
Gids stāsta, ka viņa tērps nav saistīts ar reliģiju, bet ir Bali kultūras stils, lai vienkārši būtu skaisti. Legālajiem gidiem jāģērbjas atbilstoši Bali kultūras priekšrakstiem. Valdība kontrolē, kā gids izskatās. Ja nav pareizi ģērbts, var uzlikt 1500 dolāru soda naudu. Arī kāzās un reliģiskos svētkos velk šādu apģērbu, arī templī, ja kādas svinības, arī uz bērēm.
Savukārt pēc galvassegas agrāk monarhijas laikos varēja noteikt sociālo statusu – pēc krāsas, motīviem. Ja iet uz templi, liek baltas krāsas galvassegu. Priesterim galvassega nosedz visu galvu. Agrāk esot nēsājuši arī garu, izliektu nazi. Sievietes tērpos izmanto izšuvumus un brokātu. Izvēlas smalkas, bet ļoti dārgas rotaslietas. Tas ir arī ieguldījums. Piemēram, kovida laikā, kad nebija darba, gids iztirgojis sievas dārglietas.
Nav uzvārda
Interesanti, ka baliešiem nav uzvārda. Gids stāsta, ka pirmais bērns ģimenē tiek saukts par Wayan (vecākais), otrais – Made (vidējais), trešais Nyoman (jaunākais), ceturtais – Ketut (pēdējais). Ja ir piektais bērns, tas atkal sāk no sākuma. Vīriešiem priekš liek “i”, sievietēm – “ni”. ID kartē, protams, katram ir savs garš personas kods, turklāt ID karte pievienota arī telefona SIM kartei.
Bali lielākais ienākumu avots ir tūrisms. Audzē brūnos rīsus, kas maksā 5 eiro kilogramā, baltos rīsus, kas maksā 1 eiro kilogramā. Bali audzē labāko kakao pasaulē, bet maz. Labākos un dārgākos produktus valsts eksportē, bet iepērk lētāku produkciju.
Pamatēdiens – visādi rīsi
Gids stāsta, ka senāk no Amerikas eiropieši Bali ieveduši kafiju, plumērijas, ananasus, no Āfrikas kakao un vaniļu. Vietējās ir ingvera saknes, kurkuma, garšvielas. No Indoķīnas ievesti rīsi brūnā un melnā krāsā, bet to stāds ir 1,70 metrus garš un aug 8 mēnešus. Tātad ir viena raža gadā. Lai cilvēkus pabarotu, tas bija pārāk ilgi. Tagad audzē īsos rīsus baltā krāsā. Tiem vajag tikai 3 mēnešus, lai izaugtu, viss process ir 4 mēneši, jo 1 mēnesis paiet, lai sagatavotu zemi. Gan brokastīs, gan pusdienās, gan vakariņās ēd baltos rīsus. Gadā uz cilvēku izaudzē 500 kilogramus rīsu. Rīsu terases veido tik augstu kalnos, cik tālu var apūdeņot.
Monarhijas laikā Bali bija 65 karalistes, no kurām 9 bija vadošās. Tagad ir 9 reģioni un 55 rajoni. Gids uzsver, ka Bali neviens nav bez mājām, bet neviens arī nav superbagāts. Nekur neredzam daudzstāvu mājas, izņemot viesnīcas, kas katra ir pilnīgi citādāka un pārsteidzoša. Indonēzijā pretlikumīgs ir arī bikini, bet Bali pludmalēs to neņem vērā.
Jaungadu svin pavasarī
Interesanti, ka Bali ir savs Jaungads, kura datums katru gadu mainās. Pēc Bali lunārā kalendāra Jaungadu svin 10.mēneša 1.dienā. Šis kalendārs atšķiras no mūsējā par sešiem mēnešiem. Tajā mēnešiem nav nosaukumu, bet ir kārtas numurs. Jaungads sanāk laika posmā no marta līdz aprīlim un saucas Nyepi jeb klusā diena. Šajā dienā Bali salā nekas nestrādā, pat lidosta ir slēgta. Nedrīkst slēgt gaismu, skatīties televīziju, skaļi trokšņot, negatavo ēdienu, ieteicams 24 stundas pat nesarunāties. Arī tūristiem šajā dienā jāpaliek viesnīcas teritorijā. Pirms klusās dienas ir gavēnis. Vēl Bali ir 30 dienu kalendārs, kur katrai nedēļai ir savs nosaukums un katrai dienai savs raksturojums. Tā jau iepriekš zināms, kad vislabāk rīkot, piemēram, kāzas. No novembra līdz martam skaitās lietus sezona.
Pensiju sistēma
Armijas, policijas darbinieki, valsts ierēdņi pensiju saņem. Gids stāsta, ka no 58 gadu vecuma pensijā var doties policijā un armijā, no 61 gada – valsts ierēdņi, no 67 gadiem – tiesneši. Ja vīrs nomirst, bet sieva nesaņem pensiju, tad viņai piešķir pusi vīra pensijas. Visi cenšas tikt strādāt valsts darbā, jo pārējiem pensijas nav, par viņiem jārūpējas bērniem. Ļoti svarīgi, lai būtu bērni. Ja 10 gadus nostrādā viesnīcā, tad saņem kaut kādu procentu pabalsta. Atkarīgs, kāda ir bijusi pēdējā alga. Gids stāsta, ka aizvien vairāk atbalsta skolotājus. Viņiem maksā par stundām. Pamatskolas skolotāja nopelna 300 eiro, bet skolā ir no pulksten 7.30 līdz 12.00. Pēcpusdienā viņa var nodarboties ar savu biznesu. Vidējā alga Bali ir 300 eiro, bērnu pabalstu nav. Skolas bērni pusdienas ēd mājās. Iedzīvotāju pieaugums Indonēzijā katru gadu ir ap 2,7 %. Gids stāsta, ka vidējā indonēzieša augums ir 1,66 metri, vidējais mūža ilgums vīriešiem – 75 gadi, sievietēm – 80 gadi.
NOBEIGUMS SEKOS


















