Trešdiena, 16. jūlijs
Egons, Egmonts, Egija, Henriks, Heinrihs
weather-icon
+17° C, vējš 1.74 m/s, Z vēja virziens
Dzirkstele.lv ikona

CEĻOJUMS: Imanta Ziedoņa muzejs Murjāņos - ekskursija visai dienai

Kā rūķīšu mājiņa ir “Dzirnakmeņu” dzīvojamā ēka, kurā savas vasaras pavadīja dzejnieks Imants Ziedonis.

Ja ekskursijā negribat būt pārsātināts ar vairāku tūrisma objektu informācijas gūzmu, no kuras vakarā labi ja pusi atceraties, labāk izvēlēties visu dienu veltīt vienam objektam. Ideāls variants būtu brauciens uz Imanta Ziedoņa muzeju. Tā atrašanās vieta: “Dzirnakmeņos”, Murjāņos, Siguldas novadā.

Uzreiz gan jābrīdina, ja braucat ar autobusu, līdz muzejam netiksiet, tiltiņš pārāk mazs, tāpēc no autobusa jāizkāpj pie veikala un, nogriežoties no galvenā ceļa, būs jāiet kājām kāds kilometrs. Par to, ka esam klāt, liecina vienkārša metāliska norāde.

Jaunums — mazajiem par prieku.



Grāmata par mājas “anatomiju”

Imanta Ziedoņa valstība ir pie paša meža, un dzīvojamā ēka atgādina rūķīšu namiņu. Pagalmā daudz dzirnakmeņu, no kuriem dažos ievietotas Imanta Ziedoņa atziņas, piemēram: “Nesaskaņa nāk no nezināšanas”, “Sevi veidot tā ir svēta lieta”. Ekskursija šeit nenotiek tās klasiskā izpratnē — te neviens gids gari un plaši nestāstīs dzejnieka biogrāfiju, neanalizēs viņa darbus. Kā pastāstīja muzeja vadītāja Rūta Šmite, tajā brīdī, kad Imants Ziedonis vēlējās, lai fonds “Viegli” un Žanete Grende uzņemas muzeja veidošanu, viņa vairākkārt teica “nē”. Beigu beigās viņš pielauza viņu ar vienu nosacījumu – ka uzrakstīs grāmatu. Tas jau bija dzejnieka dzīves nogalē, kad viņam bija nopietnas veselības problēmas. Aivara Berķa virsvadībā ar viņa palīdzību tapa grāmata “No Jāņiem līdz Murjāņiem”. Būtībā tā ir grāmata par mājas “anatomiju”. Epifānijas ar niedru jumtu — šādi vienā precīzā frāzē Ēriks Hānbergs nodēvējis Imanta Ziedoņa Murjāņu māju, dzejnieka tajā vadīto laiku un pasauli, kas pār un ap to mutuļojusi vairāk nekā četrus gadu desmitus. Aivars Berķis un Imants Ziedonis ciešā sasaistē radījuši atmiņu stāstu par Dzejnieka un viņa mājas lielo piedzīvojumu — no dullas idejas kādā Jāņu rītā līdz ēkai, kuru nepārstāja apbrīnot un kura bija gan rakstīšanas un ideju dzimšanas vieta, gan viesu oāze, kas šodien un nākamībā, pateicoties fondam “Viegli”, turpinās kā Ziedoņa radošais muzejs — rakstīts grāmatas anotācijā.

Fantastisks skats, kas paveras pavisam netālu no Imanta Ziedoņa mājas.



Iedvesmojoties no epifānijas

Imants Ziedonis vēlējās muzeju kā Mūzu māju, viņš gribēja, lai cilvēki šeit atbrauc un iedvesmojas jaunradei. Muzeja darbinieki to respektējuši, un tāpēc šo var uzskatīt par neparastāko ekskursiju uz citu muzeju fona. Piemēram, muzeja darbiniekiem ļoti patīk epifānija, kurā Imants Ziedonis saka, ja ir jāiet tumsā, tad jāiet. Ja visu ko tumsā var pazaudēt, tad sevi — tikai atrast. Iedvesmojoties no šīs epifānijas, ek­skursantiem tika dots uzdevums — vienam aizsēja acis, otrs bija vedējs. Kāpjot pa stāvo kalnu pāri koku saknēm, tikai paļaušanās uz vedēju noveda pie pasakaina skata — starp milzu klintīm rāmi plūstošas upes. Atpakaļceļā pāri mainījās.

Daļa no Ausmas Kantānes lāču kolekcijas.



Jaunākie tehnoloģiju pārsteigumi

Ziedoņa muzejs Murjāņos sezonu atklāja jūnija sākumā. Saistībā ar Dzejnieka 90. jubileju viņam veltīta muzeja jaunā programma. Pirmo reizi muzejs piedāvā izzinošas aktivitātes bērniem kopā vecākiem, kur jādodas blēņām pa pēdām ar pasaku tēlu suni Funi. Viņa dārgumu meklēšana piemērota bērniem no trīs gadu vecuma. Tāpat kā iepriekš, pieaugušajiem Ziedoņa muzejs piedāvā gidu muzeja apmeklējumam “Muzeja ceļa piezīmes”, kas pirms Ziedoņa jubilejas atjaunināts. Pretstatā ierastajam muzeja apmeklējumam turpmāk pieaugušos Murjāņos gaidīs jaunāko tehnoloģiju pārsteigumi — muzeja komanda kopā ar valodu tehnoloģiju uzņēmumu “Tilde” izveidojusi Imanta Ziedoņa balss atveidu. Tajā viņš runā par sev tuvo dabas tēmu. Viens sižetiņš, piemēram, bija par priedēm. Daži no ekskursantiem gan atzina, ka, ilgāk klausoties, saklausījuši atšķirības no īstās Ziedoņa balss. To gan var dzirdēt dzīvojamās mājas istabiņās, kur audiogidā viņš stāsta vienu vai otru notikumu, piemēram, kā dzīvesbiedres Ausmas Kantānes kolekcijā nonācis pirmais lācis, kuram lidmašīnā bijuši spiesti nopirkt bērnu biļeti. Visas telpas ir kā mazas svētnīcas, kurās var pakavēties, paņemot rokā vienu no dzejnieka grāmatām un varbūt atrodot tieši šobrīd kādu īpašu un aktuālu atziņu. Jo Imants Ziedonis dzīvoja un rakstīja pāri laikam.

Virs kāpnēm –  milzu Lielvārdes josta.

Jāmaina jumts

Nesen muzeja majaslapā tapusi ziņa, ka Imanta Ziedoņa un Ausmas Ziedones-Kantānes vasaras mājai Murjāņos, kas tagad sabiedrībai apskatāma kā Ziedoņa muzejs, ir jāmaina niedru jumts: ‘‘Pēdējo divdesmit gadu laikā jumts vairākkārt lāpīts, bet nav mainīts, kopš šo ēku uzcēla pats Imants Ziedonis 20. gs. 70. gadu sākumā. Esam atraduši lielisku meistaru no Ziedoņa dzimtā Ragaciema. Meistars Agnis Ruņģis sava aroda prasmi apguvis pie niedru jumta licēja, kurš darināja jumtu Ziedoņa vasaras mājai pirms vairāk nekā piecdesmit gadiem. Arī niedres jumtam pļausim no Imanta Ziedoņa bērnības vietas — Ragaciema apkārtnē, no netālu esošā Kaņiera ezera. Imantam šāda apstākļu saderība būtu ļoti patikusi!’’

— Teksts un foto: Ināra Sudare

Dzirkstele.lv ikona Komentāri