
Viņa vārds Latvijā ir labi pazīstams, cienīts. Andris Račs ir populārs astroloģijas (grieķu: astron — ‘zvaigzne’ + logos — ‘mācība’) pārstāvis Latvijā. Jau 30 gadus viņš darbojas kā savas dibinātās skolas astrologs.
Tikšanās Gulbenē ar astrologu notika attālināti un laikā ierobežoti, taču tas nemazināja sarunas spraigumu. Sarunu ar gulbeniešiem A.Račs sāka ar atgādinājumu – viņš pats pirmais ir sācis piedāvāt cilvēkiem apgūt astroloģiju latviešu valodā, lai gan pašam to savā laikā nācies mācīties krieviski. Viņš šo nozari savai profesionālajai karjerai esot izvēlējies “tīri intuitīvi” un “tik spīdošas acis” kā brīdī, kad pats sācis mācīties astroloģiju, viņam vairs nekad nav bijušas – “pirms un pēc tam”. Profesionālās darbības gaitā, “lai nesadegtu”, A.Račs kopš 40 gadu vecuma esot sācis “dozēt” savu profesionālo slodzi, lai paliktu laiks un spēks “arī bērniem un sev”. Viņš ir sapratis, ka astroloģijā nav iespējams cilvēkus pieņemt pēc pieraksta uz priekšu daudzu mēnešu garumā. Astrologa palīdzība parasti cilvēkam ir vajadzīga uzreiz, šajā brīdī. Piemēram, vīrs sievai vakar pateicis, ka šķirsies, un viņai šodien vajag saprast, kas notiek. Tāpēc A.Račs savu klientu pieplūdumu regulē ar savu pakalpojumu cenrādi – atlaidi viņš piedāvā vienīgi daudzbērnu vecākiem, senioriem un jauniešiem.
Astrologam svarīga sajūta: ir labi izdarīts
Uz jautājumu, vai ir kādreiz bijusi doma nomainīt profesiju, A.Račs atbildēja: “Protams, kaut kādā pārslodzes brīdī es domāju – iešu par dārznieku. Bet negribētu muguras sāpes. Tomēr labāk, lai galva sāp.” Pats viņš, to sakot, smaidīja un piebilda, nekad jau nevarot zināt.
Savā darbībā A.Račs vadās pēc ētikas kodeksa. Viņš ir Latvijas Astrologu asociācijas (dibināta 2000.gadā) biedrs un sešu cilvēku lielās valdes loceklis. J.Račs sacīja, ka pēc specializācijas vairāk ir klasiskās astroloģijas piekritējs, jo tā ir vismaz 1000 gadu laikā pārbaudīta mācība. Viņš piebilda, ka Pēdējos 100 gados astroloģija ir attīstījusies tieši psiholoģiskajā virzienā. Agrāk tā ir bijusi vīriešu darbošanās joma, bet tagad – vairāk sieviešu.
A.Račs novērojis – cilvēkiem ir interese par astroloģiju. Katru gadu viņa astroloģijas skolas 1.kursā esot kādi 30 mācīties gribētāji vai pat vairāk. Taču visi skolu nepabeidz, tas izdodoties kādiem “padsmit” cilvēkiem. Iemesli tam ir visdažādākie. Kāds ir ārpus Latvijas, citam vairāk laika jāveltī ģimenei un bērniem, vēl citam pazūd gribasspēks mācīties.
Tomēr kopsavilkums ir tāds, ka Latvijas atjaunotajā brīvvalstī astroloģija cilvēkus tomēr interesē. Un interesē visu laiku. “Man ir liels prieks, ka šī interese ir starp ļoti izglītotiem un tādiem saprātīgiem cilvēkiem, kuriem netrūkst drosmes kaut ko darīt, nevis tikai glābiņu meklējot (vēršas pie astrologa – red.). Nevis pasūdzēties, bet kā labāk darboties! Tas varbūt ir vairāk mans virziens,” sacīja A.Račs.
