Trešdiena, 16. jūlijs
Egons, Egmonts, Egija, Henriks, Heinrihs
weather-icon
+17° C, vējš 1.82 m/s, Z-ZA vēja virziens
Dzirkstele.lv ikona

Atspirdzinošās kļavu un bērzu sulas — pavasara enerģija

SULU LAIKS. Tas nav ļoti ilgs, tāpēc pavasarī noteikti jāizmanto šī iespēja – baudīt svaigas kļavu un drīz jau arī bērzu sulas. Tā ir īsta dabas dāvana un par brīvu. Fitnesa trenere, uztura speciāliste, pavārgrāmatu autore beļaviete Vendija Karalkina stāsta, ka kļavu sulu tecināšanas sezona jau gandrīz noslēgusies. Savukārt siltajās dienās jau nedaudz sāk tecēt bērzu sula. FOTO: GATIS BOGDANOVS

Siltas dienas un aukstas naktis – īstais laiks kļavu sulu tecināšanai. Savukārt, lai tiktu pie bērzu sulām, jāsagaida saule un siltums.

Vilis Bukšs. Foto: no privātā arhīva

Laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs stāsta, ka siltajā 2019.-2020.gada ziemā kļavu sulas sāka tecēt jau janvāra vidū. Šogad kļavu sulu laiks sākās februāra beigās.

“Ar kļavu sulām ir tā – kad ap kļavu stumbru nokūst sniegs, tad tām sākas arī šis process. Bērzu sulu tecēšanas laiks vēl jāgaida, kamēr zeme atlaidīsies,” saka V.Bukšs.

Svarīgi izvēlēties arī vietu, kur aug koks, no kura vēlas iegūt sulas. V.Bukšs stāsta, ka noteikti nederēs, ja koks aug purvainā, mitrā vietā.

“No savas pieredzes varu teikt, ka labāk izvēlēties kļavas un bērzus, kuri aug sausā vietā, kur ir labs pamats – smilts, grants, jo koks saistīts ar zemi un tas atsaucas uz sulas kvalitāti. Noteikti nevajag sulas tecināt no kokiem, kas aug ceļa malā. Labāk – tālāk no ceļiem un no atkritumu izgāztuvēm. Meklēt dabisku vidi. Vislabāk izvēlēties 20 līdz 30 gadus vecus kokus, jo tad sulas ir spēcīgākas. Šāda vecuma kokos iekšā ir spēks. Bet vecs bērzs jau ir vecs bērzs – tas redzams pēc viņa mizas, zariem, apsūnojuma. Jāizvēlas veselīgi koki, tad sulas arī labākas un kvalitatīvākas. Pēc sulu tecināšanas pret koku jāizturas saudzīgi un ar koka tapiņu izurbtā vieta jāaiztaisa. Arī pirms sulu tecināšanas vajag palūgties kokam un beigās arī pateikties, jo katrs augs ir dzīva radība. Kā mēs pret sevi izturamies, tā arī jāizturas pret dabu, kokiem. Sulas pavasarī tek ne tikai kļavām un bērziem, arī melnalksnim un citiem kokiem, un ir, kas tās lieto dziednieciskos nolūkos. Tagad zeme atlaižas, un process sāksies – sulas tecēs,” stāsta V.Bukšs.

Vendija Karalkina. Foto: Gatis Bogdanovs

Sulas neaizstāj ūdeni

Fitnesa trenere, uztura speciāliste, pavārgrāmatu autore beļaviete Vendija Karalkina “Dzirkstelei” stāsta, ka viņa bieži saņem jautājumu, vai tievējot drīkst dzert bērzu un kļavu sulas, jo tajās ir cukurs.

“Pirmkārt, mēs runājam par svaigām sulām. Otrkārt, par dabas produktu, kurš ir ļoti īsu brīdi sezonā un tepat līdzās. Ja apvienosi svaigas sulas dzeršanu ar nelielu meditāciju/vizualizāciju, rezultāts būs labāks. Iedomājies, kas ir šī sula! Tas ir viss koka spēks, ko tas virza plaukšanai. Arī mēs pēc ziemas esam paguruši, mazliet panīkuši, pēc saules noilgojušies. Šī sula ir kā enerģijas un dzīvības straumes, kuras varam uzņemt un attīrīt savu asins sistēmu, ķermeni, sniegt tam dabas enerģiju uzplaukt pavasarī. Sulai piemīt tonizējoša, urīndzenoša, pretiekaisuma, atkrēpošanas, organismu spēcinoša un brūces dziedinoša iedarbība. Sula veicina vielmaiņu atkritumproduktu izvadīšanu. Sulās nav vielu, kas var izraisīt alerģiju, un tās var droši lietot gan bērni, gan grūtnieces. Visveselīgākās sulas ir četras līdz piecas stundas no tecēšanas brīža, tāpēc būtu ieteicams tās dzert šajā laikā. Sulas neaizstāj ūdeni, tās ir papildus ikdienā izdzeramajam ūdenim,” stāsta Vendija.

Foto: Gatis Bogdanovs

Arī viņa pati lieto kļavu un bērzu sulas uzturā. Īpaši priekšroku dod tieši kļavu sulai. “Tās šogad tik saldas, un kļavas tik devīgas! Kļavu sulas ir stipri saldākas nekā bērzu. Un kļavas jau tūlīt ciet būs. Kad naktīs vairs nav mīnusi, kļava jātaisa ciet!” uzsver Vendija.

Savukārt, kas attiecas uz sulu sagatavošanu ziemai, viņa skaidro, ka viennozīmīga viedokļa par to nav.

“Var likt pagrabā, pievienot citronu vai upeņu zariņus, bet tajās ātri veidojas baktērijas. Ir, kas no tām nebaidās – vasarā labs, spirdzinošs dzēriens. Ir, kas nav ievērojis trauka sterilitāti, un tad veidojas sliktās, nu ne tik labās, baktērijas. Sekas katram individuālas, daudziem tās var nebūt, organisms tiks galā, ir, kam var būt ne tik labi,” saka Vendija.

Ar bērzu sulu mazgā seju, matus

Izrādās, bērzu sulas var lietot arī skaistumkopšanas procedūrām. Skaistumkopšanas nozares pārstāve gulbeniete Inguna Luika-Pabērza “Dzirkstelei” stāsta, ka ir dāmas, kuras ar bērzu sulu mazgā seju, kā arī matus.

Inguna Luika-Pabērza. Foto: no “Dzirksteles” arhīva

“Bērzu sula ir mūsu bagātība! Un tā, protams, tiek pētīta, pēdējo desmitgadi jo īpaši. Ir pat pierādīts, ka tā paātrina cilvēka ādas šūnu dalīšanos. Tā kā bērzu sula rodas saknēs, tad tā satur arī aminoskābes un antioksidantus, kas ir ļoti būtiskas sastāvdaļas cīņai pret ādas novecošanos. Mums Latvijā zīmols “Madara” piedāvā kosmētiku, kuras pamatā ir bērzu sula. Noteikti var pamēģināt! Bet galvenokārt bērzu sulu vajadzētu lietot iekšķīgi, jo skaistums rodas no iekšienes,” uzsver I.Luika-Pabērza.

Dzirkstele.lv ikona Komentāri