
Bez jautājumiem un bez diskusijas vietējie deputāti ir nobalsojuši par Gulbenes novada jauno logotipu, kuru raksturo īpatnējs trīskrāsains (dažādas intensitātes zaļā un sarkanā krāsā) “G” burts nosaukumā “Gulbenes”, kas met krustenisku cilpu (asociācija ar bezgalības zīmi), iezīmējot arī burtu “o” vārdā “novads”. Novadam ir arī jauns sauklis – “Te rodas!”.
Viens deputāts nobalso pret
Balsojums par šiem jaunā zīmola elementiem notika novada domes 29.septembra sēdē. Par bija 13 deputāti, pret – deputāts Gunārs Ciglis. Domes sēdē nepiedalījās un nebalsoja deputāts Normunds Audzišs.
G.Ciglis “Dzirkstelei” savu balsojumu pamatoja tā: “Ja man saka, ka pārtraukta riņķa līnija ir aplis, un ja pārtraukta bezgalības zīme ir bezgalības zīme – es tam nepiekrītu.” Viņš bilda, ka jau logotipa izstrādes procesā ir vērsis uz to uzmanību, tomēr tas netika ņemts vērā. Pēc G.Cigļa domām, par bezgalības zīmi nevar uzskatīt veidojumu, kuram “ir sākums un gals”. Ja kāds visiem zināmus un saprotamus jēdzienus “cenšas interpretēt citādāk”, deputātam tas neesot pieņemams. Viņš arī nevarot iedomāties, kā reāli varēs pielietot jauno logo.
Domes priekšsēdētājs Andis Caunītis vēlēja: “Lai mums visiem kopā arī izdodas šo zīmolu iedzīvināt. Droši vien tas notiks pakāpeniski.” Vajadzēs arī šim nolūkam atrast finansējumu nākamā gada pašvaldības budžetā.
Domes sēdē zīmola izstrādātājas vietējiem deputātiem pasniedza dāvanas – katram krūzīti un pastkartes ar jauno Gulbenes logotipu. Deputāte Guna Pūcīte uzreiz ar jauno krūzīti padižojās sociālajos tīklos.
Tādējādi deputāti ir apstiprinājuši “Gulbenes novada zīmolvedības un mārketinga komunikācija stratēģiju un vizuālās identitātes konceptu”. Zīmola ieviešanai jānotiek pakāpeniski, sākot jau ar oktobri. Nākamgad pašvaldības budžeta ir jāparedz līdzekļi sabiedrisko attiecību speciālistam, kura uzdevums būs novada zīmola pieteikšanas kampaņa – to paredz deputātu 29.septembra domes sēdes lēmums. Uzdots arī pašvaldības administrācijas digitālā mārketinga un komunikācijas speciālistei Lanai Upītei “izmantot pakāpenisku zīmola ieviešanu, efektīvi izmantojot novada resursus un pakāpeniski aizstājot reprezentācijas materiālus ar jauniem. Zīmola nomaiņu veikt mājaslapā, sociālos tīklos, reprezentatīvajos materiālos, piktogrammās, korporatīvajos materiālos, prezentācijās, plakātos, izdevumā “Gulbenes Novada Ziņas”, diplomos un citur”.
Pie kopdarba strādāts gadu
SIA “Triple Bounce” uz Gulbenes novada domes sēdi bija deleģēta piecu cilvēku sastāvā ar valdes locekli Gitu Cīruli-Ostvaldi priekšgalā. Viņa teica, ka jaunais zīmols ir kopdarbs ar novada domi, kā arī citiem (sabiedrisko attiecību firmu, mediju aģentūru) un “kļūs par jaunu startu Gulbenes novadam tālākā nākotnē”. “Mēs tādā plašā, integrētā komandā gandrīz gada garumā esam šo darbu veikuši,” teica G.Cīrule-Ostvalde.