Par kolēģiem astrologiem A.Račs teica – “visi mēs esam personības”. Un katram astrologam ir savi cilvēki, kuri jūt piesaisti konkrētajam šīs profesijas pārstāvim. “Man ir ļoti paveicies,” teica A.Račs. Kad studējis šo mācību, skolotājs sacījis – varbūt tikai vienu procentu klientu interesēs garīgi, dvēseliski jautājumi. Vairumu interesēšot tīri materiālas dabas tēmas, piemēram, par nekustamajiem īpašumiem. “Paldies Dievam, ļoti liels procents nāk un prasa” tieši par iekšējiem, par garīgajiem jautājumiem, sacīja A.Račs. Un atzinās: “Ja tā nebūtu, es šo nodarbi nespētu tā ilgi… No cilvēkiem, ar kuriem mums par būtisko (garīgo – red.) saruna, man nav noguruma. Cilvēks aiziet pacilāts. Un man arī ir sajūta, ka kaut kas labs ir izdarīts. Bet, ja man stundu ir jārunā par tiesām un īpašumiem, ir sajūta – man jāiet atpūsties. Jo tas – tā smagi.”
Reizēm ir interesanti diskutēt ar skeptiķi
A.Račs labi saprot, ka ne visiem astroloģija šķiet uzticama mācība. Joprojām ir tādi, kuri saka – “muļķības” vai “galīgi garām”. A.Račam reizēm ir interesanti padiskutēt ar skeptiķi, ja gadās tāds klients. Parasti izdodoties likt aizdomāties, ka “laikam jau tur kaut kas ir” tomēr. Tajā pašā laikā viņš atzinās – viņā nerada iekšēju komfortu cilvēki, kuri akli uzticas astroloģijai un prognozēm. Arī viņš pats savā darbā līdzinās garīdzniekam, kurš visu laiku pārbauda savu ticību Dievam. A.Rača gadījumā – ticību astroloģijai. Gadus piecpadsmit viņš nemitīgi sevī ir risinājis monologu: vai tiešām tā ir? “Tagad kādus gadus piecus vai bišķīt vairāk es esmu nomierinājies. Man vairs neprasās pārbaudīt. Es sapratu, ka laikam… nevis laikam, bet ka tā ir,” sacīja A.Račs. Tomēr joprojām viņš astroloģijai pievēršas “uzmanīgi” un nesteidzas “uzreiz ticēt”.
Runājot kopumā par šo nozari, A.Račs teica – reizēm astrologi cilvēkiem liek noticēt “kaut kādām skaistām vai briesmīgām lietām”. “Diemžēl starp mums (astrologiem – red.) netrūkst tādu, kas to veicina. Kurš tad nekļūdās? Dakteri reizēm arī kļūdās,” tiešs bija A.Račs. Viņaprāt, astroloģijā “80 procenti pareizības” – tas jau ir labs rādītājs. “Es nezinu, vai Tomam Bricim ir labāks skaitlis,” piebilda A.Račs. Laika gaitā kā astrologs viņš ir atmetis cerību, ka cilvēki “vienmēr izmantos iespējas”, kuras viņiem ir rakstītas zvaigznēs jeb personiskajā astroloģiskajā kartē. Bieži vien cilvēki nevēloties izmantot savas iespējas, tāpēc astrologs nekad nevar apgalvot, ka būs tieši tā un ne citādāk.
Un vēl profesionālā joma viņam likusi saprast, ka šodien cilvēkiem “ir moderni sūdzēties”. Taču diemžēl mēs neapzināmies, ka “tās mūsu “uzpūstās” problēmas ir nieks”. Kad situācija ir izšķiršanās – “dzīvība/nāve” – tad, pēc A.Rača domām, patiešām ir problēmas.
Uz jautājumu, ko tomēr nevar uzzināt pie astrologa individuālajās konsultācijās, viņš atbildēja: “Īsti jau līdz galam droši nevar zināt, kad būs tā pēdējā stundiņa. Var nojaust, bet ne zināt. Horoskopam ir derīguma termiņš. Un tas termiņš ir uz dzīvi. Dzīve beidzas, un viņš kļūst nederīgs. Viss.”
