
Jau pavisam drīz varēsim mieloties ar jauno medu. Tas ir sezonas gaidītākais brīdis gan medus kārumniekiem, gan pašiem biteniekiem. “Dzirkstele” par to pārliecinājās, ciemojoties Jaungulbenes pagasta “Niedrās” pie bitenieka Armunda Galviņa.
Biškopībā viss ir cieši saistīts ar laikapstākļiem, līdz ar to konkrētu datumu, kad tieši būs šā gada pirmais medus, viņš nevar pateikt. “Katru gadu tas ir citā laikā, kad jauno medu piedāvājam pircējiem, bet drīz būs,” sola Armunds.
Ieejot viņa mājas pagalmā, visapkārt valda miers un san bites. Saulainā un siltā laikā tās ir mierīgas. Var nojaust, ka bites te jūtas labi. “Maijs bija slikts bitēm. Bojā gan neaizgāja. Arī pārziemoja normāli. Tagad tās čakli strādā,” saka Armunds.

Klienti, kuri iecienījuši Armunda medu, paši atrod ceļu pie viņa uz mājām, bet Armunda medus ir nopērkams arī tirdziņos un veikalā Gulbenē. Daudzo gadu laikā viņš pārliecinājies, ka pircēju vēlmes pēc medus ir dažādas – kāds grib tumšo, cits gaišo medu, kāds grib cietu, cits šķidru medu. Savukārt pašam vistīkamākais ir pavasara ziedu medus – gards un aromātisks.

Bišu saimju ir tik daudz, ka grūti pat izskaitīt, bet pie mājas stropu ir maz. “Bites ir vēl kādās 16-17 vietās. Bites ir Galgauskā, Daukstēs, Beļavā, Līgo. Pagājušā gada rudenī Līgo pagastā bija gadījums, kad lācis nāca pie bitēm. Tur ir mājas un to saimniece redzēja pa logu, ka staigā lācis, bet, tā kā tur bija suņi un tie rēja, un lācim tas nebija paticis, tad viņš bija griezies atpakaļ un aizgājis uz mežu,” stāsta bitenieks.
Bet vislielāko postījumu, izrādās, nodara nevis lāči, bet gan caunas, kas labprāt apciemo bišu stropus. Armunds uzsver, ka caunas ir lielākie ienaidnieki. “Tikušas stropā, caunas izēd absolūti visu – šūnas, medu un arī bites. Paliek tikai rāmis un drātiņa. Kaut kā jau jācīnās ar tām caunām ir. Šogad gan nav daudz skādējušas – ir izpostījušas trīs saimes, bet bija, kad izpostīja pat 13 bišu saimes,” stāsta Armunds.

Pirms Covid-19 pandēmijas cilvēki ļoti izmantojuši iespēju pagulēt uz bišu stropiem “Bišu dziedinātavā”, jo, klausoties bišu sanoņā, nomierinās nervu sistēma, normalizējas asinsspiediens, uzlabojas psihoemocionālais stāvoklis. Pandēmijas laikā tādas iespējas nebija. Tagad interese izmantot iespēju pagulēt “Bišu dziedinātavā” atkal parādās. “Tagad varētu aicināt uz “Bišu dziedinātavu”, bet neesmu vēl to darījis,” saka Armunds un piebilst, ka pirms pandēmijas brauca arī kāzinieki, kuri labprāt ļāvās arī dažādām jautrām kāzu izdarībām.

Savu darbību pēc pandēmijas atsācis arī viņa medus veikaliņš Gulbenē, kurš Covid-19 pandēmijas laikā bija jāslēdz ciet. Tur nopērkams ne tika medus, bet arī zāļu tējas, un īstais zāļu tēju vākšanas laiks ir klāt. Viņš jau ir ievācis nātres un piparmētras. Augus žāvējot, nevajag tos likt saulē – Armunds to ievēro. Viņa zāļu tējas žūst tam paredzētā namiņā. Ieejot tajā, iekšā viss smaržo. Armunds stāsta, ka nātru tēja spēcina organismu, veicina asinsradi, labi noder pret mazasinību, jo nātres ir labs dzelzs avots. Savukārt aromātiskais augs piparmētra ir viens no iecienītākajiem. Piparmētru tēju iesaka izvēlēties, lai atvieglotu vēdera uzpūšanos, tai piemīt arī relaksējoša un nomierinoša iedarbība. “Pamazām esmu sācis vākt zāļu tējas. Pagaidām jau savākts ir tikai mazumiņš. Pēc laika te viss būs pilns, jo vācu tās visu vasaru,” stāsta Armunds un arī “Dzirksteli” pacienā ar zāļu tēju un medu, kas ir tradicionāls latviešu zāļu tējas dzeršanas rituāls.
– Inita Savicka