SIA “Triple Bounce” stratēģiskā vadītāja Ieva Pūķe iepazīstināja deputātus ar firmas izstrādāto komunikācijas un mārketinga stratēģiju, zīmola grāmatu un zīmola kampaņu. Mārketinga stratēģijas mērķi, kā uzsvēra viņa, ir saistīti ar novada iedzīvotāju, uzņēmēju un viesu skaita pieaugumu un apmierinātības pieaugumu. Uzsvars ir uz komunikācijas mērķiem: veicināt novada identitātes apzināšanos, izpratni par priekšrocībām un unikalitāti; paplašināt novada simbolisko kapitālu; paaugstināt zīmola vērtību visās uzņēmējdarbības un tūrisma kategorijās jeb radīt jaunus piedāvājumus. Jauno zīmolu vajadzētu iedzīvināt, prezentējot to iedzīvotājiem, uzņēmējiem, integrējot to novada pasākumos, novada produktos.
I.Pūķe teica: “Šobrīd novads jau ir pazīstams ar dažām spēcīgām lietām. Tas asociējas ar novada pilīm un muižām. Stāmeriena, bānītis, Gulbenes novada daba – tie ir tie spēcīgie simboli, ko cilvēki jau šobrīd zina, bet mēs piedāvājam paplašināt šos simbolus, ar ko asociējas Gulbenes novads. Un piedāvājam izvēlēties vēl vismaz trīs konkrētas lietas, tuvākajos gados mērķtiecīgi investēt un padarīt tās par atpazīstamām saistībā ar novadu. Mēs piedāvājam. Vai tas ir Madernieka mantojums, paplašinot, teiksim, to plašāk un paņemot dizaina tēmu. Vai tie ir motorizētie sporta veidi, jo, piemēram, “Sarma” ir ļoti atpazīstams pasākums, kas pievieno vērtību novada tēlam. Vai jūs varat veidot novada tēlu kā vietu, kur ir spēcīgas nevalstiskās organizācijas, ar kurām novada iedzīvotāji var piedalīties novada attīstībā.”
Akcents: novads kā dzīvesvieta
I.Pūķe teica, ka tiek piedāvāts mainīt komunikācijas stratēģijas fokusu no vēsturisko objektu un tūrisma tēmu komunikācijas uz novadu kā pievilcīgu dzīvesvietu, darba un investīciju vietu.
SIA “Triple Bounce” ir izstrādājusi arī zīmola atbilstības rīku. To var izmantot ikviena notikuma vai pasākuma izvērtēšanai novadā no viedokļa, vai tas atbilst zīmola stratēģijai. “Šeit ir pieci kritēriji. Un, ja plānotais pasākums atbilst vismaz trim no pieciem kritērijiem, tad ziniet, ka tas būs saskaņā ar novada zīmolu,” teica I.Pūķe.
Viņa arī uzsvēra, ka rekomendācija būtu atbalstīt tādus pasākumus, kuri atbilst novada zīmolam. Turklāt mārketinga stratēģijā ir konkrēti indikatori, kā izmērīt sasniegtos mērķus, pauda I.Pūķe. Par jauno novada saukli I.Pūķe teica, ka tas ļoti labi adaptējas un integrējas, un to “var lieliski locīt”: te rodas zinātkāre; te rodas talanti; te rodas daudzpusība.
Zane Jēgere no SIA “Triple Bounce” deputātiem prezentēja Gulbenes novada zīmola grāmatu, kas ataino visu izstrādāto vizuālo materiālu (grafisko zīmi, burtu veidolus) pielietojumu. Viņa teica: “Grafiskajā zīmē centrālais elements, kas piesaista aci un kas ir tas galvenais stāsts, tātad ir tas lokveida “G” burts, kas savieno Gulbenes pilsētas, novada centra nosaukumu ar pārējo novada daļu. Tā ir tā pirmā spilgtākā ideja. Idejas pamatojums: tas ir tā kā divi kopā – tas nekad nav viens pats par sevi. Tas ir stāsta pamatā. Bet vienlaikus tas arī ir ceļš, pa kuru notiek nerimtīga kustība. Mijiedarbība starp elementiem, jo viens otru tie kustībā virza un uzlādē uz priekšu. Un tā ir arī netieša atsauce uz bezgalības simbolu, jo Gulbene ar savu novadu ir nebeidzami saistīta.”
