
Lai arī šogad hortenziju laiks ir iesācies vēlāk, ar katru dienu arvien vairāk plaukst jauni ziedi Baibas Gereišas kolekciju dārzā “Strautmalas” Litenē. Ja nebūs salnu, tie priecēs vēl ilgi.
“Hortenzijas nekad nebeidz pārsteigt,” smaida Baiba. Piemēram, dārzā ir desmit stādi no vienas šķirnes un katrs citādāks. “Kādam stādam vairāk mazo ziediņu, cits galīgi balts. Ar hortenzijām nebūs tā, ka visi stādi uzziedēs un būs pilnīgi vienādi. Katru gadu viena un tā pati šķirne var būt citādāka. To ietekmē kopšana, laika apstākļi. Šogad var būt ar lieliem ziediem, nākamgad, ja trūks mitruma, ziediņi būs mazi,” stāsta Baiba.
Hortenziju dārzu paplašinās
Baibas dārzā ir 94 hortenziju šķirnes. Ir iestādīti 428 hortenziju stādi, un ir iecerēts, ka nākamgad vēl jābūt klāt 70 stādiem. Ir patiešām iespaidīgi redzēt tādu hortenziju bagātību.
Baiba stāsta, ka hortenzijas arvien vairāk nāk modē un nekā vieglāka audzēšanā un kopšanā par hortenziju krūmiem nav. Un neviens cits krūms nav tik dekoratīvs. “Ceriņi, jasmīni, rododendri nozied divās nedēļās. Hortenzijas sāk ziedēt, šogad gan vēlu, ap jūlija sākumu un zied ilgi. Ja nav slinkums hortenzijas palaistīt un mēslot, tad tās ir viegli kopjamas. Tagad ir šķirnes no pusmetra līdz trim metriem, līdz ar to viegli katrai vietai piemērot. Zemās šķirnes ir zarainas, gandrīz uz katra zariņa ir ziediņš, un, ja vēl labi laista un pabaro, būs bagātīgi ziedošs. Hortenzijas ir gan puslodes formas, gan vairogveida formas, ovāli krūmiņi. Ir tik daudz to šķirņu, ka var piemeklēt jebkurai vietai. Ideāls augs jebkur, kur var apkopt. Iestādīt un aizmirst par to gan nevajadzētu, bet tas attiecas arī uz citiem augiem,” saka Baiba.
Hortenzijām vajadzēja sākt ziedēt jau jūlijā, bet pavasara sala dēļ tās Baibas dārzā sāka ziedēt vēlāk. “Maijā divas reizes bija sals. Tās, kuras nenosala pirmajā salā, nosala otrajā salā, tāpēc puse no hortenzijām šogad nemaz neziedēs, jo tās pilnībā bija nosalušas. Pagāja kāds mēnesis, kamēr tās sāka mosties. 30 hortenzijas vispār nosala pilnībā. Bet es priecājos, ka tās vispār pamodās, un tas, ka daļa nezied, tas vēl tā. Cerams, ka nākamgad ziedēs. Sals ļoti ietekmēja, un tad sākās sausums, kas atkal hortenzijas šokēja, un lietus nebija. Hortenzijas nedabūja norūdīties. Šis ir slikts gads augiem. Pagājušajā gadā maijs bija ļoti slapjš, un, ja hortenzijām tas bija labi, tad pārējiem augiem – peonijām, lilijām – tas nebija labi, tad šogad sals – maijā, kad hortenzijas mostas,” stāsta Baiba.
Patīk paēst un padzerties
Latvijas dārziem piemērotākās ir kokveida un skarainās hortenzijas. Kokveida hortenzijas uzzied pirmās. Abas var stādīt gan saulainā, gan daļēji noēnotā vietā. “Strautmalās” audzē tikai skarainās un kokveida hortenzijas, jo pārējās te varētu arī nepārziemot.