Dzīvība – tas astroloģijā ir pats galvenais un “nekā svarīgāka nav”, tāpat kā nepieciešamība būt pateicīgam tēvam un mātei. Pieskaroties tādai smagai problēmai kā atkarības, A.Račs teica: “Tas ir jautājums par prāta skaidrību. Par to visu laiku ir jādomā. Tas ir kā logi – ja mēs tos nemazgāsim, paliks netīri.” Viņš salīdzināja – ka dulli ir ar mašīnu braukt tumsā, neko neredzot. Jārunā par gaismu. Sanskritā “astroloģija” tiek tulkota kā gaisma – norādīja A.Račs. Tas nozīmē skatīties uz lietām ne jau vienkārši “no gaišās puses, bet skaidrā”. “Redzēt realitāti skaidrā, ko latviešu valodā tādā galējā nozīmē sauc par gaišredzību,” teica A.Račs. Gaišredzība viņa izpratnē nav nekas gatavs. Tā ir iespēja pakāpeniski ieraudzīt aizvien labāk. To viņš uzskata par astrologa ceļu.
Cilvēks prasa astrologam izlemt viņa vietā
Vai es gribēšu nākamgad precēties? – arī tādus jautājumus reizēm klienti uzdod A.Račs sacīja – tas nozīmē, ka cilvēki prasa, lai astrologs izlemj viņa vietā. Viņš novērojis, ka Zivju horoskopa cilvēki nereti jautā astrologam apmēram tā: “Pasakiet, lūdzu, ko es gribu!” Astrologs cilvēka personiskajā astroloģiskajā kartē “nevar redzēt konkrētus vārdus, uzvārdus, adreses”. Ja izveidojas savstarpējas uzticēšanās saikne ar klientu, “nojautas atnāk” arī līdz detaļām, kur pat grūti iedomāties, ka tas ir iespējams. “Astrologam nebūtu vērts jautāt, kā sauks manu vīru, bet varētu prasīt, vai mana vīra vārds būs Jānis, vai es viņu jau pazīstu,” stāstīja A.Račs.
Piemēram, kāds puisis jautājis astrologam, kā emocionāli atbrīvoties no iekšējās saiknes ar šķirto sievu. Precīzu atbildi sniegt bijis grūti. Iemesls? “Kamēr viņš netiks galā ar savām dzimtas problēmām, tikmēr viņš satiks savā ceļā meitenes, ar kurām būs jāmokās,” skaidroja A.Račs. Tas nozīmē, ka klientam vispirms ir “jātiek galā ar sevi” un tad “būs izredzes satikt cilvēku, ar kuru tik daudz nebūs jāmokās”, “jo tas mājasdarbs jau būs izdarīts”. Taču šā cilvēka vietā astrologs “mājasdarbu” veikt nevar. Astrologs kā ārsts bieži vien saprot, kas cilvēkam jādara, bet saprot, ka nedarīs un ka nekas nemainīsies.
Astrologs “nevar pateikt cilvēka līmeni, vai viņš “augs” vai “ies uz leju, no tās būs daudz kas atkarīgs”. Pēc A.Rača domām, “ne jau grūtums” kaut ko noteiks “vai vieglums”, bet gan cilvēka rīcība. Rīcība šajā kontekstā “ir attīstība”.
“Kā aksiomu” ikviens astrologs uztver to, ka mums katram ir dvēsele un ka katrai ir savs ceļš, kas nebeidzas līdz ar fiziskā ķermeņa nāvi. “Es nezinu nevienu astrologu, kurš kādreiz būtu izteicies, ka katram ir tikai viena dzīve. Visi to pieņem automātiski. Daži nedomājot, daži ļoti dziļi domājot. Tas patiesībā liek ļoti nopietni izturēties pret to, ko mēs domājam, darām,” sacīja A.Račs. Lielā mērā tas reizēm palīdz izprast, kāpēc kādam ir nosacīti viegla vai grūta tieši tagad materiālajā pasaulē. Nevar visu “pamatot tikai ar vidi, laikmetu vai bērnības traumām”, sacīja A.Račs. Vienkāršs piemērs – vienā ģimenē aug brāļi un māsas, kuriem ir vieni vecāki, taču katram bērnam ir citāds raksturs, liktenis.
