi viens, zvanu veic pēc pirmajiem pieciem sitieniem starp lāpstiņām, sarunai izmantojot skaļruni, lai varētu turpināt sniegt palīdzību.
  3. Liec noliekties uz priekšu! Noliec cietušā ķermeņa augšdaļu uz priekšu, ar vienu roku pieturot, balstot cietušā krūškurvja vidu no priekšpuses. Ja palīdzība jāsniedz bērnam, nometies uz ceļiem, lai jūs abi atrastos vienā līmenī.
  4. Pieci sitieni starp lāpstiņām! Ļoti svarīgi, lai sitiens tiktu izdarīts ar plaukstas pamatni starp lāpstiņām ar cietušā vecumam un svaram atbilstošu spēku (bērns, pieaugušais) kustības virzienā uz leju un tad uz priekšu, nevis vienkārši pliķējot pa muguru.
  5. Lieto Heimliha paņēmienu! Ja joprojām svešķermenis elpceļus nav atbrīvojis, cietušo atliec gandrīz vertikāli, nostājas cietušajam aiz muguras. Aptver cietušo ribu loku līmenī. Savas stiprākās rokas dūri novieto vidū starp cietušā nabu un krūšu kaula galu un ar otru roku aptver savu dūri. Veic 5 spēcīgus, asus rāvienus virzienā uz sevi un uz augšu (uz diafragmu). To darot, uz balss spraugu virzās gaisa plūsma un svešķermenis var tikt izstumts.
  6. Atkārto, kamēr izdodas! Ja joprojām svešķermenis atrodas elpceļos, turpini pamīšus veikt gan sitienus starp lāpstiņām, gan Heimliha paņēmienu. Un tā turpina, kamēr izdodas atbrīvot elpceļus vai ierodas mediķu brigāde.
  7. Ja nosmakšanas draudus izdevies veiksmīgi novērst – cietušais atkal var brīvi elpot. Ja neizdodas un cietušais ir bezsamaņā, tad jāveic atdzīvināšanas pasākumi.

Avots: NMPD

Dzirkstele.lv ikona Komentāri