“Arī kokveida hortenzijām ir jāatrod sava vieta, te īsti tādas nav. Galvenokārt te liekam uzsvaru uz skarainajām, jo tās ir stingrākas. Piemēram, skarainā hortenzija ‘Hercules’. TāS ziedam ir jābūt 40 centimetri. Bet tām vajag padzerties. Kur netiek augs palaistīts, ziedi ir mazāki. Daudzi saka, ka nav tā šķirne, slikta šķirne vai slikts stāds, bet iemesls ir tikai kopšanā. Hortenzijām patīk gan paēst, gan padzerties. Ja pietiek tikai ar to, lai uzzied, tad tam var nepievērst uzmanību,” stāsta Baiba.
Lai atvieglotu darbu un spētu regulāri aplaistīt augus, šogad visus stādījumus “Strautmalās” aprīko ar kapilāro laistīšanas sistēmu. Tā augiem ūdeni var nodrošināt jebkurā diennakts laikā, un tas netiek uz lapām un ziediem, bet kvalitatīvi samitrina augsni tieši pie saknēm. “Bez automātiskās laistīšanas mēs te nevaram. Lai arī stādi ir lieli – kāds piektais gads, tiem visu laiku vajag dzert,” saka Baiba.
Vakaros ejot garām hortenzijām var just, kā tās smaržo. “Ir šķirnes, kas nedaudz vairāk smaržo, bet to tiešām var just tikai vakarā, un, ja uz aci skatoties, daudzas hortenzijas liekas, ka ir vienādas, tad tā nav. Katrai šķirnei ir sava niansīte,” saka Baiba.
Baltie, zaļganie, dažādu nokrāsu rozā ziedi sakopoti vairogos vai skarās. No hortenzijām var veidot dzīvžogu, hortenzijas skaisti iekļaujas kompozīcijā arī ar citiem augiem. To ziedi skaisti izskatās arī kaltētā veidā un kļūst iecienīti adventes vainagos.
Iecienītākās šķirnes:
‘Samarskaya Lidiya’ – skaista, stingriem, sarkanīgiem ziedkātiem. Plaukstot ir tīri balta, bet rudenī veidojas spilgti sarkanrozā ziedkopa. Uz ziedkopas vairāki toņi.
‘Living Little Rosy’ – ziedi ir no baltiem līdz koši sarkaniem. Jaunie dzinumi izzied pakāpeniski, veidojot dažādu krāsu gammu vienā krūmā.
‘Phantom’ – ar skaistām, milzīgām, gaisīgām ziedkopām, nedaudz mainīgs tonis līdz rozā.
‘Living Summer Love’ – ar lielām, blīvām ziedkopām, vienmērīga garuma ziedkātiem, kas sakārtoti cits pie cita perfektā krūmā.
Hortenziju kopšana
Pavasari sāk ar hortenziju podu tīrīšanu un apgriešanu. Arī stādījumos augošām hortenzijām vispirms notīra vecās lapas un sākumā jāizgriež sausie un mazie zariņi, lai augs netērē enerģiju nelietderīgi. Pēc tam sāk saīsināt galvenos skeleta zarus, atstājot 2-3 pumpuru pārus no iepriekšējā gada (ja griež pavasarī) dzinumiem. Tie arī veidos kvalitatīvu zaru skeletu, un krūms būs stingrs. Tā katru gadu zaru pakāpīti uz augšu, veidojot bagātīgi ziedošu hortenziju.
Baibas Gereišas padomi:
– hortenzijas stādīt skābā kūdrā,
– nodrošināt mitrumu,
– spilgtākas un košākas būs, ja iestādīs saulītē,
– var stādīt arī pusēnā, bet tad dekorativitāte būs mazāka,
– ja ir konteinerstāds (podiņā), tad var stādīt jebkurā brīdī – pavasarī, rudenī, savukārt vasaras vidū ar nosacījumu, ja spēj aplaistīt,
– pārstādīt gan tikai rudenī,
– rudenī visi stādītie augi ieaug krietni labāk.






