“Es pats neuzskatu, ka vajag līst pagātnē. Ir vairāk jādomā uz priekšu. Liekas, kristietība ir gudrāka,” teica A.Račs. Tajā pašā laikā no savas astrologa pieredzes viņš zinot – astrologs cilvēka dzimšanas kartē redz daudz vairāk. Personiskais horoskops, pēc A.Rača vārdiem, ir sava veida “cilvēka CV vai raksturojums no iepriekšējās dzīves, tur ir rekomendācijas” un apliecinājums tam, ko konkrētais cilvēks vēlētos. “Grūti ir cilvēkiem pieņemt, ka to, ko mēs piedzīvojam, mēs to arī gribam. Mūsu slinkā daļa negrib, bet dvēsele grib,” teica A.Račs.
Vai astroloģijā var smagi kļūdīties?
Svarīgi, ko kurš meklē astroloģijā. “Ko meklē bite un ko muša,” tēlaini sacīja A.Račs. To arī atrod! “Vai problēmas vai iespējas, vai sodus, vai balvas,” skaidroja astrologs. Tāpēc arī katra kolēģa pieeja un darba iznākums, izvērtējot konkrēta cilvēka astroloģisko karti, būs savā ziņā atšķirīgs. Te viņš atkal piesauca salīdzinājumu ar medicīnu: “Kāpēc ārsti sarīko konsiliju, kad galīgi nevar saprast?” Tajā pašā laikā A.Račs atzina, ka “novērotājs” var ietekmēt procesu; pateiktais vārds var atstāt savu iespaidu. Viņš gribētu, lai šī ietekme mazāk būtu emocionāla, vairāk racionāla. A.Račs pauda – klients izvēlas savu astrologu. Ja neveidojas saikne, meklē citu. Tāpat kā savu skolotāju, ārstu, frizieri vai zobārstu. “Visiem viss neder,” teica A.Račs.
Ja runa ir par kādiem nenovēršamiem notikumiem, A.Račs sacīja: “Es speciāli necenšos meklēt (astroloģiskajā kartē – red.). Nenovēršamo mēs, pirmkārt, nevaram izmainīt, otrkārt, laiku līdz tam padarām cilvēkam patiesībā sarežģītu un emocionāli nospiestu. Un vēl var pie tam kļūdīties.”
Taču mēdz būt arī kuriozi gadījumi. Piemēram, kāda mamma lūdz izveidot horoskopu viņas bērnam, viņš uzdod jautājumus bez dziļāka konteksta. Astrologs redz, ka bērna dzimšanas karte ir harmoniska, laimīga. Un beigās izrādās – bērns tiešām visu laiku smaida. Bet tas bērns smaida trakomājā, kurā atrodas kopš dzimšanas. A.Račs sacīja – tur arī cilvēks var justies laimīgs, kamēr ārpus šīs iestādes cilvēki noņemas ar problēmām. “Tā ir mācība, ka pa priekšu vajag aprunāties, pirms izdarīt spriedumus par kaut ko. Jo ilgāk es strādāju, jo vairāk saprotu, ka šī iztaujāšana ir ļoti nozīmīga, pirms izdarīt secinājumus, lai tiešām saprastu cilvēku no visām pusēm,” teica A.Račs. Šis ir stāsts par to, ka cilvēka dzīve sastāv no niansēm. Un katra nianse var izmanīt visu vai gandrīz visu.
Skaitlis 13 un datumi – cik nozīmīgi?
A.Račam tika jautāts, ko viņš domā par skaitli 13. Viņš vispirms sacīja – šis skaitlis nedalās. 13 var sasummēt arī kā 1+3=4. Un šis neesot tas veiksmīgākais skaitlis. Astrologs atgādināja, ka ir zināms arī par 13.zodiaku – Čūsknesi, kas astroloģijā atrodas starp Skorpiona un Strēlnieka zīmi un tiek uzskatīts kā bīstamā zona, pārbaudījumus nesošs.
A.Račam datumu numeroloģija neliekas īsti droša, jo cilvēce kalendāru ir grozījusi un bīdījusi. Viņš vairāk uzticoties zvaigznēm, taču respektējot numeroloģiju kā skaitļu zinātni. “Latvietis taču dzimšanas dienā nedāvinās četras rozes. Skaitam ir nozīme, tāpat kā skaitļiem ir nozīme. Es nostāšos pie tā “benzīntanka” numura, kas man ir vajadzīgs. Jārespektē. Skaitlis iedarbojas psiholoģiski. Tāpat kā iedotas vārds ir ļoti nozīmīgs,” viņš teica.