Sauklim ir angļu variants
Krāsu gamma – zaļais un sarkanais – ir izraudzīta saskaņā ar laika gaitā veidojušos novada identitāti un arī ar vietējo iedzīvotāju viedokli. “Zaļais tonis ir veltījums dabas bagātībām, savukārt sarkanais simbolizē novadam tipisko virzību, ritmiskumu, kopā veidojot uzlādējošu savienību,” teica Z.Jēgere. Slīpraksts – dinamikai un virzībai. Logotipam ir sagatavots arī sauklis angļu valodā.
Māksliniece Baiba Kalniņa no SIA “Triple Bounce” teica – ir gandarīta par gala iznākumu, jo ir izveidots ļoti moderns, vienkāršs un līdz ar to ļoti labs logotips, par kuru būtu jābūt lepniem. Viņa piebilda, ka zīmola grāmatā ir doti dažādi risinājumi, kā logotipu lietot uz dažādiem foniem. Piedāvāts arī risinājums tam, kā novada logotipam sadzīvot ar pagastu logotipiem, kā ar uzņēmumu logotipiem. Definētas krāsas, ar kurām asociējas Gulbenes novads, definēti burtveidoli. Vēl ir izstrādātas arī piktogrammas, kas saka priekšā, kā vizualizēt ideju, papildināt tekstu dažādām vajadzībām. Piedāvāti dažādi citi grafiskie elementi dizaina papildināšanai.
Z.Jēgere teica – zīmola ideja ir uzlāde. Tā ir pamatā tēla kampaņas idejai. Atziņa: uzlāde notiek tikai tad, ja ir divi iesaistītie, kuri arī reizēm kašķējas, bet viens otru papildina. Risinājums zīmola pasniegšanai – ir reizēm pat nesavienojamu elementu satikšanās vienā attēlā; elementu pamatprincips – lietas, kas ir vai top Gulbenes novadā, lietas, ar kurām var lepoties, kas novadnieku dzīvi padara labāku, interesantāku, daudzveidīgāku. Teksti palīdz izprast, izceļot novada kopējo dinamiku: dzirksteļošanu, darbošanos, rosīšanos, mēģināšanu, izdošanos/neizdošanos, atkal mēģināšanu. Un šīs mēģināšanas rezultātā arī “te rodas”, skaidroja Z.Jēgere.
- Diāna Odumiņa

Uzziņai
* Pašvaldības publiskajā iepirkumā par zīmolvedības un mārketinga komunikācijas stratēģijas un vizuālās identitātes izstrādes pakalpojumiem Gulbenes novadam uzvarēja SIA“Triple Bounce” ar tās piedāvāto līgumcenu 28 350 eiro bez PVN.
* Iepriekšējais Gulbenes novada logo – ar aizlidojošu gulbju kāsi, sarkanu izsaukuma zīmi un iezīmēto “GulbenES novads” tika apstiprināts 2016.gadā. Toreiz pašvaldība bija nolīgusi zīmolu izstrādes uzņēmumu SIA “MU9”. Jauna Gulbenes novada logo un stila grāmatas izstrāde toreiz maksāja aptuveni 3900 eiro.
Avots: “Dzirksteles” arhīvs
Komentē mākslinieki

Sandra Dikmane, Gulbenes mākslas skolas direktore: – Gulbenes novada jaunā zīmola izstrādes laikā sarunā esmu piedalījusies tikai vienu vienīgu reizi. Toreiz izteicu savas domas. Es nebiju darba grupā. Man nebija iespēju ietekmēt rezultāta sasniegšanu. Manā izpratnē, vizuālajai kvalitātei ir jābūt citai. Citā līmenī. Tāds ir mans viedoklis. Es savam darba izvirzu citādas prasības. Jaunais logo ir apstiprināts. Kādi būs nosacījumi tā lietošanā, tā arī lietosim.

