
Klusa, jauka pilsētiņa – tā gribas teikt par Lietuvas kūrortpilsētu Birštonu. Gluži kā Latvijā priecājamies par Daugavas lokiem, tā ap Birštonu vijas Lietuvas garākās upes Nemunas cilpu līkumi. Pilsēta rakstos pirmoreiz minēta 1382.gadā. Hronikā norādīts, ka šī ir apdzīvota vieta pie sāļajiem ūdeņiem, un tiek uzskatīts, ka jau tolaik bijusi pazīstama sāļā ūdens jeb minerālūdens labvēlīgā ietekme uz veselību. No 14. līdz 16. gadsimtam tā bijusi lietuviešu augstmaņu medību vieta, bet kūrorts Birštona ir kopš 1846.gada. Tolaik daudzi ārsti uzskatīja, ka minerālūdens palīdz pret dažādām kaitēm.
Zināmie minerālūdeņi “Vytautas” un “Birute” tiek ražoti Birštonā. Minerālūdens ražotne darbojas jau kopš 20.gadsimta divdesmitajiem gadiem.
Kūrorts ir slavens ar saviem minerālūdens avotiem, ārstnieciskajām dūņām un īpaši tīru gaisu. Minerālūdens ir bagāts ar bromu. Netālu no sanatorijas “Egle” Birštonā atrodas īpašs minerālūdens iztvaikošanas tornis “Druskupis”, radot 50 līdz 80 metru attālumā ap sevi jūras gaisa efektu. Šeit iztvaikojot minerālūdens “Rūta”. Elpošana ar sāli piesātinātā gaisā ir īpaši piemērota cilvēkiem ar dažādām elpošanas ceļu slimībām, pa sienām tekošā minerālūdens vērošana ir kā sava veida meditācija – uzlabo pašsajūtu un palīdz pārvarēt nervu spriedzi. Minerālūdeni “Vytautas”, kas atrodas 125 metru dziļumā, var nobaudīt Vītauta parkā dzeltenā namiņā, bet “Birutes villā” var nesteidzot ieelpot “jūras gaisu”, jo arī tur ir minerālūdens iztvaikošanas baseiniņš.
Unikāls ir jaunais Birštonas skatu tornis, kas ir augstākais skatu tornis Lietuvā – 92 metrus virs jūras līmeņa. Skatu laukums atrodas 45 metru augstumā, bet viss tornis ir 55 metrus augsts. Torņa metāla konstrukcija pārklāta ar lapegles paneļiem un trīsstūrveida lodziņiem. Uz augšu vedot 300 pakāpieni, tiesa, es tos neskaitīju, bet jāteic, ka līdz šim nevienā skatu tornī neesmu redzējusi tik ērtas kāpnes – par to noteikti paldies lietuviešiem! No torņa Nemunas līkumi paveras visā savā krāšņumā, un rodas sajūta, it kā tu atrodies starp divām upēm.
Noteikti pieminēšanas vērtas ir arī neskaitāmās skulptūras, jo tās ir visur, un fantastiski krāsainās puķu dobes! Ir īpaša Skulptūru taka centrālajā parkā, kur izvietoti lietuviešu tēlnieku darbi. Pie Vītauta kalna, protams, atrodas pats Vītauts Dižais, kurš stalti sēž zirga mugurā kopš 1998.gada. Lietuvas dižkunigaitis Vītauts dzīvojis aptuveni no 1350. līdz 1430.gadam un ir Lietuvā viens no biežāk sastopamajiem vēsturiskajiem personāžiem.
Iebraucot Birštonā, pie apgaismes laternu stabiem var ieraudzīt dekorus, kuros samanāma zivs, kas gan mums atgādina mazu vali. Izrādās, šī zivs ir arī Birštonas ģerbonī, un tāpēc tā redzama arī puķu dobes veidā.
Birštona atrodas Dzūkijā, kas ir viens no pieciem Lietuvas kultūrvēsturiskajiem novadiem. Mums ir iespēja izbaudīt dzūku nacionālo ēdienu – “bandu”. “Dzūku banda” ir krāsnī uz kaltētām kāpostu lapām cepta rīvētu kartupeļu pankūka. Izņemtās pankūkas saplēš, saliek māla katlā, pārlej ar dradžu mērci, skābo krējumu un vēl pusstundu cep krāsnī. Pasniedzot ēdienu, ikviens ģimenes loceklis noplēš “bandas” gabaliņu un iemērc dradžu, skābā krējuma un sviesta mērcē. Šo ēdienu ēd arī ar biezpiena un saldā krējuma mērci. Mums gan “bandas” māla podā jau ir aplietas ar mērci. Jāteic, ēdiens ir sātīgs, bet, vai ir vērts tik daudz darba un laika ieguldīt tā pagatavošanā, ir cits jautājums.
Galvenais Birštonā, protams, ir veselību uzlabojošās procedūras, taču vēl ir iespēja pabraukt ar izklaides kuģīšiem vai iznomāt kajaku, izbaudīt līkumu līkumus ar rodeļiem, palidot gaisa balonā vai ar paraplānu, iepazīt Birštonas vēsturi, braucot elektromobilī, vilcieniņā, karietē, vai doties izjādē ar zirgu. Viss atkarīgs no tā, uz cik ilgu laiku un ar kādu mērķi esat ieradušies Birštonā. Bet aizbraukt noteikti ir vērts!














