Runājot par gadskaitli 2022, A.Račs teica – ticiet vai ne, gads ir iespējām bagāts. Viņš redz, ka vieniem lietas pieaug par 20 procentiem un viņi nespēj tikt galā, bet citiem veidojas diezgan liela plaisa. Pēc A.Rača domām, “pat vispesimistiskākie astrologi uzskata, ka 2022.gads ir labāks par 2021.gadu”. “Es neesmu infektologs, bet nojaušu, ka omikrons būs glābiņš, jo neizskatās, ka mēs ar zālēm varam uzvarēt (vīrusu – red.), bet vienīgi daba var nākt palīgā,” sacīja A.Račs. Astrologs nedomā, ka pandēmijas turpinājumā būs tikpat daudz nāves gadījumu, kā piedzīvots iepriekš. “Problēma būs cita. Daudziem būs slimības lapas. Tad darba lietas var buksēties. Taču dzīvība ir vissvarīgākais. Tādā ziņā varam skatīties daudz optimistiskāk salīdzinājumā ar pagājušo gadu,” sacīja A.Račs. Viņš redz – “sliktākajā variantā ierobežojumi var būt līdz 2023.gada vidum”, kas noslēgšot ļoti ilgu fāzi, kāda parasti ilgst piecus gadus. Neskaidrības un neziņas sējēja ir planēta Neptūns. Taču A.Račs neziņu uzskata par pusbēdu, “mūs vairāk uztrauc dažādi ierobežojumi, aizliegumi”.
Astrologs arī akcentēja, ka cilvēku vairumam ir raksturīgi “realitāti uztvert caur emocijām”, tāpēc arī ziņās sadzird emocijas. A.Račs pauda – cilvēkam “ir labi tik, cik galvā ir labi”. Protams, sava ietekme ir vecumam, veselībai. Astrologs pastāstīja kādu interesantu pētījumu, kuru veikusi studente. Viņa aptaujājusi cilvēkus daudzviet Latvijā, lai noskaidrotu, vai realitātei ir sakars ar laimes sajūtu. Tika secināts – nav nekāda sakara. A.Račs komentēja, ka “visas nelaimes rodas no salīdzināšanas”. “Kamēr Vācijā būs lielākas algas un kamēr citur pasaulē pandēmijas ierobežojumi būs “mīkstāki”, cilvēki Latvijā jutīsies nelaimīgi. Tāpēc es visiem iesaku salīdzināt savu algu ar algu Kazahijā vai Turkmēnijā,” teica A.Račs.
– Diāna Odumiņa
Gadumijas pārdomas
“Pateicība visupirms. Lai būtu labāk, vispirms jāpateicas par to, kas bijis. Pirms teikt burvju vārdiņu “lūdzu” un “es vēlos”, jāpasaka burvju vārdiņš “paldies!”. 2021.gadu kā labāku par iepriekšējo vērtē katrs septītais Latvijas cilvēks (15 procenti). Es nojaušu, ka, sagaidot 2021.gadu, vairums no viņiem bija pateicīgi arī par 2020.gadu. Es visiem novēlu būt pateicīgiem par visu, kas bijis, par visu, kas ir, un pēc gada lai Latvijā katrs trešais teiktu, ka 2022.gads ir bijis labāks par 2021.gadu. Esmu starp šiem katriem septītajiem un novēlu jums visiem būt starp katriem trešajiem pēc gada!”
(No Andra Rača ieraksta viņa “Facebook.com” profilā)

Vizītkarte
- Andris Račs (58)
- Nodarbošanās: astrologs; ir sava Astroloģijas skola kopš 1993.gada; ir vairāku grāmatu par astroloģiju autors.
- Izglītība: Maskavas Astroloģijas akadēmija (1992).
- Dzīvesvieta: Rīga.
- Ģimenes stāvoklis: precējies, ir trīs bērni.