Ģirts Jogurs, profesionāls mākslinieks: – Apgāztais astotnieks! Diezgan bezpersoniski. Bezgaumība tagad ir modē. Nē, tas nav nekas tāds, kas saistītos ar Gulbeni, ar novadu. Tas ir kaut kas virspusējs un diezgan abstrakts. Ar to moderno jau var aizbraukt galējībās. Kosmopolītisms. Vai vietējie mākslinieki izdomātu ko labāku? Viss jau ir atkarīgs no talanta un izdomas. Nav svarīgi, vai mākslinieks ir vietējais vai nav vietējais. Kaut vai ārzemnieks! Svarīgi, kā viņš izprot un redz un kas ir piemērotāks mums.

Juris Volodins, reklāmas aģentūras SIA “Kopa” īpašnieks: – Neko neizsakošs logo. Asociācija ir… nepiedienīga, neteikšu. Kā šis logo būs jāpielieto? Jau iepriekšējais, 2016.gadā apstiprinātais, Gulbenes novada logo bija ļoti neērts, bet jaunākais ir izdzīvot nespējīgs. Tas ir ļoti primitīvi, neinteresanti, bez domas, jo kas ir bezgalība? Tā var būt arī tukšumā. Kā šis logo tiks parādīts uz pildspalvas, kā uz krekla, uz suvenīriem? Vai bērnam patiks krekls ar tādu logo? Un vēl tas jaunais novada sauklis “Te rodas!” – kas te rodas? Vai tāds sauklis pilda savu funkciju iedvesmot cilvēkus? Tas ir tāpat kā ar 2008.gadā apstiprināto Gulbenes pilsētas zīmolu un saukli “Pilsēta ar spārniem!”, bet logotipā attēlots – gulbis bez galvas. Tie zemteksti rodas gribot negribot. Nelaime ir tur, ka tagad daudzi, kuri māk saspaidīt pogas datorā, uzskata sevi par dizaineriem. Pats briesmīgākais, ka pasūtītājam sava zīmola izveidē noteicošā ir cena, kas noskaidrota publiskajā iepirkumā. Logotipam būtu jābūt tādam, lai, uzmetot aci, uzreiz varētu atpazīt Gulbeni. Bet tas nenozīmē, ka tur obligāti ir jābūt gulbim. Pietiek, ka gulbis ir pilsētas ģerbonī. Un Gulbenes ģerbonis (apstiprināts 1938.gadā) ir viens no skaistākajiem Latvijas ģerboņiem. Ļoti lakonisks.

Logo nepārliecina
Ivars Vecāns, profesionāls dizaineris: – Jaunais Gulbenes novada logo tomēr nepārliecina. Diezgan bezpersonisks. Vai tā ir Gulbene vai Grobiņa, vai vēl kāda cita pilsēta? Gulbenes novads ir bagāts ar pamatīgām kultūrvēsturiskām vērtībām. Tās ir vecās muižas, pilis, Ranka, Stāmeriena. Ir mums pasaulē populāri mākslinieki Jūlijs Madernieks un Jūlijs Straume. Un, ņemot to visu vērā, jaunais Gulbenes novada logo ir… garām. Stilizācija arī ir diezgan neveiksmīga. “G” burts ir smuks. Tad tam būtu jābūt atbilstošā kvalitātē. Un ne jau viens pats “G” burts raksturo visu novadu. Tā ka man pret jauno logotipu ir diezgan daudz pretenziju. Saprotu, ka zīmolam ir jābūt mūsdienīgam. Lai redzot skan! Šeit… ir kaut kas piemeklēts. Un pietrūkst kultūrvēsturiskā faktora.